Rodzaje podnośników samochodowych - podnośnik samochodowy

14.11.2024 / RTV i AGD

Rodzaje podnośników samochodowych – jaki wybrać?

Z zepsutym samochodem miała do czynienia większość z nas. Część osób sięga wówczas po profesjonalne rozwiązanie, jakim jest wizyta u mechanika. Niektórzy jednak decydują się na samodzielne rozprawienie się z usterką. Zastanawiasz się, jakie są rodzaje podnośników samochodowych? W tym artykule poznasz najważniejsze modele.

Rodzaje podnośników samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Dokonując zakupu podnośnika, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Do najważniejszych czynników należy rodzaj i wielkość pojazdu, miejsce przechowywania, budżet na jego zakup oraz to, czy jest wyposażony w systemy zabezpieczające.

Inny rodzaj wybierzesz, mając sportowy samochód, a inny, jeśli poruszasz się autem terenowym. Podnośnik stanowi bardzo ważne wyposażenie auta. Przewożony w bagażniku, powinien zajmować stosunkowo mało miejsca. Nie musisz sugerować się wielkością urządzenia w przypadku przechowywania go np. w garażu. 

Określ również, ile chcesz przeznaczyć na zakup tego sprzętu. Nie zapomnij o dokładnym zapoznaniu się ze specyfikacją podnośnika. Każdy powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa CE. Oznacza to, że produkt jest zgodny z normami bezpieczeństwa Unii Europejskiej i został pod tym kątem dokładnie sprawdzony. Powinien też być wyposażony w blokadę przed opadaniem i przeciążeniem.

Podnośniki samochodowe – typy

Samodzielna naprawa auta wymaga sprawnego podniesienia i opuszczenia takiego ciężaru. Podnośnik przydaje się także w trakcie wymiany koła, dlatego warto wozić go ze sobą w bagażniku. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów podnośników samochodowych.

Podnośnik słupkowy

Możesz też spotkać się z nazwą “podnośnik butelkowy”. Wyposażony jest w napęd hydrauliczny, który pozwala na uniesienie pojazdu za pomocą wypychanej cieczy. Ma masywną konstrukcję zwiększającą stabilność i bezpieczeństwo, ale przy tym jest lekki (i tani). Jego udźwig może wynosić ponad 50 ton. 

Taki podnośnik samochodowy hydrauliczny sprawdzi się przy naprawie pojazdów o dużych gabarytach – ciężarówkach i autobusach. Podniesiesz nim również samochód osobowy, jednak pamiętaj, że nie zmieści się pod tym z niskim zawieszeniem. Minusem tego rodzaju podnośnika jest niewielki zakres pracy. Ze względu na swoje rozmiary, bez problemu schowasz go w bagażniku lub w domowym warsztacie.

Podnośnik trapezowy

Jeden z najprostszych podnośników, nazywany potocznie lewarkiem. Do poziomego elementu gwintowanego, zakończonego metalowym uchem, mocuje się rączkę. W trakcie jej kręcenia sprzęt przyjmuje formę trapezu – stąd nazwa “trapezowy”. Waży niewiele i jest mały, więc z powodzeniem włożysz go do bagażnika. 

Niestety nie ma zbyt dużej stabilności, a jego udźwig wynosi maksymalnie 1-1,5 tony. Ten typ podnośnika zastosujesz przy samochodach o niskim zawieszeniu. Przyda się też, kiedy szybko i sprawnie chcesz wymienić koło w sytuacji awaryjnej lub dokonać drobnej naprawy.

Podnośnik typu “żaba”

To podnośnik ręczny, niskoprofilowy. Wyposażony jest w siłownik hydrauliczny, dzięki któremu szybko podniesiesz pojazd bez użycia ogromu siły. Urządzenie tego typu ma specjalne ramię, którym trzeba poruszać w górę i w dół. Następnie należy je zablokować poprzez obrót albo z użyciem dźwigni. 

Kółka transportowe, które są do niego przymocowane, pomagają w precyzyjnym ustawieniu podnośnika, ale również w jego transporcie – modele mogą mieć różne gabaryty. Podniosą auto o wadze do nawet 3,5 tony oraz z niskim zawieszeniem. Ma większą stabilność od podnośnika słupkowego i trapezowego, jest też nieco droższy.

Podnośnik typu “bałwanek”

Inaczej podnośnik pneumatyczny. Zbudowany jest z metalowych sworzni pokrytych gumową poduszką. Podnosi samochód w jednym punkcie, sterowanie odbywa się jednak za pomocą przycisków zamontowanych na ramieniu. Do tego typu podnośnika niezbędne jest posiadanie specjalnego kompresora, który generuje ciśnienie 8-10 bar. Z tego względu, bardzo często korzystają z nich warsztaty. 

Sprzęt ma w podstawie kółka, a na górze metalowy punkt podparcia. Niektóre modele unoszą samochód ważący do 8 ton. Jest dość drogi, ale działa niezwykle szybko. Obsługując go, nie wykorzystujesz także siły fizycznej. Bez problemu podniesie pojazd na dużą wysokość.

Podnośnik farmerski

Nazywany też podnośnikiem Hi-Lift, farm jack lub kolejowym. To najrzadziej używany typ podnośnika. Przyda Ci się, jeśli posiadasz auto terenowe z wysokim zawieszeniem. Docenisz go, jeśli jesteś fanem jazdy terenowej lub podróżujesz po nieutwardzonych drogach. 

Będzie niezawodny w sytuacjach off-road, kiedy auto wpadnie w błoto lub koleiny i utknie w miejscu. Podnośnik farmerski utrzyma ciężar ok. 3 ton. Plusem jest fakt, że ten rodzaj nie potrzebuje stabilnego podłoża. Dodatkowo nie waży wiele i łatwo można go przewozić. Wadą podnośnika kolejowego jest cena.

Rodzaje podnośników samochodowych - podnośnik do samochodu

Hydrauliczny podnośnik samochodowy daje dostęp do podwozia.

Jak bezpiecznie korzystać z podnośnika?

Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Zadbaj o to, by auto było ustawione na płaskim, stabilnym podłożu. W przypadku nierównej powierzchni możesz wspomóc się czymś twardym, np. kawałkiem deski.

Jeżeli czeka Cię długa naprawa, umieść pod pojazdem tzw. kobyłki. Są wykonane z grubej, stalowej blachy i zapewniają stabilne podparcie. Dodatkowo możesz wspomóc się gumowymi nakładkami do podnośnika. Guma ta jest niezwykle wytrzymała i odporna na smary, oleje czy benzynę.

Hydrauliczny podnośnik powinien mieć każdy kierowca. Dzięki niemu uporasz się z niespodziewaną naprawą auta na autostradzie czy w swoim domowym warsztacie. Decydując się na tak ważny zakup, przejrzyj rodzaje podnośników samochodowych i wybierz ten dopasowany do Twoich potrzeb.

Mogą Cię zainteresować