jak prać kurtki? Zgodnie z wytycznymi z metki

31.01.2024 / Moda

Jak prać kurtki? Porady do prania kurtek puchowych, jeansowych i nie tylko

Kurtki należą do ubrań, które pierze się nieco rzadziej niż koszulki czy bluzy. Do tego pranie kurtki zwykle nasuwa sporo wątpliwości – na przykład co do tego, czy można prać ja w pralce, czy trzeba czyścić ręcznie. Podpowiadamy więc, jak prać kurtki, by zachować ich właściwości. Zobacz, w jaki sposób zadbać o poszczególne rodzaje kurtek: puchowe, jeansowe czy z membraną.

Jak prać kurtki puchowe?

Kiedy zabierasz się do prania kurtki, zawsze w pierwszej kolejności spojrzyj na metkę. Mogą się tam znajdować informacje dotyczące specyfikacji konkretnego produktu – przede wszystkim zakazy, czego z kurtką nie robić. Co do zasady, przy praniu kurtki puchowej trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Przede wszystkim prania kurtki puchowej nie należy się obawiać. Pranie przedłuża bowiem żywotność naturalnego puchu. Nie należy oczywiście przesadzać, ale w trakcie sezonu warto od czasu do czasu ją odświeżyć.

Przygotowanie pralki do prania kurtki puchowej

Przed rozpoczęciem prania kurtki puchowej należy odpowiednio przygotować pralkę. Usuń z niej resztki detergentów używanych przy praniach innych ubrań. Należy wypłukać pojemnik na proszek, a najlepiej także włączyć tryb płukania. Wtedy pralka popracuje z pustym bębnem i w pełni oczyści się ze środków piorących.

Wybór środków do prania kurtki puchowej

Do prania kurtek puchowych najlepiej wykorzystać środki piorące przeznaczone specjalnie do takich ubrań. To przede wszystkim płyny piorące. Warto zwrócić uwagę na to, do jakiego wypełnienia są przystosowane – największą uwagę na wybór detergentu zwróć wówczas, gdy posiadasz kurtkę z puchem hydrofobowym. Możesz też wykorzystać klasyczne płyny do prania, pod warunkiem, że odznaczają się łagodnym działaniem.

Przygotowanie kurtki do prania

Kurtki puchowe powinno się prać pojedynczo, bez towarzystwa innych ubrań. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic nie uszkodzi jej powłoki. By tego uniknąć, musisz też opróżnić kieszenie kurtki przed praniem. Jeśli są zamykane zamkiem, zasuń je. To samo zrób z głównym suwakiem, a także wszelkimi guzikami czy rzepami.

Przed samym praniem możesz też lekko namoczyć kurtkę. Dzięki temu pralka odnotuje nieco większy ciężar i przeznaczy więcej wody na płukanie kurtki. A to pomoże szybciej doprowadzić ją do odpowiedniego stanu po praniu.

Wybór programu pralki

Kurtki puchowe można prać w pralce, ale trzeba ustawić program, który oszczędzi im nadmiernych wstrząsów. Dlatego wybierz program do prania wełny lub inny delikatny cykl. Temperatura wody powinna wynosić 30-40 stopni Celsjusza. Ustaw też dodatkowe płukanie, by na kurtce nie zostały żadne resztki środków do prania.

Suszenie kurtki puchowej

Pranie kurtki w pralce to nie koniec. Ubranie trzeba jeszcze w odpowiedni sposób wysuszyć. Na szczęście puchowe kurtki nie mają pod tym względem szczególnych wymagań. Można umieścić je w suszarce bębnowej. Trzeba tylko ustawić program suszenia z niską temperaturą.

Dłużej będzie trzeba czekać na wysuszenie kurtki w przypadku rozwieszenia jej w klasycznej suszarce. Powinna być w niej rozłożona na płasko. Zadbaj, by kurtka puchowa suszyła się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Po wysuszeniu jednej strony należy strzepnąć kurtkę i obrócić ją na drugą stronę.

Po wysuszeniu puchowa kurtka powinna odzyskać swoją objętość, którą może stracić bezpośrednio po praniu. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj delikatnie rozbić palcami miejsca, w których zebrało się najwięcej puchu. Powinien wtedy równomiernie porozsuwać się na całej powierzchni kurtki.

Jak prać kurtki z membraną?

pranie kurtki z membraną ma pomóc w zachowaniu jej wyjątkowych właściwości

Rzadziej niż kurtki puchowe pierze się zwykle modele z membraną, mimo że zwykle są wykorzystywane do dość intensywnych aktywności. Czasami pracodawcy decydują się nawet, by uczynić z nich kurtki firmowe – przykładem są ubrania dostępne na https://sklep-logos.pl/kurtki-firmowe. Nie oznacza jednak, że zabronione jest pranie takiej kurtki w pralce. Trzeba tylko traktować ją delikatnie i, co oczywiste, stosować się do zaleceń z metki.

Wstępne usunięcie zabrudzeń

Przed włożeniem kurtki z membraną do pralki powinieneś dokładnie obejrzeć ubranie. Kiedy dostrzeżesz na nim większe zabrudzenia, spróbuj usunąć je nawilżoną gąbką. Obejrzyj przede wszystkim mankiety, a także okolice brody. Do czyszczenia wybierz miękką gąbką i nie pocieraj nią zbyt intensywnie, by nie uszkodzić powłoki kurki. Jeśli kurtka jest mocno zabrudzona błotem, przed praniem najlepiej spłukać ją pod prysznicem.

Przygotowanie kurtki z membraną do prania

Na tym etapie czynności nie różnią się zbytnio od tego, co trzeba było zrobić z kurtkami puchowymi. Opróżnij kieszenie, zwracając uwagę, by nie zostały w nich żadne drobinki piasku, a zwłaszcza kamieni. Zapnij też szczelnie wszelkie zamki i guziki. 

Przygotowanie pralki

Tutaj również trzeba będzie dobrze oczyścić pralkę z resztek detergentów, których używałeś przy praniu innych ubrań. Mogą one bowiem uszkodzić membranę – dotyczy to w równym stopniu klasycznych proszków do prania, co pozostawiających nalot kapsułek.

Dobór płynu do prania

Do prania ubrań z membraną wybieraj wyłącznie specjalnie przystosowane do tego środki piorące. Podstawą są płyny do prania. Jeśli nie masz środka do prania ubrań z membraną, użyj bardziej ogólnego płynu do prania odzieży outdoorowej. Nie dodawaj do prania żadnych płynów zmiękczających.

Ustawienie programu pralki

Program do prania ponownie powinien być delikatny. W zależności od modelu pralki może to być specjalny cykl dla odzieży outdoorowej lub sportowej, ewentualnie program do tkanin syntetycznych. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Program powinien mieć ograniczone wirowanie, przyda się natomiast dodatkowe płukanie.

Impregnowanie kurtek z membraną

Jak prać kurtki z membraną i skutecznie zadbać o właściwości ich powłoki? Trzeba ją zaimpregnować. Można to zrobić bezpośrednio po praniu, bez wyciągania z pralki. Po zakończeniu płukania wystarczy wlać do dozownika specjalny płyn do impregnacji, a następnie powtórzyć cykl prania. Dzięki temu płyn powinien równomiernie rozprowadzić się po całej powierzchni ubrania.

Jak suszyć kurtki z membraną?

Kurtki z membraną można suszyć w suszarce bębnowej. Jest to wręcz zalecane dla ubrań z powłoką hydrofobową DWR. Włącz suszarkę na długi cykl z niezbyt wysoką temperaturą. A po zakończeniu suszenia pozostaw jeszcze kurtkę na kilkanaście minut w suszarce. Możesz też wysuszyć kurtkę na wieszaku lub po rozłożeniu jej na płasko. Pamiętaj tylko, by nie rozkładać jej bezpośrednio na źródłach ciepła.

Jak prać kurtki przeciwdeszczowe?

Kurtki przeciwdeszczowe najskuteczniej będzie prać w pralce. Do tej czynności można właściwie zastosować wszystkie powyższe zasady, którymi opisaliśmy pranie kurtki z membraną. Ubrania przeciwdeszczowe zwykle zresztą taką membranę posiadają.

Tutaj również trzeba pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta oraz ustawieniu temperatury wody na maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Najlepiej prać kurtkę przeciwdeszczową w pralce ustawionej na delikatny program bez wirowania

Przed praniem pamiętaj o usunięciu większych zabrudzeń ręcznie. Optymalnie jest usuwać je jak najszybciej, na przykład bezpośrednio po powrocie do domu. Im dłużej plama jest obecna na kurtce, tym głębiej wnika w jej włókna, naruszając powłokę przeciwdeszczową. Każde pranie takiej kurtki zakończ kilkukrotnym płukaniem.

Jak prać kurtkę jeansową?

jak prać kurtki jeansowe w pralce? wykorzystaj środki do ubrań kolorowych

Kurtki jeansowe to stylowe ubrania, które pasują osobom w każdym wieku. Sam jeans jest wytrzymałym materiałem. Nie trzeba go prać zbyt często, ale od czasu do czasu jeansową kurtkę trzeba będzie odświeżyć.

Przygotowanie jeansu do prania

Kurtki jeansowe należy prać na lewej stronie. Po wywróceniu jej zasuń wszelkie suwaki i zapnij wszystkie guziki. Możesz prać kurtkę z innymi ubraniami, zwłaszcza jeansowymi. W przypadku pozostałych materiałów dobierz je pod względem kolorystycznym – jasne mogą się zafarbować od ciemnej kurtki.

Nieco więcej możesz zrobić przed pierwszym praniem nowej jeansowej kurtki. Warto wtedy zamoczyć ją w zimnej wodzie z octem i solą. Taki roztwór łatwo przygotować: wystarczy dolać szklankę octu do pięciu litrów wody. Dzięki namaczaniu kurtka na dłużej zachowa pełnię kolorów.

Wybierz odpowiednie środki do prania

W sklepach chemicznych znajdziesz specjalne środki do prania jeansu. To dość delikatne detergenty, przede wszystkim w postaci płynów. Ich składniki pomagają zachować oryginalny kolor ubrań i zapobiegają blaknięciu. Jeśli nie chcesz inwestować w specjalne środki, możesz też skorzystać z proszków do prania kolorowych ubrań, które będą mieć podobne działanie.

Czego z pewnością nie dodawać do prania kurtek jeansowych? Silnych środków chemicznych. Nie dość, że przez nie ubranie może tracić kolor, to jeszcze jeansowa tkanina może stracić elastyczność. A noszenie sztywnej kurtki nie należy do najprzyjemniejszych doznań.

Ustawienie programu do prania jeansu

Przy praniu kurtki jeansowej kluczowe jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Inaczej ryzykujesz utratę kolorów, ale i skurczenie się ubrania. Do tego wybierz najdelikatniejszy program, jaki oferuje Twoja pralka. W ten sposób unikniesz ocierania się jeansu – o siebie i inne tkaniny. Takie przecieranie osłabia materiał. Najlepiej wybrać program prania ręcznego.

Jak suszyć kurtkę jeansową?

Bezpośrednio po wyciągnięciu kurtki jeansowej z pralki trzeba ją delikatnie uformować. W ten sposób przywrócisz jej odpowiedni kształt. by go zachować, w kolejnym kroku rozłóż kurtkę płasko na suszarce. Powinna być umieszczona w miejscu, w którym na ubranie nie będą bezpośrednio oddziaływać promienie słoneczne – mogą powodować blaknięcie materiału. Kurtki jeansowej nie należy suszyć w suszarce automatycznej.

Jak wyprać kurtkę z eko skóry?

Skórzana kurtka to wyjątkowy element garderoby. Dziś większość takich ubrań jest wykonana z eko skóry, czyli syntetycznego materiału nazywanego często również skajem. Pielęgnacja takiego tworzywa opiera się przede wszystkim na odpowiednim czyszczeniu, ale pranie kurtki z eko skóry również jest możliwe.

Przygotowanie skórzanej kurtki do prania

W pralce możesz prać tylko kurtki z eko skóry, na których metce wyraźnie zaznaczono taką możliwość. Należy wtedy zapiąć kurtkę i przewrócić ją na lewą stronę. W ten sposób ochronisz powierzchnię skóry przed uszkodzeniami i uderzeniami. Dla dodatkowej ochrony skórzane kurtki najlepiej prać samodzielnie, bez dodatku innych ubrań.

Jeśli skóra jest mocno natłuszczona bądź zabrudzona, przed praniem najlepiej będzie ją namoczyć i delikatnie wyczyścić miękką szczotką. Będzie to łatwiejsze, kiedy skorzystasz przy tym z płynu do czyszczenia skóry.

Pranie kurtki z eko skóry – środki czyszczące i program

Do prania kurtki z eko skóry przygotuj specjalny płyn przeznaczony do pielęgnacji skórzanych ubrań. Może to być także płyn do prania skór i kożuchów.

Wybierz delikatny program do prania – mogą to być na przykład ustawienia do prania wełny. Pamiętaj, że temperatura wody nie może przekraczać 35 stopni Celsjusza. Wybierz cykl z wirowaniem, ale na niezbyt wysokich obrotach.

Suszenie skórzanych kurtek

Suszarki bębnowe nie są najlepszym miejscem do suszenia kurtki z eko skóry. Po praniu należy delikatnie potrząsnąć ubraniem. Później najlepiej rozłożyć kurtkę na płasko w przewiewnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Powinna się suszyć w temperaturze pokojowej. Możesz też delikatnie odcisnąć nadmiar wody.

Po wysuszeniu włókna skóry mogą być nieco sklejone, dlatego warto delikatnie rozciągnąć je wzdłuż i w poprzek. Jeśli wygląd kurtki po wysuszeniu nadal Cię nie satysfakcjonuje, możesz delikatnie ją wyprasować. Uwaga: używaj niskiej temperatury i prasuj przez wilgotną ściereczkę!

Jak prać kurtki zimowe?

ostrożne wyciąganie kurtki z bębna pralki - pranie kurtki w pralce wymaga odpowiedniego suszenia

Wiele kurtek zimowych to kurtki puchowe z naturalnym wypełnieniem. Na rynku dostępne są jednak również kurtki zimowe ocieplane syntetycznymi materiałami – zarówno puchem, jak i na przykład sztucznym futrem, różnymi rodzajami poliestru, kurtki pikowane. Większość zasad dotyczących kurtek puchowych ma jednak zastosowanie także w takich sytuacjach.

Jak prać kurtki w pralce, gdy ubranie ma Ci służyć zimą?

  • zawsze przed praniem zapinaj wszystkie zamki i przewracaj ubrania na lewą stronę;
  • nie stosuj zwykłych proszków do prania ani płynów zmiękczających;
  • dobieraj środki piorące do konkretnego rodzaju materiału oraz ociepliny;
  • pierz w niskiej temperaturze, maksymalnie 40 stopniach Celsjusza;
  • wybieraj delikatny program bez zbyt wysokich obrotów;
  • pierz kurtki zimowe osobno, bez dodatków innej odzieży.

Trudne plamy na kurtkach. Jak sprać smar z kurtki?

Ten problem dotyczy przede wszystkim kurtek roboczych, ewentualnie firmowych. Często brudzą się smarami czy innymi oleistymi substancjami. Ich usuwanie wcale nie jest oczywiste. Przede wszystkim tak zabrudzonych kurtek nie wolno prać w pralce!

A zatem: jak sprać smar z kurtki? Najlepiej jak najszybciej. Możesz zastosować jeden z kilku sposobów. Najprostszy to szare mydło. Wystarczy je nieco nawilżyć i z wyczuciem pocierać tkaninę. Mydliny trzeba pozostawić na co najmniej pół godziny. W tym czasie plama powinna się rozpuścić. Dopiero wtedy kurtka może powędrować do pralki. Warto zaznaczyć, że spieranie smaru szarym mydłem to sposób bezpieczny nawet dla bardzo delikatnych materiałów.

Podobnie zadziała pasta BHP w żelu, tyle że musi działać nieco dłużej – najlepiej pozostawić ją na kurtce na kilka godzin. W ten sposób możesz też wykorzystać masło, wtedy trzeba tylko podłożyć pod ubranie papierowy ręcznik, by nie zabrudzić innych powierzchni.

Do spierania smaru z kurtki możesz też zaangażować płyn do mycia naczyń. Najpierw na kilka minut zalej nim plamę, potem wypierz kurtkę ręcznie właśnie z użyciem tego środka.

Jeśli te metody nie pomagają, możesz spróbować usunięcia smaru benzyną ekstrakcyjną. To środek, który najlepiej spisze się na kurtkach bawełnianych i jeansowych. Czyszczenie polega na delikatnym wycieraniu plamy wacikami nasączonymi w benzynie. Po zabiegu wypierz kurtkę w pralce.

Podsumowanie. Jak prać kurtki? O tym trzeba pamiętać

O tym, jak prać kurtki, decyduje rodzaj materiału i technologii, które zostały wykorzystane przy ich produkcji. Pamiętaj, by przestrzegać zaleceń umieszczonych na metce ubrań. Większość kurtek najbezpieczniej jest prać osobno, bez wkładania do pralki innych ubrań. Najlepsze efekty daje pranie kurtki w pralce szybko po jej zabrudzeniu. Każdą kurtkę przed praniem należy zapiąć, wcześniej sprawdzając i opróżniając jej kieszenie. Większość takich ubrań najbezpieczniej jest prać w delikatnych programach, w niezbyt wysokiej temperaturze. Zwróć też uwagę na suszenie kurtek – w zależności od rodzaju ubrań, niektóre nadają się do suszarki bębnowej, a inne nie.

Mogą Cię zainteresować