jaka pościel lepsza bawełniana czy satynowa porady

30.04.2024 / Wnętrza

Jaka pościel lepsza – bawełniana czy satynowa?

Jaka pościel lepsza – bawełniana czy satynowa? To jedno z najczęstszych pytań przy wyborze kompletu do sypialni! Oba materiały są bardzo popularne. Mają swoje wady i zalety, tak więc nie da się jednoznacznie wskazać lepszego wyboru. Dokonasz dobrej decyzji wtedy, gdy bliżej przyjrzysz się obu typom. Wyjaśniamy, czym różnią się oba materiały, by ułatwić Ci wybór idealnego kompletu. 

Jaka pościel lepsza – bawełniana czy satynowa? Prawda o satynie!

Tak naprawdę nasze tytułowe pytanie jest z gruntu błędne. Satyna to po prostu rodzaj splotu. Można stworzyć ją z poliestru lub jedwabiu. W polskich warunkach najczęściej tworzy się ją jednak z… bawełny. Decyzja zapada więc między pościelą bawełnianą a bawełnianą!

To, co powszechnie kojarzymy jako pościel bawełnianą, powstaje z tkaniny o splocie płóciennym lub skośnym. Pościel satynowa jest natomiast uszyta z materiału o splocie, a jakże, satynowym. 

Przejdźmy więc do rozważań na temat wad i zalet obu splotów. Pościel tkaną w splocie płóciennym i skośnym będziemy nazywali po prostu pościelą bawełnianą lub klasyczną.

Mocne i słabe strony bawełnianej pościeli

Na pierwszy ogień weźmy najpopularniejszy wybór. Klasyczna pościel bawełniana 200×200, 160×200 czy 140×200 króluje w większości polskich sypialni. 

Do zalet bawełny należy zaliczyć tę długą listę cech.

 • Przyjemna faktura. Miękki, delikatny splot nie powoduje podrażnień. Jest to szczególnie ważne dla osób o wrażliwej skórze, alergików i dzieci.
 • Higroskopijność. Bawełna ​​dobrze wchłania wilgoć. Pomaga odprowadzać wilgoć z ciała, dzięki czemu podczas snu czujemy się sucho i komfortowo.
 • Przewiewność. Ta tkanina pozwala skórze oddychać. Jest to szczególnie ważne latem. 
 • Komfort termiczny przez cały rok. Bawełna potrafi się adaptować do temperatury otoczenia. Latem zapewnia przyjemne uczucie chłodu, a zimą delikatnie ogrzewa.
 • Właściwości hipoalergiczne. Pościele z bawełny są przyjazne dla alergików. 
 • Trwałość. Bawełna jest trwałym materiałem, który wytrzymuje częste pranie i użytkowanie. Może służyć przez wiele lat, jeśli jest pielęgnowana zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Różnorodność. Pościel bawełniana jest szeroko dostępna w rozmaitych wzorach, kolorach i gramaturach. Da się ją dobrać do każdej sypialni.
 • Cena dla każdego. Taka pościel może być bardzo tania, ale i bardzo droga, jeśli zależy Ci na komplecie premium z bawełny egipskiej.

Lista wad bawełnianej pościeli jest znacznie krótsza. Tylko jeden punkt – prasowanie. Bawełna może się bardzo gnieść po praniu, więc jeśli zależy Ci na idealnej estetyce sypialni, trzeba będzie zaprzyjaźnić się z żelazkiem.

pościel bawełniana czy satynowa - przykład pościeli z bawełny klasycznej
Urocza pościel bawełniana z ptaszkami i kwiatami. Model jest dwustronny, więc kilkoma ruchami możesz odmienić wystrój sypialni. Wymiary 220×200, marka Faro. 100% bawełny. Źródło: strona sklepu Karo.

Pościel satynowa pod lupą

Jak już wiesz, pościel satynowa to w zdecydowanej większości przypadków komplet z bawełny w satynowym splocie. Z tego też względu satynowa pościel łączy fundamentalne zalety klasycznej bawełny z kilkoma cechami leżącymi po stronie splotu. 

Satynowa pościel również jest przyjazna dla skóry, hipoalergiczna, a przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje trwałość na lata. Dostaniesz ja w różnych cenach, w zależności od producenta i jakości surowca. Co więc z różnicami?

 • Satynowy splot jest śliski, lejący się, w dotyku daje wrażenie chłodu. Dlatego taka pościel cieszy się szczególną popularnością w lecie. Klasyczna pościel bawełniana jest neutralna pod względem temperaturowych odczuć.
 • Pościel bawełniana ma naturalną, matową teksturę, a pościel z satyny bawełnianej połyskuje. Z tego względu oba typy mocno różnią się estetyką. Satyna pasuje szczególnie do wnętrz w stylu glamour.
 • Satynowa pościel dobrze przyjmuje intensywne barwy, co chętnie wykorzystują projektanci. Bez trudu znajdziesz komplety mocno rzucające się w oczy. Co ważne, mimo upływu czasu barwniki utrzymują się nietknięte. Zwykła bawełna także może mieć bardzo intensywną kolorystykę, jednak przez to, że nie połyskuje, głębia pozostaje mniej wyeksponowana.
 • Ta pościel jest nieco mniej odporna na eksploatację niż bawełna w splocie skośnym bądź płóciennym. Głównym problemem jest tendencja do zaciągania się. Zaciągnięć nie można naprawić. Satyna nie jest więc dobrym wyborem dla posiadaczy pupili z pazurami!
 • Nie trzeba jej prasować. Splot satynowy zawsze prezentuje się doskonale.

Są zalety, ale są i subiektywne wady. To, czy dołączysz do wielbicieli satyny, zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Czarna satynowa pościel małżeńska
Satyna nie potrzebuje wzorów, by robić wrażenie. Głębia barw i gra światła na śliskiej powierzchni załatwia kwestię dekoracyjności z nawiązką. Wymiary 200×220, marka Darymex. 100% bawełny o splocie satynowym. Źródło: strona sklepu Karo.

Podsumowanie

Pościel bawełniana czy satynowa? To zależy wyłącznie od jej użytkownika. Oba warianty mają swoje mocne strony, ale klasyczna bawełna ma mniej potencjalnych wad. Z drugiej zaś strony chłodna faktura satyny może sprawdzić się lepiej w upalne noce. Jeszcze inną kwestią jest estetyka – satynowa pościel pozostaje bardziej elegancka, ale klasyczna bawełna cechuje się jeszcze większą rozmaitością wzorów… 

przykładowa pościel bawełniana - czy satynowa jest ładniejsza?
Bawełniana pościel 220×200 z łapaczem snów – dla jeszcze lepszych sennych marzeń. 100% bawełny, marka Detexpol. Źródło: strona sklepu Karo.

Satynę możemy zdecydowanie odradzić tylko posiadaczom zwierząt mających wstęp do sypialni. Swoimi pazurkami szybko pozaciągają komplet, a naprawienie zniszczeń jest niewykonalne. W każdych innych warunkach może sprawdzić się doskonale – i to bez prasowania!

Mogą Cię zainteresować