drzewa tlenowe

17.05.2024 / Wnętrza

Drzewa tlenowe – wszystko co musisz wiedzieć o Oxytree

Drzewa tlenowe przez wielu bywa określane drzewem przyszłości. Mocno odróżnia się od znanych nam polskich drzew, oferując wiele korzyści z uprawy. Jest czymś nowym, świeżym i jednocześnie tak bardzo potrzebnym. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zasadzenie coraz popularniejszego Oxytree w swoim ogrodzie czy lesie? Czytaj dalej, aby poznać tego niesamowitego przedstawiciela natury lepiej!

Drzewo tlenowe – co to jest?

Drzewo tlenowe, czyli gatunek Oxytree, powstało w wyniku sklonowania dwóch odmian Paulowni: fortunei i elongata. Jego dokładna nazwa to Paulownia Clon in Vitro 112. Dzięki stworzeniu drzewa w warunkach laboratoryjnych możliwe było osiągnięcie rośliny, która znacznie odróżnia się od dobrze znanych nam drzew. Od 13 lat, zgodnie z decyzją Urzędu Odmiany Roślin Unii Europejskiej, jest oficjalnie uznawane za odmianę Paulowni.

Co wyróżnia drzewa tlenowce?

Drzewa tlenowce posiadają wiele zalet, dzięki którym w wielu przypadków stają się lepszym wyborem niż klasyczne gatunki drzew. Co dokładnie wyróżnia te idealne rośliny?

Szybkie tempo wzrostu

Oxytree cechuje się niesamowicie szybkim wzrostem. W ciągu zaledwie jednego sezonu może osiągnąć wysokość do 3 metrów! Brzmi to naprawdę zachęcająco, porównując to tempo wzrostu np. do sosny, rosnącej przez rok około 50 centymetrów. Drzewo tlenowe w ciągu 6 lat może osiągnąć wysokość aż 16 metrów i około 35 centymetrów średnicy pnia.

Nieprawdopodobna ilość wytwarzanego tlenu i absorpcja dwutlenku węgla

Poza szybkim tempem wzrostu Oxytree wyróżnia się niesamowicie dużą ilością wytwarzanego tlenu. Jest ona około 10-krotnie wyższa niż w przypadku innych drzew liściastych, a jest to powiązane z tym, że do wzrostu potrzebuje ona więcej dwutlenku węgla. Wpływ na to mają ogromne liście o sercowatym kształcie, które osiągają wielkość 30-45 centymetrów, ale w niektórych przypadkach może to być jeszcze więcej!

Odrastanie drzewa Oxytree po ścince

Ogromną zaletą Oxytree jest to, że z jednej sadzonki można uzyskać nawet 4-5 pełnowartościowych, wysokich drzew. Jak to się dzieje? Po ścięciu drzewa pień zaczyna odrastać. Pień drzewa stanowi jego największą wartość (70% rośliny) i osiąga on swoją docelową jakość w ciągu 6 lat, nie trzeba czekać na to kilku dziesięcioleci. Możliwe jest jednak ścięcie drzewa już po 3 latach. Na szybki ponowny wzrost rośliny wpływa mocno rozwinięty system korzeni, który może sięgać aż 9 metrów w głąb ziemi.

Możliwość wykorzystania każdej części drzewa

Nie dość, że drzewa tlenowe odrastają po ścięciu kilkukrotnie, to dodatkowo można wykorzystać je w całości. Wspominałam już, że pień drzewa jest jego najbardziej wartościową i cenną częścią, stanowiąc jednocześnie aż 70% całości. Ten gatunek drewna cechuje się lekkością, a przy tym wytrzymałością. Świetnie sprawdza się do prac stolarskich. Pozostałe części mogą być wykorzystane jako opał i wartościowa pasza dla zwierząt.

Jak wykorzystać drzewa tlenowe?

Jak już wspomniałam wyżej, Oxytree możesz wykorzystać w całości, gdyż każda część rośliny oferuje jakąś wartość. Rozwińmy jednak ten temat. Najbardziej ceniony pień to drewno wysokiej jakości, które świetnie sprawdza się do produkcji mebli. Jest twarde i wytrzymałe, a przy tym lekkie.

drzewo tlenowe - plantacja
Oxytree da Ci ogromne możliwości – wykorzystasz to drzewo w pełni.

Wykorzystując je, można stworzyć boazerię czy płyty, które będą odporne na wilgoć (wymagają jednak odpowiedniego przygotowania). Właśnie ze względu na tę ostatnią cechę drewno z Oxytree jest cenionym materiałem – mogą powstawać z niego także deski surfingowe, których materiał musi spełniać określone warunki.

Gałęzie drzew tlenowych doskonale sprawdzają się jako materiał opałowy. Według informacji na stronie www.nawodnienia.eu z jednego drzewa można uzyskać 0,5 m3 drewna na opał (1). Można wykorzystać do tego także pozostałości drewna z pnia oraz liście. Liście warto wykorzystać jednak także jako paszę dla zwierząt hodowlanych ze względu na to, że zawierają dużo białka. Doskonale sprawdzają się one także jako element biomasy.

Jak wygląda uprawa Oxytree?

Ogromną zaletą drzew tlenowych jest to, że są łatwe w uprawie. Zdecydowanie zaliczają się do gatunków, które nie są wymagające pod tym względem. Wsadzenie rośliny do gruntu można wykonać od drugiej połowy maja do końca czerwca. Jeśli planujesz umieścić sadzonkę w ogrodzie, termin ten wydłuża się do końca lipca.

Na początku poleca się podlewać drzewo tlenowe 2-3 w tygodniu, a później wystarczy robić to 1-2 razy w tygodniu – jednak większą ilością wody. Najlepiej wykonywać tę czynność wczesnym rankiem lu wieczorem, tak aby roślina nie znajdowała się w bezpośrednim słońcu. Oxytree należy podlewać do momentu, aż zacznie zrzucać liście. Jest odporne na niskie temperatury, więc nie trzeba przykrywać go na zimę. Wiosną warto jedynie przyciąć końcówki gałęzi.

Istotną kwestią jest także to, w jakiej glebie powinno być posadzone drzewko tlenowe. Koniecznie należy unikać terenów podmokłych, gdyż może to skutkować zgniciem korzeni. Zaleca się wybór podłoża, które jest przepuszczalne.

Czy drzewa tlenowce można sadzić w Polsce?

Drzewa tlenowe można sadzić w Polsce i zdecydowanie cieszy się to coraz większą popularnością. Na ten moment nie ma oficjalnych przepisów, omawiających kwestię uprawy Oxytree w Polsce. To rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy zwracają uwagę na to, że ze względu na brak konkretnych wytycznych i badań, na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć długofalowego wpływu tego gatunku na środowisko.

oxytree drzewo
Oxytree wyróżniają duże liście, które odpowiadają za wysoką produkcję tlenu.

Uprawa drzew tlenowych, dzięki 10-krotnie większej produkcji tlenu, pozytywnie wpływa na klimat. Jednak jej oddziaływanie na inne elementy ekosystemu jest nieznany. Trudno określić, jak rosnąca liczba plantacji Oxytree będzie wpływać na pozostałe rośliny. Szczególne wątpliwości budzi tutaj bardzo szybkie tempo wzrostu oraz mocno rozwinięty system korzeniowy, sięgający aż 9 metrów w głąb ziemi.

Drzewo tlenowe a bezpieczeństwo

Wiesz już, że sadzenie drzewek tlenowych w Polsce jest możliwe. Czy jednak jest to bezpieczne? Wspomniałam już o nie do końca znanym wpływie Oxytree na ekosystem. Jednak biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, te rośliny nie wpływają negatywnie na ludzi i zwierzęta. Zdecydowanie można za to docenić ich pozytywne działanie.

Ogromne liście generują bardzo duże ilości tlenu, a przepiękne kwiatostany w trakcie kwitnienia mogą być zapylane przez pszczoły. W efekcie tego powstaje aromatyczny miód, który może stać się źródłem dodatkowego dochodu. Podobnie jak drewno do produkcji mebli i materiał opałowy.

Według informacji zawartych na stronie www.nawodnienia.eu drzewa tlenowce pozyskują składniki odżywcze z dolnych warstw gleby, pozostawiając je tym samym na górnych warstwach dla innych roślin (2). Dzięki temu nie powinny wpływać negatywnie na te rosnące w najbliższej okolicy.

Czy drzewo tlenowe Oxytree nadaje się do palenia?

Tak, drzewa tlenowe doskonale sprawdzają się do palenia. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim ich gałęzie. Dzięki regularnemu przycinaniu i szybkiemu wzrostowi można często pozyskiwać nowy materiał opałowy. Drewno z pnia Oxytree jest zbyt wartościowym tworzywem, aby wykorzystywać je do palenia – poleca się stosować tylko pozostałości z obróbki drewna. Do palenia wykorzystasz także liście. Są ogromne i stanowią cenny materiał opałowy.

Czy sadzenie Oxytree jest opłacalne?

Wiele osób zastanawia się, czy wybór drzew tlenowych jest opłacalną inwestycją. Zdecydowanie tak! Przede wszystkim sadzonki Oxytree nie są drogie – ich cena wynosi około 50 zł jedną sztukę. Dzięki temu, że drzewo wzrasta ponownie i z jednej sadzonki można uzyskać nawet 4-5 pni, a do tego pozyskane drewno nadaje się do różnorodnego wykorzystania, wyjściowy koszt naprawdę szybko się zwraca. Jedna sadzonka w ciągu 18 lat zamieni się w nawet 5 kilkumetrowych drzew, gdyż pierwsze cięcie może odbywać się już po 3 latach wzrostu.

Dodatkowo aż około 70% objętości drzewa stanowi pień, który jest niezwykle wartościowym materiałem. Pozostała część nie pozostaje niewykorzystana, gdyż można otrzymać z niej biomasę. Zdecydowanie daje to duże możliwości, jeśli planujesz posadzić większą liczbę sadzonek w celach zarobkowych.

Gdzie posadzić drzewo tlenowe?

Wiele osób decyduje się na posadzenie większej liczby drzewek Oxytree w celach zarobkowych. To inwestycja, która szybko się zwraca, gdyż można wykorzystać części drzewa do własnego użytku lub sprzedać je. Drzewa tlenowe mogą tworzyć lasy, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są wytrzymałe na warunki atmosferyczne (nawet na bardzo niskie temperatury).

Jednak niewątpliwą zaletą Oxytree jest to, że te drzewka można sadzić także w przydomowym ogrodzie. Ich wygląd jest interesujący, a dzięki temu, że ich przepiękne fioletowe kwiatostany osiągają długość nawet do 40 centymetrów, prezentują się naprawdę zachwycająco. Jedno czy dwa takie drzewa mogą wzbogacić projekt ogrodu, dodając mu świeżego charakteru.

Oxytree dobrze znosi przycinanie, dzięki czemu z łatwością uformujesz to drzewko według własnych preferencji. Do ogrodów szczególnie polecane jest przycięcie gałęzi w taki sposób, aby tworzyły one bujną bryłę, dającą cień. Spędzanie czasu pod takim drzewem na pewno będzie przyjemnością także dlatego, że jego kwiaty delikatnie pachną.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzewa tlenowego?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup Oxytree, koniecznie wybierz sprawdzonego sprzedawcę. Najlepiej, aby był on zarejestrowany w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Roślina powinna posiadać paszport, na którym znajdzie się jej pełna nazwa, czyli Paulownia Clon in Vitro 112. Uważaj na drzewka, których paszporty mają tylko część nazwy, np. tylko Paulownia.

Źródła:
1. www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/oxytree, [dostęp 11.04.2024].
2. www.nawodnienia.eu/jak-nawadniac/oxytree, [dostęp 11.04.2024].

Mogą Cię zainteresować