14.05.2024 / Wnętrza
Urządzanie kuchni jest zadaniem, podczas którego pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych czynników. Choć z pozoru wydaje się łatwe, zapomnienie o kilku ważnych elementach może sprawić, że korzystanie z tego pomieszczenia nie będzie funkcjonalne. A więc jak urządzić kuchnię, aby spędzanie w niej czasu (podczas przygotowywania posiłków i nie tylko) było przyjemnością? Sprawdź praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w osiągnięciu tego celu!
Jeśli przed Tobą urządzanie kuchni od podstaw, musisz uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie przyłączy wody, gazu oraz prądu. Aby jednak to zrobić, musisz znać rozkład pomieszczenia, miejsca, w których znajdą się meble i sprzęty – o tym piszę więcej poniżej. Pamiętaj jednak, że lepiej mieć w kuchni więcej gniazdek, niż żeby było ich za mało.
Istotnym elementem podczas urządzania kuchni są ściany i podłogi, czyli jeden z początkowych etapów tworzenia pomieszczenia. W tym przypadku często względy praktyczne są zestawiane z estetycznymi, jednak dzięki rozwojowi branży wyposażenia wnętrz, nie musisz dłużej wybierać. Możesz zdecydować się na piękne płytki, które staną się istotnym elementem wyglądu wnętrza, a do tego będą odporne na wodę.
Ciekawym rozwiązaniem są także płytki ścienno-podłogowe, które swoim wyglądem imitują drewno, ale mogą być używane w pomieszczeniach z podwyższonym poziomem wilgotności. Takie wykończenie pozwoli stworzyć przytulny klimat w kuchni. Na ścianach doskonale sprawdza się farba wodoodporna, którą można myć – nie musisz obawiać się zabrudzenia ściany przy kuchence czy zlewie.
W kuchni nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia, które sprawi, że będzie ona w pełni funkcjonalna. Postaw na kilka punktów świetlnych we wnętrzu – zdecydowanie potrzebne jest coś więcej niż tylko lampa sufitowa.
Dobrym pomysłem jest zamontowanie listwy LED pod szafkami wiszącymi. Sprawdza się ona doskonale jako element poprawiający widoczność na blatach roboczych. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety, które mogą sprawdzić się w okolicy blatu przeznaczonego do spożywania posiłków. Warto podzielić pomieszczenie na strefy i zadbać o to, aby w każdej z nich panowała odpowiednia widoczność.
Zanim dokładnie omówię różne możliwości ustawienia mebli i sprzętów w kuchni, zastanów się nad tym, w jakim stylu chcesz urządzić to wnętrze. Bogaty glamour, stonowany skandynawski czy może ponadczasowa klasyka? Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy, jaki klimat wprowadzisz do pomieszczenia.
Ma on jednak znaczący wpływ na wybór nie tylko na wykończenia ścian i podłóg, ale także to, jakie meble pojawią się w Twojej kuchni. Od tego może zależeć, czy zdecydujesz się na meble ze sklepu czy zainteresują Cię kuchnie na wymiar – Kraków, Warszawa i inne miasta dają bardzo duży wybór w tym zakresie. Kuchnia w zabudowie czy z widocznymi sprzętami? Wnętrze z meblami pod sufit czy nie? Przemyśl te kwestie odpowiednio wcześnie.
W kuchni duże znaczenie ma także powierzchnia blatów i sposób wykończenia szafek. Musi być ona przede wszystkim praktyczna, odporna na zacieki i uszkodzenia, dzięki czemu będzie przez długi czas prezentować się idealnie. Przykładowo czarne meble na wysoki połysk będą wymagały nieustannego polerowania, aby nie było widać na nich odcisków. Lepszym wyborem są białe meble.
Bez względu na to, co przeczytałeś powyżej i co znajduje się w dalszej części artykułu, pamiętaj, że kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w domu. Wiele osób powie, że najważniejszym! Dlatego właśnie tak istotne jest, aby była ona dopasowana do Ciebie i Twoich bliskich, czyli osób, które będą z niej korzystać.
Zastanów się więc nad swoimi wymaganiami. Weź pod uwagę elementy, bez których nie wyobrażasz sobie tego pomieszczenia. Pomyśl o tym, czego nie uważasz za funkcjonalne. Te wszystkie przemyślenia możesz przenieść później do swojej idealnej kuchni – nawet jeśli nie będzie ona w 100% zgodna z ogólnodostępnymi wskazówkami.
Poniżej znajdziesz ogólne zasady, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat tworzenia funkcjonalnej kuchni. Sprawdź, jak stworzyć takie wnętrze, biorąc pod uwagę możliwości swojego pomieszczenia.
Do jednego z najpopularniejszych układów kuchni należy ten mający kształt litery „L”. Sprawdza się doskonale w wąskich wnętrzach – meble znajdują się na dwóch ścianach, nie przytłaczając nadmiernie już i tak często małego pomieszczenia. Dzięki takiemu układowi możliwe jest stworzenie kącika jadalnianego lub uzyskania dodatkowego miejsca do przechowywania i przestrzeni roboczej.
Kuchnia stworzona na kształt litery „U” to kolejny chętnie wybierany układ. Takie pomieszczenie ma meble umieszczone na trzech ścianach pomieszczenia, dlatego nie sprawdza się dobrze w wąskich kuchniach. Nawet w standardowych wnętrzach trzeba uważać, żeby nie stworzyć wrażenia, że mebli jest za dużo. Pomoże Ci w tym ograniczenie szafek wiszących do tylko jednej ściany – ważne, aby nie znajdowały się one na ścianach naprzeciwko siebie.
Ciekawym układem kuchni jest ten mający kształt litery „G”. Najczęściej znajduje on swoje miejsce w większych pomieszczeniach. Jest także popularnym wyborem do kuchni połączonej z salonem, gdyż z jego pomocą można uzyskać dużą przestrzeń do spożywania posiłków.
Zasada trójkąta roboczego to temat, który zawsze pojawia się podczas planowania ustawienia mebli i sprzętów kuchennych. Opiera się ona na kwestiach praktycznych, dzięki którym wykonywanie prac w kuchni jest w pełni komfortowe i pozwala zaoszczędzić czas poprzez odpowiednie ułożenie względem siebie najważniejszych stref. To właśnie one powinny stanowić wierzchołki tego trójkąta. Należą do nich strefy: gotowania (kuchenka), zapasów (lodówka) oraz zmywania (zlew i/lub zmywarka).
Odległość między wymienionymi przestrzeniami powinna wynosić co najmniej 120 centymetrów. Nie w każdej kuchni uda się to zrealizować, jednak warto przynajmniej mieć na uwadze, że lodówka, zmywarka i kuchenka nie powinny znajdować się obok siebie, a muszą być rozdzielone blatami roboczymi. Pamiętaj jednak, że odległości między nimi powinny być podobne, dzięki czemu zasada trójkąta spełni swoje zadanie i pomoże Ci stworzyć wygodną w użytkowaniu kuchnię.
Dodatkowo nie zapomnij o tych praktycznych wskazówkach. Lodówkę umieść obok wejścia do pomieszczenia, dzięki czemu szybko rozpakujesz zakupy po przyniesieniu ich do domu. Obok blatów roboczych umieść kosz, co pozwoli Ci łatwo pozbyć się resztek. W okolicy zlewu umieść suszarkę do naczyń albo w niedalekiej odległości od zmywarki niech znajdzie się szafka z zastawą stołową.
13.09.2024 Wnętrza
Wprowadzenie nowoczesnych elementów do wnętrza mieszkania może znacznie odmienić jego charakter. Jednym z takich akcentów jest fotel masujący, który nie tylko spełnia funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Dzięki eleganckim liniom, różnorodnym kolorom i kompaktowym rozmiarom, fotel masujący może stać się […]
Czytaj dalej13.09.2024 Biznes
05.09.2024 Biznes
13.09.2024 Wnętrza
04.09.2024 Wnętrza
02.09.2024 Wnętrza
02.09.2024 Wnętrza