poradnik jak pozbyć się pleśni na ścianach

14.05.2024 / Wnętrza

Jak pozbyć się pleśni ze ścian? Praktyczny poradnik

Pleśń w domu to niechciany intruz, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Pozbycie się go jest koniecznością, należy jednak zrobić to w odpowiedni sposób, aby cieszyć się tym efektem na stałe. Podjęcie niezbędnych kroków i później działań zapobiegawczych pozwoli Ci usunąć to niebezpieczeństwo raz a dobrze. Jak pozbyć się pleśni ze ścian? Sprawdź praktyczny poradnik, w którym przeprowadzimy Cię przez ten proces etap po etapie.

Jak pozbyć się pleśni ze ścian? Poradnik krok po kroku

Kwestia tego, jak pozbyć się pleśni na ścianach, spędza sen z powiek niejednej osobie. W końcu od tego, czy zostanie ona usunięta często zależy zdrowie i samopoczucie zamieszkujących pomieszczenia nią objęte. Warto jednak podejść do tego procesu krok po kroku i zastosować odpowiednie środki, dzięki którym zadbasz o swoje bezpieczeństwo i pozbędziesz się pleśni raz na zawsze. Takie podejście pozwoli Ci także mniej stresować się tą kwestią, a podejść do niej zadaniowo. To jak, zaczynamy?

Oceń pleśń

Pierwszym etapem jest ocena pleśni. Jeśli zauważyłeś pleśń przed chwilą i od razu chcesz przystąpić do jej usuwania, bo może domowe sposoby dadzą radę, zatrzymaj się na chwilę. Nałóż maseczkę ochronną (najlepiej taką z filtrem) oraz rękawiczki jednorazowe i zbliż się do miejsca, w którym znajduje się pleśń. Oceń z bliska czy znajduje się ona tylko na powierzchni, czy może wniknęła w tapetę lub tynk. Sprawdź, jak dużą powierzchnię obejmuje – szczególnie jeśli znajduje się w trudno dostępnym miejscu.

Wybierz środki do usuwania pleśni

Dzięki ocenie pleśni łatwiej będzie Ci dopasować odpowiednie środki do zastosowania. Jeśli Twoje myśli od razu kierują się do tych naturalnych, ich użycie jest oczywiście możliwe, jednak weź pod uwagę, że w przypadku dużego ogniska pleśni oraz jej wniknięcia w tynk lub tapetę, mogą okazać się za słabe.

Najlepszym wyjściem są dedykowane usuwaniu pleśni środki chemiczne, które mają silne działanie i pozwalają pozbyć się jej w całości – także tej niewidocznej gołym okiem. Możesz zdecydować się na polecane preparaty takich firm jak: HG, SAVO, D-LUX, PUFAS, HAP WIN.

Jeśli interesuje Cię, jak pozbyć się pleśni ze ścian przy wykorzystaniu naturalnych środków, możesz użyć mieszanki wody i octu. Wystarczy, że do połowy szklanki wody wlejesz 4-5 łyżek octu i wymieszasz. Taką mieszankę warto przelać do pojemnika ze spryskiwaczem (jeśli nie zużyjesz całości, wykorzystaj ją do sprzątania łazienki). Pamiętaj jednak, że nie jest to dobry wybór dla każdego i bardziej pewną opcją jest zdecydowanie się na zakup specjalistycznego środka, który na pewno zadziała.

Przygotuj środki bezpieczeństwa

Kolejnym etapem tego, jak pozbyć się pleśni na ścianach, jest przygotowanie środków ochrony osobistej, które założysz na czas jej usuwania. Powinieneś mieć już maseczkę i rękawiczki jednorazowe, ale przydadzą Ci się także fartuch, który ochroni Twoje ubrania przed dostaniem się pleśni na nie, oraz okulary, których zadaniem będzie zabezpieczenie Twoich oczu przed środkami chemicznymi.

porady jak pozbyć się pleśni ze ścian
Pozbycie pleśni ze ścian to nie tylko mechaniczny proces jej usunięcia, ale i zadbanie o to, aby nie pojawiła się ponownie.

Usuń pleśń mechanicznie

Środki bezpieczeństwa założone? Preparaty w gotowości? W takim razie możesz przejść do usuwania pleśni – wykorzystasz do tego zwilżoną wodą ściereczkę lub szczotkę z miękkim albo twardym włosiem. W niektórych przypadkach przyda Ci się także coś do podważenia tynku lub tapety, jeśli konieczne będzie usunięcie ich fragmentów. Ten etap musi poprzedzać zastosowanie wybranego preparatu, dlatego podejdź do tego oczyszczania manualnego dokładnie i postaraj się wykonać ja jak najbardziej precyzyjnie.

Zastosuj preparat do usuwania pleśni

Ostatnim etapem tego, jak pozbyć się pleśni ze ścian, jest zastosowanie wybranego środka do usuwania pleśni. W przypadku preparatów chemicznych skorzystaj ze wskazówek producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Zazwyczaj konieczne jest pozostawienie środka na określony czas, a czasem wymagane będzie kilkukrotne powtórzenie całego procesu. Nie zapomnij o wietrzeniu pomieszczenia, dzięki czemu silny środek chemiczny nie będzie działał drażniąco.

W przypadku zastosowania naturalnej mieszanki z octem spryskaj nią powierzchnię, na której znajdowała się pleśń i pozostaw na co najmniej pół godziny, a po upływie tego czasu możesz powtórzyć ten proces lub umyć ścianę czystą ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Bez względu na to, czy wybierasz naturalne, czy chemiczne sposoby, zadbaj o wywietrzenie pomieszczenia, dzięki czemu ściana szybciej wyschnie.

Na koniec wyrzuć zastosowane środki bezpieczeństwa i wybierz ubrania w wysokiej temperaturze, aby mieć pewność, że pleśń na nich nie pozostała.

Usuwanie pleśni ze ścian to nie wszystko – równie ważna jest profilaktyka

Pleśń usunięta ze ścian i myślisz, że to koniec? Prawie! Musisz zadbać jeszcze o to, żeby nie wróciła. Jeśli pojawiła się raz i nic się nie zmieni, istnieje bardzo duża szansa, że wkrótce pojawi się nowy wykwit. A więc, to jak pozbyć się pleśni ze ścian na zawsze, ogranicza się nie tylko do przedstawionych powyżej kroków, ale także działań profilaktycznych.

Przede wszystkim postaraj się odkryć, dlaczego pleśń się w ogóle pojawiła. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu? Zbyt duża wilgotność? Przeciekający dach? Unikanie wietrzenia? Zaadresowanie tych powodów pozwoli Ci uniknąć walki z pleśnią po raz kolejny.

W blokach częstym powodem pojawienia się jej na ścianach jest zbyt wysoka wilgotność, szczególnie zimą. W walce z nią pomoże Ci regularne wietrzenie pomieszczeń (lepiej robić to częściej i intensywniej niż minimalnie otwierać okna na długi czas). Sprawdź także, czy korzystasz z możliwości mikro wentylacji, na którą pozwalają okna – pomoże Ci to uniknąć zbierającej się na szybach wody. Dodatkowym rozwiązaniem są pochłaniacze wilgoci, które warto umieścić na parapetach – wystarczają na kilka tygodni i nieustannie wyłapują wilgoć.

Pozbywanie się pleśni ze ścian nie należy do najprzyjemniejszych zadań, ale zdecydowanie nie warto odkładać go na później. Przy wykorzystaniu dedykowanych preparatów skutecznie usuniesz pleśń. Działania zapobiegawcze pozwolą Ci zadbać o to, aby nie pojawiła się ponownie w przyszłości. Jeśli pleśń występuje na dużej powierzchni lub jest bardzo uporczywa, może być konieczne skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się jej usuwaniem.

Mogą Cię zainteresować