malfini co to za firma działalność i historia

11.04.2024 / Wnętrza

Malfini – co to za firma odzieżowa?

Malfini – co to za firma? Dlaczego jest tak popularna w branży odzieżowej, chociaż nie sposób trafić na jej salon w galerii handlowej? Przybliżamy działalność, historię i opinie o Malfini. Bardzo możliwe, że jednak słyszałeś o tej firmie, ale nawet o tym nie wiesz. Z pewnością zaś miałeś z nią naoczną styczność. Przeczytaj!

Malfini – co to BYŁA za firma?

Była – bo nazwa jest stosunkowo świeża. Od 1999 do 2020 roku firma występowała pod nazwą Adler. Jeżeli więc kiedyś słyszałeś o Adlerze, to słyszałeś również o Malfini.

Jak twierdzi firma, rebranding miał na celu wprowadzenie świeżości i zasygnalizowanie, że Malfini nie boi się nowości. Rebranding miał zasygnalizować także nowy rozdział jakościowy. Podobno od momentu zmiany nazwy koszulki Malfini, bluzy i cała reszta są jeszcze lepsze.

Takie jest oficjalne stanowisko firmy na temat przyczyn rebrandingu. Najprawdopodobniej jednak powody leżały w bardziej przyziemnych kwestiach. Być może chodziło o łatwość wymowy nazwy dla rosnącej bazy obcojęzycznych klientów? Tego raczej się nie dowiemy.

malfini co to za firma - budynek przed rebrandingiem
Budynek jeszcze Adlera, a wkrótce Malfini. Logo się nie zmieniło – wciąż widnieje na nim sylwetka czarnego orła. Źródło: oficjalna strona firmy Malfini.

Zmiana nazwy nie jest aż taką rewolucją, jak mogłoby się wydawać, a przynajmniej nie jest nią z czeskiej perspektywy. Zarówno malfini jak i adler oznaczają po czesku orzeł – czyli ptak widniejący w logotypie. Firma posługiwała się w swojej historii sloganem: Marka się zmienia, orzeł zostaje. Na potrzeby rebrandingu przemodelowała je na: Nazwa się zmienia, orzeł zostaje.

Profil działalności

Firma zajmuje się dystrybucją szeroko pojętej odzieży typu basic, tworzonej przede wszystkim z myślą o nadrukach reklamowych. To koszulki w różnych fasonach, bluzy i odzież robocza. Dostarcza odzież do 37. krajów europejskich i wciąż poszerza zasięg. Na tle innych producentów odzieży basicowej odznacza się różnorodnością wariantów kolorystycznych (około 100) i fasonów.

Nawet jeśli dopiero dowiadujesz się o marce Malfini, z pewnością wielokrotnie miałeś z nią styczność w różnych firmach na terenie Polski. Ta odzież powszechnie występuje jako pracownicze uniformy ozdobione nadrukami. Znajduje zastosowanie w każdej branży i jest pierwszym wyborem przedsiębiorców szukających ubrań do znakowania.

Krótka historia firmy Malfini

Firma powstała pod koniec 1999 roku jako inicjatywa dwóch licealnych kolegów i do tej pory jedynych udziałowców – Martina Hausenblasa i Pavela Neumanna. Zakładali, że będzie to agencja reklamowa, ale widząc rosnące zapotrzebowanie na odzież reklamową, zmieniła swój profil na dystrybutora ubrań typu basic.

Na początku XXI wieku firma rozwinęła działalność na Polskę i Słowację. Rozszerzyła także swój import na producentów z kilku krajów azjatyckich – do 2005 roku importowała tylko z Chin, później także m.in. z Bangladeszu. Wejście Czech do Unii Europejskiej i strefy Schengen rozszerzyło tempo ekspansji na inne europejskie rynki.

Prawdziwy boom na odzież Malfini przyszedł w 2012 roku. Wtedy firma wprowadziła na rynek flagowe marki basicowych koszulek. Kolejnymi krokami było nawiązanie współpracy z ikonicznym czeskim projektantem mody – Liběnaem Rochovem. Firma stworzyła następne flagowe linie – Piccolio oraz odzież roboczą Rimeck. W 2018 roku przekroczyła miliard obrotu. Od 2022 roku pracuje nad kolejnymi udoskonaleniami technologii odzieżowych w swoim Fashion Technology Centrum. Skupia się ponadto na ograniczeniu negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko.

Główne budynki magazynowe i przemysłowe pozostają w Czechach. To stamtąd jest wysyłana odzież na światowe rynku.

Jakie marki ubrań proponuje Malfini w 2024 roku?

Firma posiada ponad 250 wariantów produktów z bawełny, poliestru i wełny merino. Jej asortyment dzieli się na 4 główne marki.

  • Malfini Premium – najważniejsza marka ubrań reklamowych. Do produkcji odzieży z tej linii używane są starannie wyselekcjonowane materiały, takie jak 100% bawełna organiczna, wełna merino czy jakościowe poliestry. Premium wyróżnia się dbałością o detale, takie jak wykończenia, szwy i kroje. Jako że mamy do czynienia z odzieżą klasy premium cena jest stosunkowo wysoka.
  • Piccolio – linia ekonomicznej odzieży reklamowej i firmowej, stworzona z myślą o klientach, którzy szukają dobrej jakości w przystępnej cenie. Koszt jest bardzo niski, ale w jego ramach wciąż otrzymujesz świetną jakość. Piccolio cechują odrywane metki, co ułatwia tworzenie własnej marki odzieżowej.
  • Rimeck – linia odzieży roboczej i ochronnej, stworzona z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom w różnych branżach. Jest wykonana z materiałów o wysokich właściwościach ochronnych, takich jak odporność na rozdarcia, przecięcia, chemikalia czy wysokie temperatury. Ma niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Techniczne zaawansowanie dyktuje dość wysoką cenę, typową dla odzieży specjalistycznej.
  • Tricorp – kolejna linia robocza, tym razem o uniwersalnym profilu. Jest przystępna cenowo, nadaje się do pracy tam, gdzie nie trzeba specjalistycznych właściwości ochronnych. Nadaje się do personalizacji równie dobrze, co zwykłe koszulki.

Te 4 marki przyniosły firmie Malfini popularność we wszystkich branżach. Cenowe zróżnicowanie, odzież o odmiennych walorach, możliwość personalizacji – tego szukają przedsiębiorcy potrzebujący ubrań dla pracowników.

Robocze ubrania i marketingowe koszulki Malfini – opinie

Firma Malfini dorobiła się doskonałej renomy. Słynie z odzieży, która jest dobra i tania – coś co pozornie wydaje się nie do połączenia. Dzięki optymalizacji procesów logistycznych i masowej produkcji firma może sprzedawać jakościową odzież bez horrendalnych narzutów cenowych. Te koszulki można dostać w cenach już od około 20 złotych za sztukę.

koszulki malfini opinie na allegro
Spójrz na ilość ocen i ich średnią. Źródło: Allegro.

Malfini zyskuje poklask również za podejście do środowiska. Korzysta z energii odnawialnej, modernizuje flotę samochodową, dba o ograniczenie produkcji odpadów.

Gdzie można kupić ubrania Malfini?

Malfini ma swój oficjalny sklep. Odzież dostaniesz jednak także w firmach zajmujących się nadrukami na ubraniach, na platformach sprzedażowych i w sklepach niepowiązanych bezpośrednio z Malfini. Można śmiało powiedzieć, że w internetowym światku koszulki z logo orła da się kupić po prostu na każdym kroku. W wielu przypadkach można je zamówić od razu z personalizowanymi nadrukami.

Podsumowanie

Podsumujmy krótko wszystko, czego dowiedziałeś się o Malfini. Co to za firma? Czeska, zajmująca się dystrybucją basicowej odzieży reklamowej i roboczej do personalizacji. Opiera się na czterech markach o różnej cenie, właściwościach i przeznaczeniu. Istnieje już 25 lat, aktualnie działa w 37. krajach, a jej propozycje można zobaczyć w zasadzie w każdej branży. Do niedawna funkcjonowała jako Adler.

Zyskała popularność dzięki ogólnej jakości, przystępnym cenom i szerokiemu wyborowi. Nie ustaje w technologicznym rozwoju. Skupia siły na zrównoważonym rozwoju z troską o środowisko naturalne. Ubrania są oceniane bardzo dobrze zarówno przez przedsiębiorców, jak i osobistych użytkowników.

Mogą Cię zainteresować