Jak zrobić wianek świąteczny z plastrami pomarańczy

03.12.2024 / Wnętrza

Jak zrobić wianek świąteczny? Praktyczny poradnik

Przed świętami Bożego Narodzenia ochoczo ozdabiamy nasze domy. Zamiast kupować gotową dekorację, możesz wykonać ją samodzielnie. Jak zrobić wianek świąteczny, który będzie pięknie wyglądać i ładnie pachnieć? Zobacz nasz poradnik.

Jak zrobić wianek świąteczny? Zgromadź wszystko, co potrzebujesz

Żeby odpowiednio się do tego zabrać, koniecznie zgromadź wszystkie przydatne rzeczy. To sprawi, że wianek będzie dobrze dopracowany i bardzo trwały. Z powodzeniem wykorzystasz go więc także podczas kolejnych świąt.

Przydatne narzędzia

Powinnaś mieć je pod ręką, wykonując świąteczny wianek. Narzędzia te usprawnią Twoją pracę, nadadzą wiankowi estetyczny wygląd i mocno przytwierdzą jego elementy do głównej konstrukcji.

Pistolet na gorący klej ze sztyftami

Kupisz go w każdym większym sklepie na dziale papierniczym lub dla majsterkowicza. Zazwyczaj jest sprzedawany razem ze sztyftami. Jeśli ich nie ma, musisz zdobyć je osobno. Nie oszczędzaj na ilości wkładów – lepiej, żeby było ich więcej, niż mniej. Sztyfty stosunkowo szybko się kończą, szczególnie jeśli ozdoby są masywne. Klej rozgrzany do odpowiedniej temperatury pozwoli zamocować poszczególne elementy świątecznego wianka. Opcjonalnie możesz skorzystać z taśmy dwustronnej.

Nożyczki

Jeżeli będziesz wykorzystywała w swoim wianku ozdobne wstążki, nożyczki pomogą pozbyć się nadmiaru materiału. Może też okazać się, że będzie trzeba usunąć nimi ogonki i drobne gałązki z szyszek. Zadbaj o to, by były dobrze naostrzone.

Zapalniczka

Ucięte fragmenty wstążki mają tendencję do strzępienia. Na ten mało estetyczny efekt jest jednak rozwiązanie. Koniecznie użyj do takiej wstążki zapalniczki. Postrzępione końce zaczną się wtedy kurczyć i wyrównywać.

Pędzel z miękkim włosiem

Dzięki niemu oczyścisz kasztany, szyszki, orzechy i żołędzie z ziemi oraz piasku. Jeżeli długo leżały pod drzewem, resztki podłoża z pewnością dostały się w ich szczeliny. Zaopatrz się w pędzel z miękkim włosiem, żeby nie uszkodzić naturalnych ozdób. Możesz wykorzystać do tego pędzelek do makijażu lub malarski.

Opcjonalnie: metalowy hak na drzwi, samoprzylepny haczyk, sznurek jutowy.

Sztuczne ozdoby

Jeśli chcesz wykonać samodzielnie świąteczny wianek, potrzebne Ci będą sztuczne ozdoby. Bez problemu znajdziesz je w sklepie na dziale świątecznym.

Baza wianka

Wianek może mieć różną wielkość. W przypadku gotowej bazy ze sztucznych gałęzi masz do wyboru trzy rozmiary. Na stronie https://www.e-choinki.pl/37-wianki-bozonarodzeniowe znajdziesz wianki o średnicy 40, 50 i 60 cm. 

Jeżeli zależy Ci na iście zimowej ozdobie, wybierz wianek pokryty w całości sztucznym śniegiem. Bazy wykonano z PCV lub PE – materiałów bardzo trwałych i wytrzymałych.

Możesz też kupić styropianową, okrągłą bazę, z którą również przyjemnie będzie się pracowało. Wcześniej jednak będziesz musiała pokryć ją wstążką, by zasłonić mało estetyczny styropian.

Jak zrobić wianek świąteczny ze sztucznej bazy

Baza ze sztucznych gałęzi to podstawa Twojego świątecznego wianka.

Wstążki

Zdobądź szeroką wstążkę jutową. Przyda się do owinięcia styropianowej bazy, jeśli na taką właśnie się zdecydowałaś. Kup też wstążkę do tworzenia kokardek. Najlepiej sprawdzi się ta w kolorze czerwonym lub złotym.

Kolorowe bombki

Im mniejsze, tym lepiej. Podobnie jak w przypadku wstążek, szukaj bombek w kolorze złotym lub czerwonym. Mogą być brokatowe, lustrzane lub lekko połyskujące.

Złoty spray lub sztuczny śnieg

Takie spraye nadadzą Twojej ozdobie bożonarodzeniowy charakter. Złoto sprawi, że wianek będzie się pięknie mienił. Sztuczny śnieg natomiast idealnie zaakcentuje świąteczny okres. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z ich ilością. Jeżeli nałożysz za dużo produktu, wianek będzie wyglądał bardzo sztucznie.

Lakier do włosów

Zależy Ci na zaimpregnowaniu wianka i jego pięknym blasku? Postaw na lakier do włosów. Dzięki niemu ozdoby nie zaczną zbierać wilgoci, a całość będzie wspaniale się prezentować nawet przez długi czas. Lakier przyda się szczególnie w przypadku naturalnych dodatków. Matowe elementy pokryte tym kosmetykiem będą delikatnie połyskiwać. Tak zaimpregnowany wianek spokojnie możesz wystawić na zewnątrz.

Naturalne ozdoby

Nie dość, że są niezwykle efektowne, to jeszcze bardzo łatwo je zdobyć. Możesz kupić je w sklepie, przygotować samodzielnie w domu lub poszukać w trakcie spaceru.

Szyszki, orzechy, kasztany, żołędzie

Znajdziesz je w lesie podczas jesiennego spaceru. Takie ozdoby nic Cię nie kosztują, a sprawią, że wianek będzie pięknie się prezentował. Jeżeli lubisz rustykalny klimat, te naturalne akcenty zdecydowanie przypadną Ci do gustu.

Laski cynamonu

Kupisz je bez problemu w sklepie na dziale ze słodkimi dekoracjami i przyprawami do ciast. Zaopatrz się w przynajmniej kilka lasek, dzięki którym Twój wianek będzie pięknie pachnieć.

Gwiazdki anyżu

Dostaniesz je w tym samym miejscu, co laski cynamonu. Są drobne, więc postaraj się o ich większą ilość. Niektóre mogą być już połamane, dlatego weź więcej niż jedno opakowanie.

Plastry owoców

Świetnie sprawdzą się tu takie owoce jak pomarańcze, grejpfruty, cytryny czy jabłka. Zabierz się za suszenie plastrów odpowiednio wcześniej, żeby nie martwić się tym podczas robienia wianka.

Jak zrobić wianek świąteczny z użyciem naturalnych dodatków

Suszone plastry owoców urozmaicą Twój świąteczny wianek.

Akcesoria ochronne

Rękawiczki jednorazowe

Nitrylowe rękawiczki jednorazowe ochronią dłonie przed klejem i sprayami. Dzięki nim Twoja praca będzie czysta i przyjemna.

Stare gazety

Zabezpieczysz nimi swoje stanowisko pracy. Gazety możesz rozłożyć zarówno na stole, jak i podłodze. Druga opcja będzie idealna, jeśli potrzebujesz nieograniczoną ilość miejsca. Na kawałku gazety odłożysz też pistolet, z którego mogą wypływać resztki kleju. Opcjonalnie skorzystaj z ręcznika kuchennego.

Patyczki do uszu

Przydadzą się do zbierania nitek kleju, które zgromadziły się na wianku. Klej lubi się ciągnąć i niestety nie zawsze możemy ich uniknąć. Patyczki delikatnie zgarną resztki sztyftu, bez naruszania całej konstrukcji.


Wykonanie wianka świątecznego krok po kroku

Krok 1. Ususz plastry owoców

Z odpowiednim wyprzedzeniem zabierz się za ususzenie plastrów owoców. Wybierz w sklepie dorodne, nieuszkodzone cytrusy lub jabłka. Na mały wianek wystarczy jeden, nieduży owoc. Przy większym możesz wykorzystać dwa rodzaje. Następnie sparz owoce wrzątkiem, wytrzyj ręcznikiem kuchennym i pokrój w plastry o grubości ok. 0,5 cm. Swoje dekoracje możesz przygotować w piekarniku, na kaloryferze lub w specjalnej suszarce do żywności.

Jeżeli wybrałaś pierwszą metodę, zacznij od ustawienia temperatury na 80°C z termoobiegiem lub 100°C bez tej funkcji. Plastry ułóż na papierze do pieczenia w lekkiej odległości i przewracaj co ok. 30 minut. Możesz wydłużyć lub skrócić ten czas – każdy piekarnik jest trochę inny. W przypadku kaloryfera wystarczy, że rozłożysz na nim plastry ułożone na papierze do pieczenia i będziesz obracać je co kilka godzin. Suszenie owoców w suszarce zajmie Ci ok. 7 godzin.

Jak zrobić wianek świąteczny z suszonymi plastrami pomarańczy

Plastry pomarańczy możesz wysuszyć w specjalnej suszarce do żywności.

Krok 2. Zbierz i oczyść leśne dodatki

Wybierz się na spacer do lasu, najlepiej we wrześniu lub październiku. Wtedy zdecydowanie będzie w czym wybierać. Dokładnie przejrzyj orzechy, kasztany i żołędzie – otwarte mogą zacząć gnić i Twoja praca pójdzie na marne. Staraj się znaleźć szyszki w różnych rozmiarach – to urozmaici wianek. W domu rozłóż je na gazecie i dokładnie oczyść z ziemi i piasku przy pomocy pędzelka. Szyszki mogą mieć z tyłu ogonki. Utnij je nożyczkami, żeby dobrze prezentowały się na wianku.

Jak zrobić wianek świąteczny z szyszkami

Oczyszczone szyszki będą idealnym dodatkiem do Twojego wianka.

Krok 3. Przygotuj stanowisko pracy

Im więcej miejsca na przygotowanie wianka, tym lepiej. Na stole lub podłodze rozłóż kilka stron starej gazety. Jedna warstwa to za mało – klej lub spray może się przez nią przebić i pobrudzić Twoje stanowisko pracy. Zadbaj też, by wszystkie potrzebne ozdoby były na wyciągnięcie ręki.

Krok 4. Zaprojektuj wianek

Od Twojego projektu zależy, jak finalnie będzie wyglądał wianek. Możesz go naszkicować na kartce lub przygotować zdjęcie z inspiracją. Jeżeli chcesz, by Twój wianek był “na bogato”, postaw na dużą ilość ozdób. Jeżeli wolisz minimalistyczne dekoracje, ogranicz się do tych najważniejszych. Określ też, czy wianek będzie wisiał, czy leżał. Wiszący nie może być zbyt ciężki, ale jeśli chcesz go postawić np. na stole, nie musisz przejmować się jego wagą.

Krok 4. Rozgrzej klej

Podłącz pistolet do gniazdka, włóż w odpowiednie miejsce klej w sztyfcie i poczekaj, aż narzędzie osiągnie odpowiednią temperaturę. Klej potrzebuje chwili na rozgrzanie. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, nie przytwierdzisz wystarczająco mocno ozdób. W efekcie mogą więc odpadać.

Krok 5. Przygotuj bazę styropianową

Jeśli tworzysz wianek z bazy PCV, pomiń ten krok i przejdź do następnego. Baza styropianowa wymaga jednak wcześniejszego przygotowania. W tym celu będzie Ci potrzebna szeroka wstążka jutowa. Użycie jej przykryje biały styropian, który później może psuć Twoją kompozycję. 

Owiń nią bazę w taki sposób, żeby każda kolejna warstwa na siebie nachodziła. Pomiędzy jedną a drugą powinna znaleźć się kropelka kleju. To sprawi, że całość będzie dobrze połączona i materiał nie będzie później odstawał. Nadmiar wstążki utnij nożyczkami.

Jak zrobić wianek świąteczny z jutową wstążką

Bazę styropianową musisz najpierw owinąć wstążką jutową.

Krok 5. Ozdób wianek

Jak zrobić wianek świąteczny? Zacznij od przytwierdzenia do swojej bazy szyszek, orzechów, kasztanów i żołędzi. Wybieraj tę stronę, która lepiej się prezentuje. Kasztany przykładowo przyklejaj tą częścią, która jest jasna i matowa. Wyeksponujesz tym samym ich intensywny, brązowy kolor. Zadbaj też o urozmaiconą kompozycję – staraj się nie stawiać obok siebie dwóch identycznych dodatków. 

Mniejsze, naturalne okazy przeplataj z tymi większymi. Dodaj laski cynamonu i gwiazdki anyżu. Laski możesz dodatkowo skrzyżować ze sobą – uzyskasz wtedy ciekawszy, nietuzinkowy efekt. Dobrze dociskaj dodawane ozdoby, żeby trwale połączyły się z bazą. 

Jeżeli chcesz ozdobić wianek sprayem, użyj go w tym momencie. Rozpyl specyfik z odpowiedniej odległości nad rozłożoną gazetą. Intensywniejszy kolor uzyskasz, psikając sprayem blisko ozdób, a delikatniejszy, jeśli zrobisz to z daleka. Pamiętaj o założeniu rękawiczek i odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. 

Następnie dołóż plastry owoców i malutkie bombki. Dbaj cały czas o estetyczne rozłożenie dodatków. Na końcu przymocuj jedną większą lub kilka mniejszych kokardek. Kolor wstążki możesz dobrać do bombek lub postawić na tę neutralną, jutową. Duża kokarda przyklejona na szczycie wianka to idealne rozwiązanie, jeśli planujesz zawiesić go na drzwiach. Pamiętaj o delikatnym przypaleniu końców zapalniczką. Dzięki temu materiał nie będzie się strzępił.

Jak zrobić wianek świąteczny przy użyciu pistoletu na klej

Plastry pomarańczy przyklejaj dobrze rozgrzanym klejem.

Krok 6. Odłóż wianek do wyschnięcia

Teraz jest czas, żeby odłożyć ręcznie wykonaną dekorację do wyschnięcia. Pozwól, by klej dobrze zastygł, a spray nie tworzył mokrej powierzchni. Żeby przyspieszyć ten proces, wianek możesz wystawić na działanie zimnego powietrza.

Krok 7. Oczyść wianek z resztek kleju

Jak już wiesz, resztki kleju mogą osadzać się na wianku. Po dokładnym wyschnięciu Twojej dekoracji zbierz powstałe, nieestetyczne nitki przy pomocy patyczków do uszu.

Krok 8. Spryskaj całość lakierem

Lakier zaimpregnuje wianek przed wilgocią. Dodatkowo zabezpieczy wszystkie naturalne ozdoby i nada całości piękny blask. Zrób to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Zachowaj odległość ok. 20 cm.

Impregnowanie wianka świątecznego lakierem do włosów

Wianek spryskaj na sam koniec lakierem do włosów.

Krok 9. Powieś wianek na oknie lub drzwiach

Jest to krok opcjonalny. Wianek może być w wersji leżącej lub wiszącej. Jeśli bliżej Ci do drugiej opcji, zamontuj na drzwiach metalowy uchwyt lub przytwierdź do nich samoprzylepny haczyk. W przypadku haczyka niezbędne będzie przyklejenie z tyłu wianka mocnego, jutowego sznurka. Utnij ok. 10 cm i złącz dwa końce supełkiem. Nadmiar sznurka utnij nożyczkami. Teraz wystarczy, że przykleisz go łączeniem do wianka. Twoja ozdoba jest gotowa do powieszenia!

Wianki świąteczne – inspiracje

Potrzebujesz wianka świątecznego, który kolorystycznie wpasuje się w Twoje wnętrze? Sprawdź pozostałe inspiracje na tę przykuwającą uwagę ozdobę.

Świąteczny wianek w białym kolorze

Wianek w białym stylu jest prosty, ale niezwykle efektowny.

Wianek świąteczny w niebieskim kolorze

Niebieski wianek idealnie wpisuje się w zimową kolorystykę.

Wianek świąteczny w zielonych barwach

Zielone akcenty dobrze komponują się z gałązkami.

Czerwone ozdoby do wianka świątecznego

Wianek w czerwonym stylu jest elegancki i zdecydowanie przykuwa uwagę.

Minimalistyczny wianek świąteczny z bawełną

Minimalistyczny wianek świąteczny sprawdzi się, jeśli nie lubisz dużej ilości ozdób.

Mogą Cię zainteresować