jak zacząć robić biżuterię poradnik na start

16.01.2024 / Moda

Jak zacząć robić biżuterię? Podpowiadamy krok po kroku

Jak zacząć robić biżuterię, pod którą mógłby się podpisać profesjonalny jubiler? Dzięki współczesnym możliwościom, doskonalenie sztuki rękodzieła w domowych warunkach jest wyjątkowo proste. Przeczytaj, od czego trzeba zacząć, skąd czerpać wiedzę oraz w jaki sprzęt się zaopatrzyć. Dzięki temu poradnikowi zaczniesz realizować swoje artystyczne wizje z sukcesem i satysfakcją.

Czy każdy może się nauczyć tego jak robić biżuterię?

Tak, każdy. Jeśli nie masz zdolności manualnych, żaden problem – możesz je nabyć od zera w każdym wieku. Wbrew pozorom, tworzenie biżuterii wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać patrząc na misterne wzornictwo drobnych ozdób.

Do nauki zakończonej pełnym sukcesem potrzeba tylko trzech rzeczy: cierpliwości, dostępu do wiedzy oraz doskonalenia technik w praktyce. O cierpliwość musisz zadbać samodzielnie. Wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Doskonalenie w praktyce umożliwia łatwa dostępność jubilerskich narzędzi i półfabrykatów.

Krok 1 – poznaj różne techniki tworzenia biżuterii

Zanim przystąpisz do nauki określ, czego dokładnie chcesz się uczyć. Robienie biżuterii to bardzo szeroka kategoria artystycznej pracy. Obejrzyj rękodzielniczą biżuterię w różnych stylach, takich jak:

  • Metaloplastyka: technika obróbki metalu, która obejmuje takie czynności jak cięcie, szlifowanie, wyginanie oraz przeplatanie. Opanowanie technik metaloplastycznych do perfekcji umożliwia tworzenie biżuterii równie precyzyjnie, co profesjonalny złotnik.
  • Sutasz, frywolitka, makrama: techniki oparte na tkaninach. Sutasz jest rodzajem ręcznego haftu. Frywolitka to metoda podobna do szydełkowania, do tworzenia biżuterii z nici. Z kolei makrama polega na wiązaniu sznurków zgodnie ze wzorami węzłów znanymi jeszcze w czasach starożytnych. Wykorzystanie tych technik pozwala tworzyć spektakularne, kolorowe ozdoby w orientalnym stylu
  • Beading/koralikowanie: polega na nawlekaniu koralików na sznurek lub drucik. Nie lekceważ koralików – podstawy pracy z nimi są bardzo proste, ale im głębiej wejdziesz w beading, tym większe możliwości twórcze odsłoni ta technika.
  • Polymer clay, metal clay: techniki wykorzystujące modelinę oraz masę metalową. Glinki polimerowe i metalowe pozwalają tworzyć zdobienia w fantazyjnych kształtach, ograniczonych wyłącznie wyobraźnią i zdolnościami manualnymi.

To tylko najpopularniejsze metody, jest tego znacznie więcej! Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, możesz w praktyce wypróbować kilka podstawowych technik, takich jak tworzenie bransoletek z koralików lub formowanie kolczyków z metalu.

Techniki tworzenia to nie wszystko – zastanów się także, jaki styl modowy ma mieć tworzona przez Ciebie biżuteria. Subtelny minimalizm? Ekstrawaganckie, duże motywy wykorzystujące kolorowe kamienie jubilerskie? Styl etniczny lubiący się z rzemykami oraz drewnianymi elementami? A może stylistyka vintage, wymagająca znajomości technik wizualnego postarzania? Cokolwiek wymyślisz, da się to zrealizować!

naszyjniki ręcznie wykonane w  etnicznym stylu z koralikami
Biżuteria handmade niejedno ma imię! Co powiesz na taki styl?

Krok 2 – zbierz wiedzę w jednym miejscu

Technika wybrana? Więc bierzemy się do nauki. Nie musisz inwestować w zamknięte, często dość drogie warsztaty rękodzieła (oczywiście, jeśli masz taką możliwość, z nauki na żywo warto skorzystać – po prostu nie jest to niezbędne). Podstaw możesz nauczyć się bez wychodzenia z domu.

Tutoriale przedstawiające konkretne techniki biżuteryjne w formie nagrań i grafik są dostępne za darmo, w takich miejscach jak:

  • YouTube – nagrania twórców biżuterii z całego świata, w wysokiej rozdzielczości, odtwarzacz pozwala spowolnić odtwarzanie, więc wszystkiemu dobrze się przyjrzysz.
  • Pinterest – kolejne medium zrzeszające rękodzielników, instruktaże najczęściej są po angielsku, do kompletu tysiące grafik przedstawiających realizacje krok po kroku.
  • Blogi artystek oraz sklepów z akcesoriami do rękodzieła – z artykułów dowiesz się, jakiego sprzętu potrzeba do różnych projektów i obejrzysz przykładowe wykonania.
  • Książki – w bibliotekach nie brakuje świetnych książek z instruktażami, w sam raz dla osób preferujących naukę z papierowych źródeł.

Na początku nauki konstruowania biżuterii handmade te darmowe źródła wiedzy w zupełności wystarczą. Zapisuj interesujące Cię materiały w jednym miejscu, np. w folderze na dysku Google. Wiele razy będziesz do nich wracać przystępując do realizacji pierwszych projektów.

jak zrobić biżuterię bardzo ozdobną - widok na stół
Wybierz swój styl tworzenia, by dopasować do niego odpowiednie narzędzia i zacząć się uczyć technik.

3 – Zakup półfabrykatów i narzędzi

Kiedy już wybierzesz technikę i nabędziesz podstawowej wiedzy, będziesz potrzebować odpowiednich materiałów, różnych w zależności od stylistyki biżuterii. O tym, czego dokładnie potrzeba do zastosowania konkretnych technik dowiesz się ze wcześniej obejrzanych tutoriali i przeczytanych artykułów. W trakcie zapoznawania się z nimi notuj listę zakupów.

  • Gdy chcesz tworzyć biżuterię metodą koralikowania, będziesz potrzebować różnych wariantów koralików, sznurków, żyłek, drutu jubilerskiego i narzędzi do nawlekania.
  • Wolisz biżuterię z metalu? Trzeba zainwestować w zapas jubilerskich drutów, metalowe elementy ozdobne np. przekładki i kapturki, szczypce do cięcia, formowania i zaciskania drutów.
  • Modelina i masa metalowa są do kupienia w sklepach plastycznych. Używaj glinek przeznaczonych do rękodzieła – łatwo poddają się precyzyjnemu formowaniu, a kolorystyka zniewala intensywnością. Nie zapomnij również o specjalnym kleju do glinek.
  • Techniki plecione to z kolei robienie zapasów kolorowych nici, filcu i sznurków, inwestycja w komplet igieł oraz szydełko.

Lista zakupów może być bardzo długa, jednak wcale nie musi być droga. W potrzebny sprzęt oraz półfabrykaty zaopatrzysz się w hurtowniach jubilerskich – mają najkorzystniejsze oferty.

jak zacząć robić biżuterię z modeliny - przykład kobiety pracującej z modeliną
Jeśli wybierzesz biżuterię z modeliny, przyda się komplet foremek do pracy z glinką.

Sprzęt, który przyda się zawsze

W miarę tworzenia kolejnych projektów coraz częściej konieczne będzie łączenie różnych technik. Robiąc biżuterię sutaszową i tak przydadzą się szczypce do cięcia drutów, by np. stworzyć ozdobny bigiel wyszywanego kolczyka. Oto lista rzeczy, które powinien mieć każdy rękodzielnik, niezależnie od tego, jaką techniką się posługuje:

  • bardzo ostre nożyczki
  • zestaw pęset
  • zestaw igieł
  • szczypce do cięcia metalu
  • szczypce do formowania drutów
  • szczypce do zaciskania końcówek
  • lupa
  • kleje jubilerskie.

Wszystko poza klejem to narzędzie, które kupuje się raz, a służą do pracy przez długie lata. Nauczysz się na nich jak zacząć robić biżuterię, zrealizujesz trudniejsze projekty, a może nawet osiągniesz poziom mistrzowski. Zrób sobie prezent – z porządnymi narzędziami będzie Ci dużo łatwiej uczyć się wszystkich technik.

Z czasem zestaw rozszerzy się m.in. o młotek jubilerski, piłkę do metalu, młynek do koralików, szlifierkę czy lutownicę – to już zależy od doskonalenia się w wybranej technice.

stanowisko i narzędzia do rękodzieła
Szczypce o różnych końcówkach, pęseta, szkło powiększające – to zawsze się przyda!

Krok 4 – sucha nauka podstaw w praktyce

Masz już wiedzę, tutoriale pod ręką, komplet półfabrykatów i narzędzi. Teraz zorganizuj sobie stanowisko do pracy – dobrze oświetlone, z wygodnym krzesłem. Łap za narzędzia i posiłkując się tutorialami naucz się czynności dominujących w wybranym stylu biżuteryjnym:

  • formować druciki
  • sprawnie nawlekać koraliki
  • zaciskać końcówki
  • wiązać supełki
  • ciąć filc
  • wyszywać sutasz
  • łączyć elementy odpowiednią ilością kleju, tak by się nie rozlewał
  • …i tak dalej.

Jak przystało na tworzenie drobnych, szczegółowych akcesoriów, nauka tego jak zrobić biżuterię może początkowo wystawiać na próbę Twoją cierpliwość. To dużo dłubania, ale zapewniamy, że trening czyni mistrza – nie poddawaj się, a niedługo będziesz nawlekać najdrobniejsze koraliki z zamkniętymi oczami.

Krok 5 – schematyczny projekt

Gdy opanujesz podstawowe techniki, przyjdzie pora na tworzenie biżuterii z prawdziwego zdarzenia. Być masz już przed oczami swoją wymarzoną biżuterię – teraz przenieś ją na kartkę. Spokojnie, nie musisz uczyć się rysować! Zrób tylko schemat – zaznacz sobie, w którym miejscu zamontować przekładkę, czy ile koralików nawlec na szpilkę. Zerkaj na schemat w trakcie wykonywania ozdoby (niczym przy skręcaniu mebli 😉 ).

Jeżeli nie masz własnego pomysłu, wykonaj pierwszą biżuterię naśladując któryś z tutoriali. Na oryginalność przyjdzie jeszcze czas, nie od razu Kraków zbudowano.

Dzięki schematycznemu projektowi nie pomylisz kolejności, ani nie zapomnisz o żadnym ważnym elemencie. Przy realizacji biżuterii wielu działań już nie da się cofnąć, więc lepiej mieć wszystko rozpisane o A do Z.

Nauka robienia biżuterii z internetu
Nie ma nic złego w odtwarzaniu cudzych dzieł w ramach nauki nawet 1:1. Pamiętaj tylko, że nie możesz sprzedawać takiej biżuterii, która jest identyczna z projektem znalezionym w Sieci. Prawo autorskie mówi wyraźnie, że nieswoje projekty należy wykorzystywać wyłącznie na własny użytek.

Zacznij od prostych projektów, które naprawdę łatwo zrealizować. Wybór czegoś skomplikowanego na pierwszy raz może poważnie zniechęcić – bo bez wprawy po prostu ciężko go wykonać z zadowalającą precyzją. Na początek dobre będą np. bransoletki z koralików, naszyjnik z zawieszkami na gotowej bazie, czy kolczyki-wkręty z jubilerskimi kamieniami.

Krok 6 – Twoja pierwsza biżuteria

Działaj! Masz narzędzia, projekt, półfabrykaty, wiesz, jak zacząć robić biżuterię i udało się poćwiczyć podstawowe techniki. Usiądź na wygodnym krześle. Włącz światło. Otwórz przed sobą tutorial lub stworzony schemat projektu.

Zachowaj swoją pierwszą biżuterię! Za jakiś czas jej estetyka i prostota zapewne nie będzie Cię zadowalała, ale sentyment pozostanie. To Twoja pamiątka po początku rozwijania skrzydeł w nowej pasji.

najprostsze robienie biżuterii z gotowych ozdób
Najłatwiej zacząć od gotowych baz i elementów ozdobnych. Nie trzeba znać rzemieślniczych technik. By wykorzystać gotowe elementy potrzeba tylko wyobraźni.

Co dalej?

Robienie biżuterii to niekończąca się nauka. W tej dziedzinie można się rozwijać latami, poprawiać i komplikować swoje projekty, uczyć się nowych technik oraz połączeń stylów. Więcej wiedzy od doświadczonych rękodzielników znajdziesz na kursach stacjonarnych i zdalnych dla zaawansowanych. Podszkol się z angielskiego – zagraniczne blogi oraz książki to nieskończona baza wiedzy. Wreszcie, nic nie uczy tworzenia tak, jak samodzielne eksperymenty – wymyślaj nowe techniki, próbuj, wyciągaj wnioski.

Gdy uznasz, że Twoja biżuteria jest doskonale wykonana, pomyśl o spieniężeniu swojego hobby. Jako osoba prywatna możesz sprzedawać biżuterię na Vinted, facebookowym Marketplace i promować się w grupach rękodzielniczych typu kupię-sprzedam. Kiedy kolekcja biżuterii na sprzedaż się powiększy, załóż własny sklepik na Allegro. Do dyspozycji są także Etsy Polska i Artyferia – dwie platformy sprzedażowe przeznaczone ściśle dla rękodzielników.

Prowadzisz media społecznościowe? Warto zacząć udzielać się na Instagramie. Pokazuj na profilu, jak pracujesz i jaką biżuterię tworzysz Nie musisz czekać aż rozwiniesz umiejętności – już teraz możesz dokumentować proces uczenia się. W przyszłości, profil instagramowy pomoże Ci znaleźć kupców na biżuterię – możliwe, że sami zaczną wysyłać Ci wiadomości z pytaniami o ceny biżuterii, której sprzedaż jeszcze nie była w planach ;). Trzeba tylko zacząć – a więc nie zwlekaj!


Nauka tego, jak zacząć robić biżuterię, jest dzisiaj zachwycająco prosta dzięki powszechnemu dostępowi do wiedzy, narzędzi i półfabrykatów. Zdecyduj, który styl biżuterii najbardziej Ci się podoba. Zaopatrz stanowisko w niezbędne akcesoria. Przygotuj się do realizacji projektów ćwiczeniem podstawowych technik. I działaj, działaj, działaj – to najważniejsze. W praktyce najłatwiej nauczysz się wszystkiego. Powodzenia!

Mogą Cię zainteresować