jak działa glebogryzarka? objaśnienia

13.03.2024 / RTV i AGD

Jak działa glebogryzarka? Co robi i kiedy jest przydatna – wyjaśnienia

Jak działa glebogryzarka i w jakich pracach jest wyjątkowo pomocna? Nazwa tej maszyny obiła się o uszy każdemu, ale jej funkcjonowanie niekoniecznie! Przeczytaj więc, jak dokładnie działają glebogryzarki ogrodowe. W tym artykule wyjaśniamy, jak glebogryzarki obchodzą się z glebą, jak wygląda praca nimi i które ogrodowe czynności można wykonać z taką pomocą.

Jak działa glebogryzarka – ogólna zasada

Glebogryzarka to maszyna, która służy do spulchniania i napowietrzania gleby w celu przygotowania jej do dalszych prac ogrodniczych. Głównym elementem glebogryzarki jest silnik, który napędza wał z zakrzywionymi nożami. Te ostrza szatkują ziemię z potężną siłą.

Glebogryzarka - co robi? Widok ostrzy
Ostrza glebogryzarki. Przykładowy model glebogryzarki elektrycznej 2000W PM-GGE-2000M. Źródło: sklep producenta Powermat.

Po potraktowaniu glebogryzarką podłoże staje się miękkie. Wtedy łatwo obsadzić je roślinami, bo nie ma już konieczności przekopywania twardej ziemi łopatą. Również nasiona wnikają pod powierzchnię gleby, zamiast odbijać się od ubitej gleby. Przeszatkowana gleba zyskuje napowietrzenie, co ułatwia wymianę gazową między roślinami a otoczeniem – to optymalna warunki do wzrostu.

Szczegóły działania glebogryzarek

Znasz już ogólną zasadę działania glebogryzarki – silnik, ostrza, mocny napęd, szatkowanie gleby. Przejdźmy do dokładniejszego omówienia obsługi takiej maszyny i parametrów decydujących o jej funkcjonalności. Kluczowe w praktycznym działaniu są: głębokość robocza, szerokość robocza oraz napęd.

Głębokość robocza maszyny

Głębokość robocza mówi o tym, jak głęboko ostrza wnikają w glebę. Małe modele elektryczne mają głębokość roboczą od 10 do 20 cm. Średnie modele mogą pracować na głębokości od 22 do 35 cm, a duże modele spalinowe dochodzą nawet do 40 cm.

Większość glebogryzarek posiada regulację głębokości. Przy regulowanych modelach znajduje się dźwignia pozwalająca na bieżąco zmieniać głębokość. Im szerszy zakres głębokości, tym więcej prac ogrodniczych można wykonać za pomocą maszyny.

Szerokość robocza

Ten parametr determinuje, jak szeroki pas ziemi może ona spulchnić za jednym przejazdem. Do małych ogrodów używa się wąskich glebogryzarek – od 20 do 30 cm. Łatwo nimi manewrować między roślinnością.

Z kolei do dużych terenów potrzebna jest glebogryzarka o szerokości roboczej od 40 do 90 cm. Taki sprzęt umożliwia wydajną pracę. Oczywiście, mając anielską cierpliwość, można spulchniać duże pole małą glebogryzarką, ale nie jest to w żaden sposób opłacalne.

glebogryzarki ogrodowe powermat model spalinowy
Niektóre glebogryzarki ogrodowe mają regulowaną szerokość roboczą. Dzięki modułowej budowie model spalinowy PM-GGS-700M może działać na szerokości 900 mm, 500mm lub 260mm. Źródło: strona sklepu producenta Powermat.

Napęd maszyny

Jeszcze jedna kluczowa kwestia konstrukcyjna, którą ma każda glebogryzarka – jak działa jej zasilanie? Otóż, maszyna może być napędzana silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Na rynku są także modele ręcznych glebogryzarek, gdzie, zamiast silnika, musisz wykorzystać siłę mięśni.

  • Elektryczne glebogryzarki są zasilane z kabla. To spora niedogodność na większych terenach. W dużej mierze jednak rekompensuje ją cicha praca.
  • Spalinowe glebogryzarki ogrodowe potrzebują benzyny. Nie mają ograniczeń co do wielkości terenu, więc są chętnie wybierane na działki. Minus – bardzo głośne działanie.
  • Glebogryzarki ręczne to coś na małe przydomowe ogródki. Da się ich używać na terenach bez utrudnień, na przykład do przygotowania gleby pod zasiew trawnika.

Glebogryzarka w działaniu

Obsługa maszyny nie jest trudna, ale wymaga zadbania o kilka kwestii bezpieczeństwa. Oto jak działa glebogryzarka w praktyce:

  • Uruchom silnik i chwyć uchwyty glebogryzarki. Powoli ruszaj do przodu, stale kontrolując tor ruchu maszyny za pomocą uchwytów. Kontrola jest intuicyjna.
  • Nie naciskaj zbyt mocno. Może to spowodować uszkodzenie glebogryzarki, jeśli blokada zmuszająca do dociskania jest np. kamieniem.
  • Jeżeli glebogryzarka idzie ciężko, zmniejsz głębokość. W razie konieczności, po pierwszym przegryzieniu jeszcze raz użyj sprzętu, gdy już górna warstwa gleby będzie odciążona.
  • Glebogryzarka może się zaklinować na kamieniu, dużej kępie chwastów lub przez narzucenie za dużej głębokości w stosunku do mocy urządzenia.
  • Jeśli glebogryzarka zaklinuje się, należy wyłączyć silnik. Wyłączoną maszynę powoli wycofaj tym samym torem ruchu.
  • Glebogryzarki nie należy używać na mokrej glebie.
  • Przed uruchomieniem maszyny teren należy oczyścić z kamieni.
  • Nie zaleca się używania glebogryzarki na pochyłym terenie. Prowadzenie maszyny po zboczach jest bardzo trudne. Lepiej użyć klasycznego szpadla czy motyki, a glebogryzarki używać tylko na płaskiej powierzchni.

Tak właśnie wygląda praca glebogryzarką. Spokojne prowadzenie, regulowanie głębokości, uważanie na przeszkody.

jak działa glebogryzarka - maszyna podczas pracy
Średniej wielkości glebogryzarka elektryczna 1700W PM-GGE-1700M. Maksymalna głębokość pracy wynosi 220 mm. Optymalny wybór na trawniki i rabaty w niewielkim ogrodzie. Źródło: strona sklepu producenta Powermat.

Glebogryzarka – co robi w ogrodzie? Prace, które wykonasz tą maszyną

Glebogryzarka to sprzęt nieodłączny w pracy na działce i w dużym ogrodzie. Przydaje się w wielu czynnościach kluczowych do dbania o kondycję terenu.

  • Przygotowanie gruntu: Glebogryzarka doskonale sprawdza się do przygotowywania gleby pod siew lub nasadzanie. Prace są o wiele łatwiejsze na miękkiej, tak wstępnie przekopanej glebie, a rośliny lepiej się przyjmują na napowietrzonym gruncie.
  • Spulchnianie gleby między rzędami roślin: Regularne spulchnianie międzyrzędzi poprawia napowietrzenie, wchłanianie wody oraz nawozów.
  • Usuwanie chwastów: Maszyna może być również używana do usuwania chwastów. Obracające się noże wyrywają chwasty z ziemi, a że moc wału jest bardzo duża, sprawnie radzi sobie nawet z chwastami o szeroko rozrośniętych korzeniach.
  • Rozprowadzanie nawozów: Przegryzienie gleby maszyną po zastosowaniu na niej nawozu pomoże w doprowadzeniu substancji do głębokich warstw podłoża.
  • Kompostowanie: Używając glebogryzarki, można wymieszać i poszatkować kompost, by przyspieszyć proces rozkładu.

Dobra glebogryzarka zaoszczędzi Ci sporo czasu i fizycznej energii. Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, taki sprzęt z pewnością przyda się przynajmniej kilka razy w roku.

Podsumowanie

Glebogryzarki ogrodowe to maszyny służące do cięcia gleby mocnymi ostrzami. Takie szatkowanie podłoża zmiękcza je, napowietrza i pozwala ostatecznie pozbyć się chwastów. Maszyny mogą działać na różnej szerokości i głębokości, w zależności od modelu. Są napędzane silnikami elektrycznymi bądź spalinowymi. Wybór wpływa na głośność pracy oraz zasięg glebogryzarki.

Tak funkcjonuje glebogryzarka, a co robi w ogrodzie? Pozwala szybko zrobić to, do czego musiałbyś mozolnie używać szpadla. Przygotowuje grunt pod zasiew, napowietrza glebę w celu usprawnienia wymiany gazowej i wchłaniania nawozów, można jej nawet użyć do kompostowania. Sama obsługa glebogryzarki nie jest trudna. Wymaga tylko nieco wprawy, przygotowania podłoża oraz uważności przy pracy.

Mogą Cię zainteresować