Pranie butów w pralce - poradnik krok po kroku

23.03.2024 / Moda

Pranie butów w pralce – jak robić to poprawnie?

Pranie butów w pralce wydaje się dość ryzykowne. Z odpowiednią wiedzą i środkami ostrożności można jednak zrobić to skutecznie, nie narażając obuwia na uszkodzenia. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich? Jak prać buty w pralce, by mieć pewność, że nic im się nie stanie, a plamy zostaną usunięte? Sprawdź poradnik na ten temat!

Pranie butów w pralce – ważne kwestie na początek

Zanim zdecydujesz się na pranie butów w pralce, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim większość producentów obuwia nie rekomenduje takiego sposobu pielęgnacji. Najczęściej na metce czy w instrukcji użytkowania danego modelu znajdziesz informację, że nie powinno się prać butów mechanicznie. Tym samym, decydując się na taki krok, poniekąd „wyrażasz zgodę” na utratę gwarancji. 

Jeśli obuwie uszkodzi się w trakcie prania lub podczas późniejszego użytkowania, producent nie będzie za to odpowiadać. Reklamacja zostanie odrzucona. Pranie w pralce zostawia ślady, które eksperci są w stanie wyłapać. Nie oszukasz więc ich w żaden sposób. Na materiale zostają chociażby cząsteczki detergentów – niewidoczne gołym okiem, ale przy użyciu specjalistycznych narzędzi już tak. Licz się z faktem, że buty wrzucone do pralki niemalże od razu tracą gwarancję. 

Staraj się zatem prać głównie starsze modele lub te, których nie jest Ci żal ewentualnie wyrzucić. Sprawdzaj też metki, ponieważ niekiedy zdarza się, że producent pozwala prać buty w pralce – są to jednak tylko wyjątki. 

Nie każdy rodzaj obuwia będzie też nadawać się do prania w ten sposób – nawet na własne ryzyko. Do bębna nie można wrzucać m.in. espadryli, butów na obcasie, modeli z ćwiekami i innymi elementami, które mogą uszkodzić urządzenie, obuwia skórzanego i zamszowego, botków, kozaków czy obuwia ze specjalnymi membranami.

Jakie modele można natomiast prać w ten sposób? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju obuwie sportowe – sneakersy, trampki, tenisówki. Najmniejsze ryzyko ich przypadkowego zniszczenia jest wtedy, gdy będą to modele szyte, a nie klejone. Klej pod wpływem wody może się bowiem rozpuścić. Niciom nie powinno natomiast nic się stać. 

Pamiętaj o tych niebywale ważnych kwestiach, zanim wrzucisz buty do pralki! 

Jak prać buty w pralce? Przewodnik krok po kroku

Teraz możemy już spokojnie przejść do części, w której krok po kroku przedstawię, jak prać buty w pralce. Stosując się do zaleceń, zminimalizujesz ryzyko ewentualnego uszkodzenia obuwia podczas takiego sposobu czyszczenia. 

Krok 1 – usuń większe zabrudzenia ręcznie

Zanim wrzucisz buty do pralki, musisz usunąć z nich większe zabrudzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o ziemi, kamykach, błocie czy liściach. Jeśli tego nie zrobisz, obuwie może się nie doprać, a do tego istnieje duże ryzyko uszkodzenia pralki. Postaraj się więc dokładnie usunąć z butów takie elementy – najlepiej używając szczotki z miękkim włosiem. 

Jeśli widzisz, że na materiale znajdują się plamy, które prawdopodobnie będą bardzo ciężkie do usunięcia, postaraj się je nieco „zmiękczyć”. W tym celu użyj papki wykonanej z sody oczyszczonej oraz wody. Przygotuj pastę, nałóż na największe zabrudzenia i odczekaj nawet ok. 30-60 min. Cząsteczki sody nieco rozpuszczą plamę i sprawią, że pralka powinna sobie z nią poradzić.

Pamiętaj, aby papka była wykonana z sody i wody, a nie sody oraz octu. Wiem, że druga mieszanka jest dość popularna w sieci, jednak te dwa produkty połączone ze sobą, wzajemnie się neutralizują. Pisze o tym m.in. pani Sylwia z bloga „W zdrowym domu”. W artykule „Nie łącz sody oczyszczonej z octem” wskazuje, że między produktami zajdzie wtedy reakcja, przez którą obydwie substancje stracą wszystkie właściwości. Warto mieć to na uwadze. 

pranie butów w pralce - wstępne usuwanie zabrudzeń przed praniem
Zanim włożysz buty do pralki, usuń z nich największe zabrudzenia. Materiał możesz oczyścić papką wykonaną z sody i wody, a podeszwy szczotką z miękkim włosiem.  

Krok 2 – wyjmij sznurówki i wkładki z obuwia

Po wstępnym usunięciu większych zabrudzeń przygotuj buty do prania w pralce. W tym celu przede wszystkim wyjmij z nich sznurówki. Po co? Ponieważ w ten sposób woda z detergentem będzie w stanie dotrzeć do każdego zakamarka materiału. Obuwie lepiej się więc doczyści. Do tego sznurówki włożone do butów i tak nie doprałyby się w miejscach zagięć. Lepiej więc wyprać je ręcznie, namaczając je najpierw w wodzie z dodatkiem szarego mydła lub płynu do naczyń. 

Jeśli to możliwe, z obuwia wyjmij też wkładki. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. W niektórych modelach elementy te są zamocowane na stałe. Gdy jednak da się je wyciągnąć, zrób to. W innym przypadku mogą się zwinąć i pomarszczyć, co sprawi, że obuwie stanie się mało komfortowe do chodzenia. Wkładki, podobnie jak sznurówki, najlepiej wtedy wyprać ręcznie. 

Krok 3 – włóż każdy z elementów do woreczka

Aby pranie butów w pralce było bezpieczne, zarówno dla nich, jak i dla pralki, najlepiej włożyć obuwie do specjalnych woreczków. Mowa o siateczkach, w których pierze się bieliznę czy firany spaghetti. Dzięki temu będą mniej obijać się o bęben. Tym samym nie uszkodzisz ani obuwia, ani pralki. Ważne, aby w woreczku umieścić po jednym bucie – nie parę. 

Jeśli nie masz woreczka do prania, wykorzystaj siateczkę wielorazową na warzywa i owoce, starą poszewkę na poduszkę wykonaną z cienkiego materiału lub jakąkolwiek inną tkaninę. Gdy ta nie ma zapięcia, wykonaj z niej tobołek i zawiąż sznurkiem. 

Porada: do osobnego woreczka możesz wrzucić też sznurówki, które wcześniej wyprałeś ręcznie. Jeśli zostały na nich drobne zabrudzenia, pralka powinna już sobie z nimi poradzić.

Jak prać buty w pralce? Woreczki ochronne do prania
Do prania obuwia w pralce wykorzystaj takie oto woreczki. Zaleca się jednak, aby do jednego woreczka włożyć tylko jednego buta.

Krok 4 – umieść w bębnie coś miękkiego

Zastanawiając się, jak wyprać buty w pralce, aby nie uszkodzić ani ich, ani bębna, warto pamiętać o dodaniu do prania… starego koca, ręcznika lub innego dużego i miękkiego materiału. Po co? Już tłumaczę. 

Taki element sprawi, że obuwie nie będzie się mocno obijać o wnętrze urządzenia. Tym samym istnieje mniejsze ryzyko zarysowania powierzchni butów i ewentualnego uszkodzenia pralki. Nie jest to punkt obowiązkowy, jednak lepiej o nim pamiętać. Ostrożność to podstawa! 

Krok 5 – użyj odpowiednich detergentów

Teraz nadszedł czas na dodanie do prania odpowiedniego detergentu. Jakiego? Najlepiej użyć niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania. Kapsułki czy perełki nie są wskazane – pomiędzy butami mogą się nie rozpuścić w pełni. Znajdują się w nich także często preparaty zmiękczające, a te nie są rekomendowane do obuwia. Płyn do płukania również zatem odpuść. Wpływa niekorzystnie na materiał butów oraz jego strukturę. 

A jak prać buty w pralce, gdy zależy Ci na pełnym profesjonalizmie? Wtedy możesz kupić specjalny środek do czyszczenia obuwia. Można używać go zarówno do prania ręcznego, jak i mechanicznego. Najczęściej występuje w formie płynu i kosztuje ok. 20 zł za litr, choć ceny różnią się w zależności od producenta. W preparacie znajdują się m.in. składniki ułatwiające usuwanie nieprzyjemnego zapachu i chroniące materiał przed zniszczeniem.

Krok 6 – ustaw niską temperaturę

Piorąc obuwie w pralce, nie możesz przesadzić ze zbyt wysoką temperaturą wody. Zaleca się, aby ustawić maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza. Dzięki temu szwy się nie rozejdą, a kolory zachowają swoją intensywność. Taka temperatura mimo wszystko powinna poradzić sobie z doczyszczeniem wszelkich plam i zabrudzeń.  

Krok 7 – wybierz krótki program bez mocnego wirowania

Aby mieć pewność, że obuwie nie straci swojego fasonu i wyglądu, a także nie zepsuje się, koniecznie ustaw też odpowiedni program. Zaleca się, aby pranie butów w pralce było szybkie i delikatne. Dobrze sprawdzi się więc tryb prania ręcznego lub dedykowany do wełny bądź jedwabiu. Pranie powinno trwać maksymalnie 40 minut, aby obuwie nie miało zbyt długiego kontaktu z wodą. 

Jeśli chodzi o wirowanie, tutaj 500-600 obrotów na minutę to maksimum. Większa prędkość to niestety większe prawdopodobieństwo uszkodzenia butów. 

Krok 8 – usuń ręcznie zabrudzenia, z którymi nie poradziła sobie pralka

Gdy pranie dobiegnie końca, wyjmij buty z bębna i sprawdź, czy wszystkie zabrudzenia zostały usunięte. Jeśli nie, postaraj się je usunąć ręcznie, zanim obuwie jest jeszcze mokre. Użyj do tego wspomnianej na początku papki z sody oczyszczonej i wody lub specjalnych środków punktowych do butów. Te szczególnie sprawdzają się w przypadku jasnych sneakersów. 

Białe elementy gumowe – boki podeszwy czy noski – możesz z kolei dokładnie osuszyć i pokryć tzw. korektorem do butów. To coś w rodzaju farbki, dzięki której przywrócisz obuwiu piękny odcień bieli. Do usunięcia drobnych plam z gumy dobrze sprawdza się też… zwykła gumka do mazania.

Jak wyprać buty w pralce? Dodatkowa pielęgnacja po praniu
Jeśli po praniu wciąż widzisz zabrudzenia na elementach gumowych, usuń je przy użyciu… gumki do mazania.

Krok 9 – pozwól butom wyschnąć samoczynnie

Na koniec odstaw obuwie do samoczynnego dokładnego wyschnięcia. Unikaj przy tym suszenia butów w suszarce bębnowej oraz w pobliżu źródeł ciepła, np. kaloryferów. Pełne intensywne promieniowanie słoneczne również nie jest wskazane – szczególnie przy modelach w kolorze białym. Przez ciepło i słońce materiał może zżółknąć. 

Wyprane buty najlepiej więc położyć w cieniu lub w ciepłym pomieszczeniu o niskim poziomie wilgotności. Aby przyspieszyć schnięcie i zadbać o prawidłowy kształt butów, ich wnętrze możesz wypchać gazetami – te dobrze pochłaniają wodę, a do tego utrzymują fason obuwia. Upewnij się jednak wcześniej, że z gazet nie będzie schodzić farba. Możesz bowiem w ten sposób przypadkowo zafarbować dopiero co wyprane buty. 

Zanim ponownie założysz obuwie lub schowasz je do szafy, upewnij się, że każdy element jest idealnie suchy. W innym przypadku w materiale zacznie rozwijać się pleśń powodująca bardzo nieprzyjemną woń. Ewentualnie na koniec wnętrze butów możesz potraktować jeszcze chłodnym powietrzem suszarki do włosów.

Czy o czymś jeszcze warto pamiętać, piorąc buty w pralce?

Na koniec mam dla Ciebie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek. Przede wszystkim buty pierz same lub ze starym kocem czy ręcznikiem, jak już wspominałam. Nie dodawaj jednak do bębna innych elementów, w tym odzieży – nawet tej „podomowej”. Jeśli obuwie jest mocno zabrudzone, ubrania się nie dopiorą. Do tego nie jest to zbyt higieniczne. W końcu na podeszwach czy wewnątrz butów znajduje się wiele bakterii – po co przenosić je na inne elementy? 

Prania w pralce nie stosuj też jako zamiennika pielęgnacji ręcznej. Stosuj pranie mechaniczne tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne. Na co dzień usuwaj zabrudzenia przy użyciu wody z szarym mydłem lub preparatu do czyszczenia obuwia i miękkiej ściereczki bądź gąbeczki. Im szybciej zajmiesz się świeżą plamą, tym większa szansa na całkowite pozbycie się zabrudzenia. 

Gdy buty po praniu będą już suche, możesz dodatkowo je zaimpregnować. W sklepie znajdziesz wiele środków dedykowanych do obuwia, np. chroniących je przed wilgocią czy tworzących bariery przed plamami. Wtedy buty na dłużej zachowają swój wygląd.

I to tyle! Teraz już z pewnością wiesz, jak prać buty w pralce. Stosuj się do wyżej wymienionych wskazówek i porad, a z pewnością obuwie zachowa swoją jakość oraz fason. Mimo to pamiętaj, że większość producentów nie zaleca takiej formy czyszczenia. Decydując się na nią, bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za ewentualne zniszczenia. 

Źródła:

  1. Nie łącz sody oczyszczonej z octem, Sylwia, wzdrowymdomu.pl [dostęp 23.03.2024].
  2. Jak prać i czyścić buty sportowe? Poznaj sprawdzone sposoby na pielęgnowanie obuwia, renee.pl [dostęp 23.03.2024].
  3. Jak wyczyścić adidasy? Poznaj sprawdzone sposoby na czyszczenie butów sportowych, decathlon.pl [dostęp 23.03.2024].
  4. Jak prać buty sportowe? Poradnik, sport-shop.pl [dostęp 23.03.2024].
  5. Zabrudzone obuwie? Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić?, Tomasz Szwast, morele.net [dostęp 23.03.2024].

Mogą Cię zainteresować