jak zasłonić skośne okna - sposoby

22.04.2024 / Wnętrza

Jak zasłonić skośne okna? 5 sprawdzonych rozwiązań

Jak zasłonić skośne okna przed dostępem niepożądanych promieni słonecznych i oczu? Ten typ okna nie jest najprostszy w aranżacji, ale skuteczne zasłonięcie go jest możliwe podobnymi metodami, co przy oknach standardowych. Jakich osłon można użyć i co jest kluczowe, by je zorganizować? Przeczytaj, zainspiruj się!

5 sposobów na to, jak zasłonić skośne okna

Uprzedzamy, że organizując osłony na skośne okna, trzeba będzie wykonać je na wymiar. Tak jest zawsze w przypadku okien niestandardowych – skośnych, okrągłych, asymetrycznych… Z plusów – porządnie wykonane osłony będą w użyciu przez wiele lat.

1 – rolety plisowane do skośnych okien na parterze i nie tylko

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla skośnych okien są plisowane rolety wewnętrzne. Są zbudowane z tkaniny, która składa się w harmonijkę, co pozwala na dopasowanie ich do każdego kształtu okna. Możesz je odsłaniać i zasłaniać od góry i od dołu, aby regulować poziom naświetlenia. Lekka konstrukcja nie stanowi problemu dla okiennej futryny, można więc zamontować je bezpośrednio w ramie okiennej.

Na plisowane rolety warto postawić zwłaszcza w przypadku małych, skośnych okien ulokowanych na parterze. Plisy można dyskretnie rozsunąć, by sprawdzić, co dzieje się na podjeździe, nie informując stojących przed domem, że w nim jesteś.

plisowane rolety w skośnych oknach
Wykonane na wymiar rolety plisowane. Źródło: strona producenta rolet RoletyPremium.

2 – rolety rzymskie, czyli estetyka i praktyczność

Rolety rzymskie dodają wnętrzu elegancji i stylu. Są dostępne w szerokiej palecie tkanin, kolorów i wzorów, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wystroju wnętrza. Mogą stanowić dominujący element dekoracyjny. Fantastycznie prezentują się na skośnych oknach we wszystkich pomieszczeniach, a już szczególnie dobrze pasują do sypialni.

Rzymskie rolety dobrze izolują, toteż sprzyjają utrzymaniu optymalnej temperatury w pokoju. Zamontuj je w pokoju ze skośnymi oknami, w którym dużo przebywasz, a będą się dobrze spisywać przez cztery pory roku.

rolety rzymskie z bliska
Konstrukcja rolet rzymskich zawsze prezentuje się elegancko. Oto jak zasłonić skośne okna w sypialni czy salonie!

3 – żaluzje poziome i pionowe

Żaluzje, czyli starsze koleżanki rolet – je także można dopasować na wymiar do skośnych okien. Są wykonane z trwałych materiałów, takich jak aluminium, drewno lub plastik, co zapewnia im długą żywotność. Ich design pasuje do różnych pomieszczeń, a wybór między nimi a roletami zależy w zasadzie tylko od estetycznych preferencji.

Na duże okno skośne możesz zamówić żaluzje pionowe. Umożliwiają precyzyjną regulację naświetlenia, bo takie lamele można swobodnie obracać. Z kolei wąskie okna skośne wymagają dopasowania wariantów poziomych do szerokości okiennicy.

jak zasłonić skośna okna na drewnianym poddaszu - przykład okna pasującego do drewnianych żaluzji
Do tak wyglądającego poddasza z trójkątnym oknem będą pasowały drewniane żaluzje o kolorze dominującego drewna.

4 – zasłony i firany nowej generacji

Chociaż zasłony oraz firany stwarzają mniejsze możliwości manipulowania światłem w pomieszczeniu, chętnie je wybieramy z uwagi na walory dekoracyjne. Jest jednak podstawowy problem wieszania firanek i zasłon na skośnych oknach – zsuwają się, gdy tylko dotrzesz do spadającej krawędzi… Jak zasłonić skośne okna firankami bez grawitacyjnego problemu?

Na szczęście współcześni projektanci rozwiązań aranżacyjnych znaleźli na to sposób. Elektryczne karnisze oraz szyny karniszowe umożliwiają przytrzymywanie osłon okiennych w wybranym miejscu. Wybierając takie warianty karniszy, należy zwrócić uwagę na maksymalną nośność – trzeba wybierać lżejsze tkaniny, niż przyzwyczaiły nas do tego masywne karnisze starej szkoły.

Długość zasłon trzeba dostosować do kształtu okien, więc ponownie mamy tu element dostosowywania osłony indywidualnie.

zasłony na skośnych oknach przykładowa realizacja
Wspaniała realizacja zasłon na skośne okno, wykonana na wymiar. Źródło: strona producenta zasłon IDESCU.

5 – markizy zewnętrzne na duże skośne okna od strony południowej

Strona południowa jest tą najbardziej nasłonecznioną. Dlatego, zwłaszcza w lecie, docenisz montaż fasadowych markiz chroniących okna przed nadmiarem słońca. W połączeniu z wewnętrznymi osłonami stworzysz barierę nie do przebicia nawet dla bardzo zdeterminowanych promieni.

Koniecznie zainwestuj w zewnętrzne markizy, gdy szukasz sposobu na to, jak zasłonić skośne okna o dużej powierzchni, często widywane na zaadaptowanych poddaszach. Grozi Ci istna sauna w lecie – bez markiz nie da się zorganizować w tym miejscu sypialni, czy pokoju do pracy.

Podsumowanie

Wybierając, jak zasłonić skośne okna, masz do dyspozycji podobne rozwiązania, co w przypadku zwykłych okien. Różnica leży w konieczności wykonania takich osłon na zamówienie. Dopasowanie wymiarowe jest niezbędne, jak to zawsze bywa z niestandardowymi oknami.

Zdecyduj, który wariant osłon najlepiej wpisuje się w Twoje gusta estetyczne. Przemyśl go pod kątem funkcjonalności – o niej decyduje w dużej mierze ulokowanie okna. Ze skośnymi oknami można stworzyć naprawdę magiczne aranżacje!

Mogą Cię zainteresować