19.04.2024 / Kuchnia
Artykuł sponsorowany
Jaki ser do pizzy sprawi, że pokochasz to danie jeszcze bardziej? Poznaj sery włoskie i nie tylko – chociaż poniższe sery pochodzą z różnych części świata, łączy je wyborne korespondowanie z pizzą. Znajdzie się coś pysznego dla każdego smakosza pizzy, eksperymentatora, jak i miłośnika prawdziwie włoskiej szkoły kulinarnej. Przeczytaj i rozgrzej piekarnik!
Podążanie za włoską sztuką kulinarną nie zawiodło jeszcze żadnego miłośnika pizzy. Nie brakuje głosów, że do pizzy pasuje każdy włoski ser… i jest w tym sporo racji! Wybraliśmy 7 włoskich wariantów sera spotykanych w pizzeriach z prawdziwego zdarzenia:
Nie ograniczamy się do włoskich serów. W dalszej części artykułu opisujemy sery z innych części świata, takie, które łatwiej dostaniesz w polskim sklepie.
Mozzarella to la Włochów coś więcej niż tylko ser. To symbol włoskiej tradycji, kulinarnej pasji i perfekcyjnej harmonii smaków. Pasuje do każdego rodzaju pizzy, od klasycznej margherity po placki z bardziej wyrazistymi składnikami, takimi jak pepperoni, szynka czy anchois. Topi się równomiernie, lekko ciągnie i tworzy ze składnikami gładką, kremową kompozycję. Możesz dodawać ją do pizzy zawsze.
Bardzo interesującym wariantem jest mozzarella di bufala, czyli mozzarella z mleka bawolic. Jest ona droższa od mozzarelli z mleka krowiego, ale ma bardziej kremowy smak. Jako ser na pizzy na co dzień zawsze sprawdzi się klasyczna mozzarella, ale gdy tylko będziesz mieć okazję, koniecznie spróbuj di bufali.
Burrata to świeży, delikatny ser z mleka krowiego. Z wierzchu wygląda jak kulka mozzarelli, ale wnętrze jest płynne.
Najlepiej położyć kulkę na pizzy po upieczeniu. Przekrój chłodną burratę i pozwól, by wnętrze sera rozlało się po placku.
Burrata sama w sobie ma bogaty smak, więc nie ma potrzeby dodawać zbyt wielu innych składników. Wystarczy kilka prostych dodatków, takich jak pomidory, oliwa z oliwek i świeża bazylia, aby wydobyć jej najlepsze smaki. Na tle prostej, lekkiej pizzy kulka burraty doskonale wybrzmi.
Provolone to półtwardy, słony ser z mleka krowiego. Doskonale komponuje się z innymi słonymi składnikami, takimi jak oliwki, szynka i salami. Dodaj go do pizzy przed pieczeniem lub dopiero pod koniec, jeśli wolisz mniej płynną formę.
W zależności od czasu dojrzewania provolone może mieć łagodny lub bardziej pikantny smak.
Po upieczeniu możesz posypać pizzę także startym parmezanem. Lekko się podtopi na gorącym placku.
Nie dodawaj go przed włożeniem do pieca. Ponieważ konsystencja parmezanu jest sucha, może się spalić. To nie jest ser, który nadaje się do silnego pieczenia. Nie próbuj też kroić go na plastry – ten twardziel szybciej złamie Ci nóż ;).
Taleggio to miękki ser pleśniowy. Charakteryzuje się kremową konsystencją, delikatną skórką i wyrazistym, lekko słonym smakiem z nutą grzybów i orzechów. Pasuje do pizzy pełnej warzyw oraz ze słodkawymi składnikami. Używaj w małych ilościach, by nie zdominował smaku.
Najlepiej dodać go do pizzy po upieczeniu, aby zachować jego konsystencję i smak. Pokrój na cienkie plastry i ułóż je na pizzy. Ser lekko się roztopi i stworzy pyszne, kremowe plamy.
Ricotta to łagodny, świeży ser do smarowania. Nie dominuje nad innymi składnikami, ale subtelnie podkreśla ich walory. Szczególnie lubi towarzystwo świeżych zielonych warzyw, pomidorków i kurczaka.
Możesz rozsmarować ją na pizzy po upieczeniu, stworzyć kleksy na placku, lub moczyć kawałki pizzy przed zjedzeniem. Śmiało łącz z innymi serami.
Polecamy pizzę z ricottą zwłaszcza na lato. Lekka, orzeźwiająca, świeżo wyjęta z lodówki. W dodatku, o niskiej zawartości tłuszczu – przełamie to jakże sycące danie fit akcentem.
Gorgonzola jako ser do pizzy to hit dla jednych i kit dla innych. Wszystko zależy od twoich upodobań smakowych.
Gorgonzola to pleśniowy smakołyk o wyrazistym, ostrym smaku, którego nie sposób pomylić z żadnym innym serem. Dodaje pizzy głębi i charakteru. Jego intensywność potrzebuje cichego towarzystwa łagodnych składników, takich jak rukola, szpinak i mozzarella. W ciekawszej wersji możesz go zestawić także z pizzą z gruszką.
Miej na uwadze, że gorgonzola ma intensywny smak i zapach, który może łatwo zdominować całą pizzę. Dodawaj ją w małych ilościach, już po wyjęciu pizzy z pieca. Jeśli lubisz pleśniowe sery, skosztuj! Nie próbuj jednak przekonać do takiej pizzy seropleśniowego sceptyka.
Pizza to bez wątpienia danie międzynarodowe. Na plackach lądują przysmaki greckie, holenderskie, francuskie i polskie. Na poniższe warianty nie trafisz w certyfikowanej włoskiej pizzerii… ale smakują wybornie, więc wierzymy, że mieszkańcy Italii wybaczą nam te odstępstwa od tradycji. Proponujemy:
To jaki ser na pizzę wybierzesz z poniższych propozycji, zależy od Twoich gustów smakowych. Wszystkie bez problemu dostaniesz w polskich sklepach.
W Polsce jest uważana za jeden z najlepszych serów pizzowych, ze względu na swoją powszechną dostępność, łagodny smak i łatwe topienie się. To uniwersalny ser, który pasuje do wielu różnych składników na pizzy.
Jeśli lubisz wyraziste smaki, cheddar okaże się lepszym wyborem niż gouda. Jest nieco ostrzejszy i bardziej kruchy – najlepiej łączyć go z wilgotnymi serami, np. mozzarellą.
To ser do pizzy równie łatwo dostępny w sklepach, co gouda, więc możesz przetestować je na dwóch połowach placka. Od razu zauważysz różnice w konsystencji i smaku.
Jeśli jesteś otwarty na nowe doznania smakowe, warto spróbować pizzy z camembertem. Dodaj cienkie plasterki pod koniec pieczenia – to wilgotny ser, więc pizza z dużą ilością camemberta mogłaby popłynąć. Warto połączyć go ze stabilną mozzarellą.
Oscypek zdecydowanie może być używany do pizzy! Zwłaszcza tej całkowicie polskiej – czyli z polską kiełbasą. Jego intensywnego smaku nie trzeba przedstawiać, ale pamiętaj, że istnieją także oscypki lekko wędzone, mniej intensywne dla kubków smakowych.
Polecamy spróbować pizzy z oscypkiem w towarzystwie sosu żurawinowego.
Feta jest miękkim, rozpadającym się serem, który po roztopieniu staje się kremowy i delikatny. Po prostu posyp nią pizzę z wierzchu.
Pasuje do wielu różnych składników na pizzy. Możesz ją łączyć z klasycznymi dodatkami, takimi jak pomidory, szynka i oliwki, lub eksperymentować z nietypowymi połączeniami, np. z grillowanym bakłażanem, karczochami lub rukolą.
Tofu, czyli sojowy ser, chętnie używany zwłaszcza przez wegan. Warto polubić je także na standardowej diecie.
Naturalne tofu jest neutralne w smaku, co pozwala na łatwe dostosowanie go do różnych stylów pizzy. Można je marynować i do woli przyprawiać, aby uzyskać pożądany profil smakowy.
Na pizzy sprawdzi się w formie plastrów, kostek, a nawet pasty. Jest tak wszechstronne, że pozostawiamy pomysł na pizzę z tofu Twojej kreatywności i gustom smakowym.
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki ser jest najlepszy do pizzy. Przedstawiliśmy Ci różnorodne warianty, a każdy ma swoje wady i zalety. No dobrze… prawie każdy, bo według włoskich pizzaioli, mozzarella nie ma wad.
Najważniejsze jest, aby wybrać ser, który lubisz i który dobrze komponuje się z innymi składnikami na pizzy. Własna pizza to własne warunki – do samodzielnie pieczonej pizzy możesz wykorzystać tak naprawdę każdy ser, który lubisz. Wystarczy, że nie zaserwujesz alternatywnej pizzy włoskiemu tradycjonaliście! 😉
10.12.2024 RTV i AGD
Frytkownica beztłuszczowa, jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdza się do przygotowania chrupiących frytek. Musisz jednak wiedzieć, że to urządzenie ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Z jego pomocą możesz upiec czy ugotować wiele innych pysznych dań. Jakich? Co można zrobić we frytkownicy […]
Czytaj dalej03.12.2024 Wnętrza
01.12.2024 Moda
19.09.2024 Kuchnia
08.08.2024 Kuchnia
28.05.2024 Kuchnia
22.05.2024 Kuchnia