Rodzaje siekier - jakie są i do czego służą? Poradnik

08.03.2024 / Wnętrza

Rodzaje siekier – poznaj typy i zastosowanie

Siekiera to narzędzie, które od wieków stanowi nieodłączny element ludzkiego rzemiosła i codzienności. Mimo rozwoju technologii, narzędzia te wciąż odgrywają kluczową rolę w wielu dziedzinach – od pracy w lesie, przez budownictwo, po obróbkę drewna w domowych warsztatach. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje siekier. Jakie dokładnie? Do czego sprawdzą się najlepiej poszczególne modele? Przeczytaj artykuł, by się tego dowiedzieć!

Podstawowe rodzaje siekier – modele dla każdego

Wybór siekier jest bardzo duży, ponieważ niemalże każde z narzędzi jest dostosowane do konkretnego zadania. Wśród różnych produktów można jednak wyróżnić przede wszystkim podstawowe rodzaje siekier. Takie modele są polecane dla każdego – niezależnie od jego potrzeb i umiejętności. O jakich typach mowa?

Siekiery uniwersalne

Siekiera uniwersalna jest praktycznym narzędziem zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Dzięki swojej wszechstronności może być wykorzystywana w różnych sytuacjach, od prac leśnych po prace remontowe czy ogrodnicze. To niezastąpione narzędzie dla wielu osób, które potrzebują skutecznego i niezawodnego sprzętu do obróbki drewna oraz innych prac związanych z jego rąbaniem bądź cięciem.

Głowica siekiery uniwersalnej może mieć różne kształty i rozmiary – w zależności od producenta oraz specyfiki zastosowania. Zazwyczaj jest dobrze wyważona i solidnie wykonana. Pozwala to na precyzyjne i efektywne cięcie. Trzonek wykonany jest przeważnie z drewna lub metalu. Takie rodzaje siekier ważą najczęściej do 2 kg i mierzą do 70 cm. Są niezawodne w domu, ogrodzie, a nawet na kempingu.

Siekiery kempingowe

A skoro mowa o kempingu, podczas takiej wyprawy może towarzyszyć Ci specjalna siekiera. Rodzaje kempingowe lub survivalowe, bo to o nich mowa, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród pasjonatów wszelkiego rodzaju wypraw. Z jakiego powodu? Ponieważ charakteryzują się kompaktowym rozmiarem i lekkością, co ułatwia ich przenoszenie w plecaku lub torbie podręcznej. 

Ostrze takiej siekierki jest zazwyczaj ostre i długie, umożliwiając skuteczne cięcie mniejszych kawałków drewna, gałęzi czy też przygotowanie opału do ogniska. Najczęściej w zestawie znajdziesz osłonę na ostrze, a niekiedy także specjalny uchwyt, dzięki któremu narzędzie możesz przyczepić do paska lub plecaka. Taki kompaktowy model siekiery to must have na kemping, biwak, trekking czy na działkę.

Typy siekier – modele do zadań specjalnych

Teraz nadszedł czas na bardziej zaawansowane rodzaje siekier. Najczęściej będą korzystać z nich profesjonaliści, choć niekiedy mogą przydać się każdemu z nas, gdy do wykonania będzie dość specjalistyczne zadanie. Jakie typy warto więc jeszcze znać i do czego można je wykorzystać?

Siekiery ciesielskie

Siekiery ciesielskie to specjalistyczne narzędzia przeznaczone głównie do pracy w stolarstwie i ciesielstwie. Cechują się specyficznym kształtem i konstrukcją. Dzięki temu pozwalają na precyzyjne cięcie, rzeźbienie i formowanie drewna w celu produkcji mebli, drewnianych konstrukcji budowlanych oraz innych elementów stolarskich.

Typowa siekierka ciesielska ma smukłą i długą głowicę. Tym samym gwarantuje precyzyjne i kontrolowane cięcie drewna. Ostrze jest zazwyczaj lekko wygięte i bardzo ostre, co ułatwia dokładne rzeźbienie i usuwanie materiału. Trzonek siekiery może być wykonany np. z drewna, a jego kształt jest często zoptymalizowany dla wygody użytkowania i zapewnienia stabilnego chwytu.

Siekiery ciesielskie są niezbędnym narzędziem dla stolarzy, cieśli i rzemieślników pracujących z drewnem. Idealnie sprawdzają się do precyzyjnych cięć, wyrzynania otworów, rzeźbienia detali oraz obróbki powierzchni drewnianych. 

Siekiery rozłupujące lub klinowe

Siekiera rozłupująca (zwana też klinową) to narzędzie, które, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczone do dzielenia drewna na mniejsze kawałki. Taki model ma specjalny kształt oraz konstrukcję, dzięki której rozłupywanie staje się bardziej efektywne, a do tego bezpieczne. 

Siekiera rozłupująca ma więc masywną i szeroką głowicę oraz długi solidny trzonek. Głowica jest zazwyczaj ciężka, aby zapewnić wystarczającą siłę uderzenia. Ostrze jest szerokie i ostre, by dobrze radziło sobie z dzieleniem drewna na mniejsze kawałki.

To niezwykle przydatne narzędzie podczas przygotowywania opału do kominka, pieca czy ogniska, a także podczas prac budowlanych i remontowych, które wymagają manipulacji drewnem. Siekiera rozłupująca jest też niezbędnym narzędziem dla osób zajmujących się pracami leśnymi, budowlanymi oraz ogrodniczymi.

Siekiery obosieczne (kanadyjki)

Mówiąc o tym, jakie są typy siekier, warto wspomnieć również o modelach obosiecznych. Tym razem są to narzędzia, w których ostrze znajduje się z obu stron. Ten rodzaj siekiery jest stosowany w różnych dziedzinach, takich jak prace leśne, ogrodnicze czy budowlane. Korzystają jednak z niego głównie profesjonaliści – do samodzielnych amatorskich prac w domu czy ogrodzie w zupełności wystarczy dużo tańszy uniwersalny model.

Podwójne ostrze w takiej siekierze sprawia, że narzędzie jest bardziej wszechstronne i łatwiejsze w użyciu. W przypadku stępienia jednego z ostrzy, do dyspozycji wciąż pozostaje drugie. Siekiera obosieczna może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od jej przeznaczenia. Niektóre modele są bardziej masywne i przeznaczone do cięcia większych pni drzew, podczas gdy inne są lżejsze i lepiej nadają się do mniej wymagających prac ogrodniczych.

Jak zatem widzisz, siekiery występują w wielu różnych rodzajach. Jeśli szukasz wszechstronnego modelu, wybierz narzędzie uniwersalne. Po pozostałe propozycje – siekiery kempingowe, ciesielskie, rozłupujące czy obosieczne – sięgnij wtedy, gdy potrzebujesz narzędzia idealnie dopasowanego do prac, które będziesz wykonać. To zdecydowanie ułatwi ich szybką i bezpieczną realizację! 

Mogą Cię zainteresować