jak praiwdłowo myć zęby

20.05.2024 / Uroda

Jak prawidłowo myć zęby? Poradnik

Mycie zębów to czynność, którą wykonujesz przynajmniej dwa razy dziennie. Czy aby na pewno wiesz jednak, jak robić to poprawnie? Okazuje się, że wielu z nas zapomina o pewnych ważnych kwestiach podczas codziennej pielęgnacji. Przez to uzębienie narażone jest na próchnicę czy kamień. Sprawdź więc poradnik, w którym podpowiadamy, jak prawidłowo myć zęby! Dzięki temu zadbasz o ich zdrowie i piękny wygląd. Zobacz!

Jak prawidłowo myć zęby? Instrukcje krok po kroku

Mycie zębów będzie prostym zadaniem, jeśli będziesz wiedzieć, jak robić to poprawnie. Wytłumaczymy więc to wszystko w kilku krokach. 

Krok 1: przepłucz jamę ustną i usuń resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych

W pierwszej kolejności, zanim jeszcze chwycisz za szczoteczkę i pastę do zębów, przepłucz jamę ustną wodą. Dzięki temu wypłuczesz ewentualne resztki jedzenia i przywrócisz naturalne pH. 

Następnie dokładnie oczyść przestrzenie międzyzębowe, a więc punkty, w których zęby się ze sobą stykają. Możesz użyć do tego specjalnych czyścików, szczoteczek, nici lub irygatora. Ważne, aby zrobić to jeszcze przed właściwym myciem zębów. Podczas wizyty w renomowanym centrum stomatologii np. https://www.dentalesthetic.pl/ możesz dowiedzieć się więcej od dentysty podczas spotkania.

Krok 2: nałóż odpowiednią ilość pasty na szczoteczkę

Gdy przestrzenie międzyzębowe są już oczyszczone, zwilż delikatnie włókna szczoteczki i nałóż na nie niewielką ilość pasty – najlepiej wielkości ziarna grochu. To bardzo ważny krok. 

Zbyt mała ilość produktu może nie poradzić sobie z dokładnym oczyszczeniem szkliwa. Jeśli natomiast użyjesz za dużo pasty, możesz skończyć myć zęby zbyt szybko. Wytworzy się bowiem nadmiar piany. Przez to odruchowo będziesz chciał się jej pozbyć, co może prowadzić do zbyt szybkiego zakończenia tej czynności. 

Zawsze staraj się więc nałożyć „kropkę” pasty o wielkości ziarna grochu. 

Krok 3: ustaw szczoteczkę pod odpowiednim kątem

Następnie ustaw szczoteczkę do zębów pod kątem ok. 45 stopni. Pamiętaj, że jej włókna mają lekko nachodzić na dziąsła. W końcu musisz podczas szczotkowania usunąć zanieczyszczenia także z wrażliwej strefy między zębami a dziąsłami. W tych obszarach wykonuj ruchy wymiatające, zaczynając od dziąseł. Dodatkowo możesz wykonywać także delikatne ruchy okrężne. 

Krok 4: dokładnie umyj zęby z każdej strony

Pamiętaj, aby zęby myć dokładnie z każdej strony. Aby ułatwić sobie to zadanie i nigdy nie przeoczyć żadnego obszaru, działaj zgodnie ze schematem:

  • zewnętrzne części zębów górnych, następnie dolnych,
  • wewnętrzne części zębów górnych, następnie dolnych,
  • powierzchnie żujące („dół” zębów górnych, „góra” zębów dolnych).

Na każdy z tych obszarów poświęć podobną ilość czasu. Staraj się dokładnie dotrzeć w każdy zakamarek. Najlepiej wykonuj ruchy okrężne lub posuwiste. 

Krok 5: pamiętaj o czyszczeniu języka

Gdy już wiesz, jak prawidłowo myć zęby, nie zapomnij jeszcze o języku. To miejsce, w którym gromadzi się ogromna ilość bakterii odpowiadających m.in. za nieświeży oddech. Usuń nalot i zanieczyszczenia za pomocą szczoteczki, skrobaczki lub specjalnego czyścika. Poświęć na tę czynność przynajmniej 30 sekund.

Krok 6: wypłucz usta lub wypluj nadmiar pasty

Na koniec wypłucz zęby wodą lub po prostu wypluj nadmiar pasty. Co ciekawe, niektórzy uważają, że zębów po myciu nie powinno się płukać, aby nie usunąć z jamy ustnej fluoru i innych ważnych składników znajdujących się w paście. Inni uważają, że nie ma to większego znaczenia. Dopasuj więc ten krok do swoich potrzeb i komfortu. 

I gotowe! Po upływie ok. 30 minut możesz jeszcze użyć płynu do płukania jamy ustnej, dopasowanego do potrzeb Twoich zębów – np. na nadwrażliwość, przeciwpróchniczego itp. 

O czym jeszcze pamiętać, myjąc zęby?

Powyższe kroki to jeszcze nie wszystko, aby zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Podczas szczotkowania należy pamiętać o jeszcze kilku ważnych kwestiach. Jakich?

  1. Zęby myj przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) bądź po każdym posiłku (szczególnie gdy jesz coś mocno barwiącego szkliwo).
  2. Staraj się szczotkować zęby przynajmniej 2 minuty, jeśli używasz szczoteczki sonicznej lub elektrycznej oraz przynajmniej 3 minuty, używając klasycznego modelu manualnego.
  3. Zęby możesz myć od razu po posiłku. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy spożywasz kwaśne produkty, np. soki owocowe. Wtedy lepiej odczekać ok. 30 minut.
  4. Staraj się wybierać szczoteczki z małymi główkami – lepiej poradzą sobie z dotarciem w każdy zakamarek.
  5. Stosuj szczoteczki z miękkim lub średnio miękkim włosiem – dobrze radzą sobie z usuwaniem resztek jedzenia i osadu, a przy tym nie uszkadzają delikatnego szkliwa.
  6. Co jakiś czas zmieniaj pastę do zębów – każdy produkt ma inny skład, dlatego staraj się dopasować go do swoich aktualnych potrzeb. 
  7. Zmieniaj szczoteczkę do zębów co 3 miesiące – to siedlisko wielu bakterii.
  8. Trzymaj szczoteczkę w szafce lub w szufladzie – przechowując ją np. w pojemniku na umywalce, narażasz ją na kontakt z licznymi bakteriami, także kałowymi.
  9. Nie dociskaj zbyt mocno szczoteczki do powierzchni zębów – może to uszkodzić szkliwo.
  10. Unikaj regularnego stosowania preparatów wybielających, np. past – zawarte w nich substancje ścierne również mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Teraz już z pewnością wiesz, jak prawidłowo myć zęby i o czym pamiętać, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej! Stosuj się do wszystkich wyżej wymienionych zaleceń, a z pewnością będziesz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele kolejnych lat!

Mogą Cię zainteresować