jak zostać liderem - porady

28.05.2024 / Biznes

Jak zostać liderem? 7 wskazówek dla przyszłego przywódcy

Jak zostać liderem, sprawnie przewodzić zespołowi i zdobyć szacunek w swoim gronie? Wbrew pozorom, przywództwo nie jest wrodzonym darem, ale umiejętnością, którą można rozwijać w każdym wieku. W tym artykule odkrywamy tajemnice skutecznego kształcenia zdolności przywódczych. Przedstawiamy 7 kluczowych wskazówek, które pomogą Ci stać się liderem zdolnym do przewodzenia z pasją i wizją. Gotowy, by rozpocząć swoją podróż ku wielkości? Czytaj!

Jak zostać liderem… czyli kim?

Czy rozumiesz zadania i cechy lidera?

Lider to osoba, która potrafi kierować i inspirować grupę ludzi do osiągania wspólnych celów. Wie, jak zbudować zaufanie w zespole. Przyciąga charyzmą, komunikuje się jasno, nie waha się przed podejmowaniem decyzji, a w tym wszystkim pozostaje empatyczny wobec podwładnych. Dobry przywódca nie wymusza posłuszeństwa i zaangażowania – dobry przywódca sprawia, że otoczenie z własnej woli nagina się do wymogów wspólnego wyzwania.

Lider może działać w różnych kontekstach, od biznesu, przez politykę, aż po organizacje non-profit i społeczności czysto towarzyskie. Poniższe narzędzia przydadzą Ci się na drodze do przywództwa zwłaszcza w sferze zawodowej. Zapewniamy jednak, że nowo wyuczone kompetencje liderskie odbiją się pozytywnie również na innych aspektach Twojego życia społecznego.

7 narzędzi dla aspirującego lidera

Samodoskonalenie umiejętności liderskich możesz zacząć jeszcze dzisiaj. Działaj!

1 – Książki praktyków zarządzania

Książki o zarządzaniu, komunikacji, psychologii i samorozwoju to podstawowy element edukacji przyszłego lidera. Pomogą Ci ukształtować swoją mentalność od nowa, przełamać nieefektywne schematy, a także nauczyć się odważnego działania. Od jakich pozycji zacząć?

  • Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie
  • Zasady skutecznego przywództwa – Stephen R. Covey
  • Bądź liderem! – John C. Maxwell
  • Do roboty! – Steven Pressfield
  • Liderzy jedzą na końcu – Simon Sinek

Powyższe publikacje wprowadzą Cię w świat zarządzania. Dzięki nim zrozumiesz fundamenty działania liderów i poznasz odpowiedź na pytanie: jak im się to udaje?

książka o zostawaniu liderem maxwell
Do tego, jak zostać liderem, potrzebujesz wiedzy – a wiedza jest w książkach. Sięgnij do bestsellerowego poradnika Maxwella! Źródło: sklep wydawnictwa OSMPower.

2 – Szkolenia liderskie

Rozwijanie umiejętności przywódczych często zaczyna się od odpowiedniej edukacji. Wybierz się na szkolenia z zakresu zarządzania, psychologii, komunikacji i strategii, które brzmią dla Ciebie interesująco oraz wpisują się w finansowe możliwości. Takie kursy potrafią być bardzo drogie, ale na sam początek wystarczy brać udział w darmowych webinarach.

Sprawdź, kto prowadzi szkolenie i jakie są realne kompetencje tej osoby. Celuj w kursy przewodzone przez praktyków biznesu oraz wykształconych psychologów.

Szkolenie pomoże Ci zwiększyć potencjał przywódczy, a także będzie ważnym atutem w CV na stanowisko liderskie.

3 – Łapanie każdej okazji

Lider musi wychodzić przed szereg. Angażuj się w dodatkowe projekty w aktualnej pracy – na początku jako pomocnik, a dzięki stałej inicjatywie, jako przyszły lider. Po godzinach bierz udział w wolontariatach różnego typu. Zapisz się do organizacji pozarządowej, w której będziesz mógł na forum publicznym dyskutować o swoich pomysłach. Każda okazja do przewodzenia, nawet w małej skali, jest cenną lekcją.

Oprócz zdobywania nowych doświadczeń praca w zespole pomoże Ci w nauce komunikacji. Umiejętność jasnego i zwięzłego wyrażania swoich myśli, aktywnego słuchania, formułowania oczekiwań, jest niezbędna do inspirowania zespołu. Pamiętaj, że komunikacja to nie tylko słowa, ale również język ciała czy ton głosu!

4 – Obserwowanie inspirujących mentorów

Otaczaj się inspiracjami i merytoryką z każdej strony. Zaobserwuj na Instagramie osoby związane z biznesem, szkoleniowców, HR-owców i specjalistów od komunikacji. Dzisiaj doświadczeni praktycy nie ukrywają swojej wiedzy. Dzielą się nią ze światem z prawdziwą przyjemnością, więc korzystaj!

Biznesowi influencerzy przystępnie przekazują wiedzę przydatną na każdym etapie rozwoju. Niech Twój feed zapełni się cennymi wskazówkami z zakresu zarządzania, a codzienne scrollowanie przestanie być marnowaniem czasu.

Aktywnie angażuj się w treści – zadawaj pytania w komentarzach, wchodź w dyskusje. Nie wahaj się przed napisaniem prywatnej wiadomości, gdy jakaś kwestia szczególnie Cię zaintryguje.

5 – Networking

Czyli nic innego jak nawiązywanie znajomości w środowisku branżowym. Znasz powiedzenie: z jakim przystajesz, takim się stajesz?

Networking pozwala nawiązywać cenne kontakty, zdobywać wiedzę o aktualnych trendach oraz uczyć się skutecznej komunikacji i postaw od innych liderów. Pozwala poszerzyć horyzonty poprzez zdobywanie nowego spojrzenia na kwestie zarządzania i przywództwa.

Gdzie możesz poznać osoby z umiejętnościami, które sam chcesz wykształcić? Na:

  • konferencjach branżowych,
  • konferencjach naukowych powiązanych z Twoją branżą,
  • targach zawodowych,
  • stacjonarnych szkoleniach z zakresu zarządzania i biznesu,
  • spotkaniach z autorami książek biznesowych.

Networking w takich miejscach to doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności komunikacyjnych, takich jak aktywne słuchanie, skuteczne przedstawianie siebie i swoich pomysłów. Gdy już nawiążesz kilka nowych kontaktów, Twoja pewność siebie w sytuacjach towarzyskich poszybuje na szczyt. Nie mówiąc nawet o możliwościach – wszyscy wiedza, że branżowe znajomości są w stanie spektakularnie odmienić życie zawodowe.

Najtrudniejszym etapem jest… zmobilizowanie się i dotarcie na wydarzenie! Koniec z wymówkami – sprawdź, co dzieje się w Twoim mieście i wyprasuj koszulę.

jak zostać liderem dzięki konferencjom branżowym - wchodzenie w interakcję
Zadawaj pytania prowadzącym. Wchodzenie w interakcje na forum publicznym sprawi, że inni uczestnicy wydarzenia Cię zauważą. Może nawet sami podejdą do Ciebie po prelekcji, na której wykazałeś się entuzjazmem!

6 – YouTube jako kopalnia wiedzy

Zagadnienia z zakresu zarządzania, biznesu czy komunikacji są bardzo złożone, toteż nie sposób wyczerpać je w postach na Instagramie. Obserwacje tamtejszych mentorów uzupełnij wywiadami, podcastami i dyskusjami w długich formatach. Na YouTube jest tego co niemiara, zupełnie za darmo. Na początek sprawdź m.in. kanał Marcina Osmana, Zaprojektuj Swoje Życie czy Nieprzeciętne Życie – ich treści wprowadzą Cię w liderski świat.

Włączaj nagrania przy każdej okazji! Sprzątanie, gotowanie, kąpiel – zawsze jest dobra okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego i zaznać inspiracji.

7 – Budowanie kompetencji twardych

W tym, jak zostać przywódcą, kluczowe są kompetencje miękkie – już wiesz, w jaki sposób możesz je budować. Na stanowisku liderskim nie jednak wystarczą same mentalne umiejętności.

Zastanów się – czy chciałbyś słuchać człowieka, który nie ma pojęcia o Twoich zadaniach? Nie rozumie wyzwań w danym projekcie, a wszelkie problemy trzeba mu tłumaczyć niczym nowemu stażyście?

Na drodze do roli przywódcy nie zapominaj więc o rozwoju umiejętności twardych. Korzystaj ze szkoleń, książek i materiałów, które bezpośrednio przełożą się na praktyczną, roboczą stronę działalności zawodowej.

Podsumowanie

Droga do tego, jak zostać liderem, jest długa i wymagająca, ale na końcu czeka niewypowiedziana satysfakcja. Ty również możesz nauczyć się przywództwa – sięgnij po książki, materiały w mediach społecznościowych, webinary i szkolenia.

Poza zdobywaniem teoretycznej wiedzy wykorzystuj okazje do zarządzania i komunikowania się z zespołem w praktyce. Tu pomogą Ci organizacje pozarządowe, wolontariaty, konferencje branżowe, targi i szkolenia stacjonarne. Networking oraz współpraca nad konkretnymi zadaniami to najskuteczniejsza nauka dla przyszłego lidera, a przy okazji brama do szeregu zawodowych możliwości!

Mogą Cię zainteresować