Jak grać w kręgle łatwo, przyjemnie i z sukcesami? Kręgle to świetna rozrywka, zwłaszcza dla rodzin i grup znajomych – wspólna wizyta na kręgielni dodaje nieco zdrowej rywalizacji. Poszukaj najbliższej kręgielni, zarezerwuj tor, ale zanim pójdziesz na miejsce… Poznaj zasady gry, techniki rzutu kulą i wskazówki, które pomogą Ci w byciu coraz lepszym!
Co jest najważniejsze w tym jak grać w kręgle?
W kręglach jest kilka kluczowych kwestii dla skutecznego, przyjemnego grania. Musisz poznać się na takich rzeczach jak:
dobór odpowiedniej kuli i obuwia,
prawidłowy chwyt kuli,
optymalny rozmach i rozbieg,
celowanie w najlepszy punkt.
Wszystkie instrukcje poznasz poniżej!
Dobór sprzętu do własnych potrzeb
Kiedy wejdziesz na kręgielnię, będziesz musiał wziąć z wypożyczalni buty oraz kulę. Dobór tego sprzętu to podstawa tego, jak grać w kręgle wygodnie.
Dopasowanie butów: Znajdź takie w swoim rozmiarze. Nie broń się przed zmianą – takie buty mają antypoślizgową podeszwę, bez której nie da się grać. Buty są dezynfekowane po każdym kliencie.
Dopasowanie kuli: Ciężar kuli wpływa na siłę uderzenia. Cięższe kule zapewniają większą siłę, ale mogą być trudniejsze do kontrolowania dla początkujących. Ogólnie rzecz biorąc, waga kuli powinna wynosić około 10% wagi ciała gracza. Przetestuj, która z kul o zbliżonej masie najlepiej leży Ci w dłoni. Rozmiar kuli ma umożliwiać prawidłowy chwyt (opisywany poniżej).
Po dobraniu obuwia oraz idealnej kuli ruszaj na tor. Przechodzimy do gry!
Zaczynamy partię – instrukcja grania
Tego, jak się gra w kręgle, najszybciej nauczysz się w praktyce. Oto dokładna teoria!
Chwyt kuli: Umieść dłoń na kuli tak, aby palce środkowy i serdeczny swobodnie spoczywały w dwóch równoległych otworach.
Poprawna postawa wyjściowa: Ramię dominującej ręki powinno być wyprostowane i trzymać kulę blisko ciała. Stań na podejściu do toru z nogami rozstawionymi na szerokość ramion. Wysuń stopę dominującej ręki.
Postawa do rzutu: Lekko pochyl tułów do przodu. Podnieś kulę do klatki piersiowej. Skup wzrok na punkcie na torze, w którym chcesz uderzyć kulę.
Krok i rzut: Przy rozpędzie do rzutu najwygodniej jest robić 4 kroki i zakończyć ślizgiem (mocne przesunięcie dominującej nogi za siebie po skosie, tak jakbyś się poślizgnął).
Podczas robienia kroków:
Zrób krok do przodu i opuść kulę poniżej bioder, trzymając łokieć blisko ciała.
Odprowadź kulę za siebie, wykonując płynny zamach.
Kula wraca do przodu – skup się na płynnym ruchu ręki i ramienia.
Obniż ciało, lekko skrzyżuj nogi i wykonaj ślizg nogą przeciwną do ręki trzymającej kulę. Wypchnij i puść kulę.
To cały podstawowy kręglarski ruch.
Jak grać w kręgle – porady, z którymi pójdzie Ci lepiej
Jak wspomnieliśmy, gry najlepiej nauczyć się w praktyce… ale trochę teoretycznych wskazówek z pewnością nie zaszkodzi Ci podczas pierwszej wizyty na kręgielni!
Własna technika: Możesz eksperymentować z techniką rzutu i np. rzucać kulę dwoma rękami albo zmienić ilość kroków. Zasady gry tego nie zabraniają.
Ćwiczenie ślizgu: W ślizgu przy ostatnim kroku stopę dominującą przesuwa się do tyłu, poślizgując się po torze. Dobry ślizg pomaga kontrolować tor rzutu, więc ćwicz go przy każdej okazji.
Punkt uderzenia: Początkujący gracze powinni celować w obszar między pierwszym a trzecim kręgiem od lewej strony (dla osób praworęcznych, dla leworęcznych od prawej strony).
Prosta ręka: Trzymaj rękę rzucającą wyprostowaną w łokciu. Ruch powinien wychodzić od góry ręki, już z barku.
Ugięte kolano: Przy rzucie ugnij kolano występujące. Obniżysz odległość kuli od podłogi, co pozwoli Ci na lepszą kontrolę toru rzutu.
Kierunek wzroku: Nie patrz na kręgle, a na strzałki narysowane na torze. Strzałki odpowiadają ułożeniu kręgli, a że są bliżej, łatwiej w nie celować.
Nauka od zaawansowanych: Obserwuj innych graczy i czerp inspirację z ich technik.
Te wskazówki pomogą Ci uniknąć typowych błędów osób początkujących. Pamiętaj – ręka prosto, noga krzywo – nie na odwrót!
Zasady grania w kręgle
Chcesz rozegrać ze znajomymi poważną partię? A może zmierzycie się drużynowo z osobami z toru obok? Tak czy tak, dowiedz się, jak grać w kręgle zgodnie z zasadami.
Gra składa się z 10 rund.
Za każdy strącony kręgiel gracz otrzymuje 1 punkt. W każdej rundzie jest 10 kręgli do zrzucenia.
W każdej rundzie gracz wykonuje dwa rzuty kulą (chyba że strąci wszystkie kręgle za pierwszym razem).
Przy rzucaniu nie można przekroczyć linii wyznaczonej na torze.
Gracz, który strąci wszystkie kręgle za pierwszym razem, zdobywa strike i może wykonać jeszcze dwa rzuty.
Gracz, który strąci wszystkie kręgle w dwóch rzutach, ma spare i może wykonać jeszcze jeden rzut.
Za strike i spare gracz otrzymuje 10 punktów + punkty zdobyte w bonusowych rzutach, po 1 za każdy kręgiel.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia w jednej grze to 300.
Nowoczesne kręgielnie posiadają automatyczne liczniki punktów, więc nie będzie potrzebny czuwający sędzia.
Mini-słowniczek kręglarski
Przed pójściem na kręgielnię przyswój sobie kilka słów, które ciągle padają na sali do gry. Część pojawiła się już w artykule, więc potraktuj to jako utrwalacz.
Spare: Strącenie wszystkich kręgli w dwóch rzutach.
Strike: Strącenie wszystkich kręgli w jednym rzucie.
Faul: Błąd powodujący utratę rzutu, najczęściej przekroczenie linii.
Slide/ślizg: Popularna technika układania nóg przy rzucie.
Open frame: Wtedy gdy gracz nie strąci kompletu kręgli w dwóch przysługujących mu rzutach.
Podsumowanie
Każdy może się nauczyć, jak grać w kręgle! Technikę łatwo opanujesz w praktyce, a dzięki różnorodności kul do wyboru, zagrać mogą nawet dzieci. Przyswój sobie zasady poprawnego ruchu. Potrenuj ślizg i rzut w optymalne miejsce. Pamiętaj, by zwracać uwagę na strzałki narysowane na podłodze, zamiast patrzenia na kręgle. Trening czyni mistrza – graj, nie zniechęcaj się, a wkrótce zrobisz swój pierwszy strike!
Mogą Cię zainteresować
Jaki okap do kuchni wybrać? Podpowiadamy!Kuchnia jest sercem domu, dlatego warto zadbać o każdy jej element. Jednym z nich jest odpowiednia wentylacja w kuchni. Jaki...2024-11-12
Ile gram ma łyżka?Ile gram ma łyżka produktu, którego używasz do przygotowania potrawy? Odpowiedź nie jest taka prosta! Wyjaśniamy, jak prezentują się gramatury...2024-02-05
Rodzaje siekier – poznaj typy i zastosowanieSiekiera to narzędzie, które od wieków stanowi nieodłączny element ludzkiego rzemiosła i codzienności. Mimo rozwoju technologii, narzędzia te wciąż odgrywają...2024-03-08
Czym zasłonić okna? 10 propozycjiOkna stanowią istotny element każdego mieszkania, wprowadzając do pomieszczeń światło oraz otwierając widoki na zewnętrzny świat. Są jednak sytuacje, kiedy...2024-02-15
Portfel damski - do jakich stylizacji wybrać?Portfel damski to akcesorium, które cieszy się dużą popularnością wśród miłośniczek zarówno klasyki, jak i nowoczesnych trendów. Jego funkcjonalność i...2024-12-16
Pranie butów w pralce – jak robić to poprawnie?Pranie butów w pralce wydaje się dość ryzykowne. Z odpowiednią wiedzą i środkami ostrożności można jednak zrobić to skutecznie, nie...2024-03-23
Dania kuchni węgierskiej obfitują w aromatyczne mięsa i świeże warzywa. Kuchnia węgierska to bogactwo smaków i zapachów. Nie bez powodu przypadła ona do gustu polskim podniebieniom. Obfituje w świeże warzywa, owoce oraz aromatyczne mięsa i ryby. Głównym składnikiem jest zawsze […]
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to w celu poprawy komfortu przeglądania strony i wyświetlania spersonalizowanych reklam. Zgoda na te technologie pozwoli nam na przetwarzanie danych takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub wycofanie zgody, może negatywnie wpłynąć na pewne cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.