Pielęgnacja podłogi olejowanej - porady

22.04.2024 / Wnętrza

Pielęgnacja podłogi olejowanej – praktyczne wskazówki dla zachowania pięknego parkietu

Podłogi olejowane to nie tylko funkcjonalny element domów, ale także estetyczna ozdoba, dodająca wnętrzom ciepła i charakteru. Jednakże, aby utrzymać ich naturalny urok i trwałość, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Bez niej tylko zaniedbasz parkiet, a tego na pewno chcesz uniknąć. 

Pielęgnacja podłogi olejowanej wcale nie jest taka trudna. Musisz tylko zapoznać się z kilkoma ważnymi aspektami. Dzięki temu utrzymasz nawierzchnię w doskonałej formie. Czytaj dalej, aby zapoznać się z praktycznymi wskazówkami. 

Zanim zaczniesz – co będzie potrzebne?

Zanim jeszcze przedstawię Ci różne sposoby pielęgnacji podłogi olejowanej dowiesz się, co będzie niezbędne. 

  • Codzienna pielęgnacja – odkurzacz lub miękka szczotka z długim kijem. 
  • Mycie – mydło pielęgnacyjne lub inne łagodne środki czyszczące, woda, dwa wiadra, mop. 
  • Czyszczenie i konserwacja – odpowiednie oleje do podłóg.

Codzienna pielęgnacja podłogi olejowanej – co warto wiedzieć? 

Kluczowym aspektem w pielęgnacji takiej nawierzchni jest regularne czyszczenie. Tylko w ten sposób zachowasz jej piękny wygląd. 

Odkurzanie 

Najprostszym sposobem na utrzymanie podłogi w idealnej kondycji jest odkurzanie. Intensywność wykonywania tej czynności zależy od tego, jak często użytkowana jest nawierzchnia. W sypialni czy salonie odkurzanie co 3-4 dni na pewno będzie wystarczające. W holu czy korytarzach, które są używane przez każdego, codzienne sprzątanie może być czasami konieczne. 

Systematyczna pielęgnacja podłogi olejowanej za pomocą odkurzacza zmniejsza ryzyko degradacji powierzchni. Piasek, ziemia, błoto czy inne zanieczyszczenia pozostając długo na podłodze, mogą doprowadzić do jej lekkiego zarysowania. Skutki można łatwo usunąć, ale po co przysparzać sobie więcej pracy? 

Miękka szczotka na długim kiju 

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie miękkiej szczotki na długim kiju. Dzięki temu nie będziesz musiał się schylać i pozostaniesz wyprostowany. Pamiętaj, aby wybrać szczotkę z delikatnym włosiem, aby nie doprowadzić do zarysowań. Na rynku znajdziesz modele, które idealnie będą nadawać się do pielęgnacji podłogi. Najlepiej wybrać włosie mieszanym, miękkie i cienkie, które uzupełnione jest włosiem trochę sztywniejszym.

Pielęgnacja podłogi olejowanej - zamiatanie miękką szczotką
Miękka końcówka szczotki zapobiegnie zarysowaniom i dokładnie usunie zalegające na niej sypkie zanieczyszczenia. 

Dokładniejsza, ale rzadsza pielęgnacja – mycie 

Czyszczenie podłogi za pomocą odkurzacza lub szczotki możesz wykonać nawet i codziennie, jeśli jest do tego potrzeba. Jednak, jeśli chcesz oczyścić dokładniej nawierzchnię z trudniejszych lub tłustych zanieczyszczeń, musisz użyć odpowiednich środków czystości. Mycie podłogi wystarczy przeprowadzić raz w tygodniu. 

Zanim jednak przystąpisz do mycia, musisz wybrać detergenty, które będą dostosowane do podłogi olejowanej. O czym warto pamiętać? 

  • Unikaj silnych detergentów i środków chemicznych, ponieważ podłogi olejowane źle na niego reagują. Może dojść do uszkodzenia warstwy olejowej. 
  • Używaj tylko łagodnych środków czystości.
  • Możesz wykorzystać także specjalne preparaty do pielęgnacji olejowanych powierzchni, które odświeżą wygląd podłogi i zabezpieczą ją przed przedwczesnym zużyciem.

Idealnym produktem do mycia takich podłóg będzie mydło pielęgnacyjne. Jest łagodne dla powierzchni olejowanej, nie naruszając jej naturalnej warstwy ochronnej. Dodatkowo nie tylko czyści, ale także regeneruje powierzchnię podłogi, zabezpieczając ją przed przedwczesnym zużyciem, zarysowaniami i utratą wyrazistego koloru.

Technika mycia – na dwa wiadra 

Jeśli chcesz zadbać o wygląd swojej podłogi i zapewnić jej najlepszy poziom pielęgnacji wykorzystaj technikę mycia na dwa wiadra. W jednym ze swoich artykułów blog firmy Forestile pisze, że jest to najlepsza technika, która pozwala na umycie podłogi szybko i dokładnie[1]. Na czym polega? Zobacz, jak to wygląda krok po kroku. 

  • Przygotować dwa wiadra, mop z zakończeniem z miękkiego materiału, mydło pielęgnacyjne lub inne specjalne środki do czyszczenia podłogi olejowanej.
  • Do jednego wiadra należy wlać wodę ze środkiem czyszczącym, a do drugiego samą wodę. 
  • Mop należy włożyć do roztworu wody ze środkiem pielęgnacyjnym, a następnie bardzo dobrze wycisnąć. Podłoga olejowana nie wykazuje wysokiej wodoodporności, dlatego mop bez nadmiaru wody będzie niezbędny. Ma być wilgotny, a nie mokry! 
  • Po umyciu części nawierzchni, trzeba namoczyć mop w czystej wodzie i dokładnie wycisnąć. 
  • Następnie powtarzamy proces – wiadro ze środkiem do czyszczenia, dokładne wyciśnięcie, mop do czystej wody, wyciśnięcie itd. 
  • Podczas procesu mycia trzeba pamiętać o wymianie wiadra z wodą – dzięki temu pielęgnacja będzie dokładniejsza.

Kiedy skończysz już proces pielęgnacji, warto pozostawić podłogę do pełnego wyschnięcia. Może to chwilę zająć. W tym czasie nie wchodź na oczyszczoną powierzchnię, aby nie pozostawić śladów i nie zmarnować swojej pracy. 

Czyszczenie podłogi olejowanej - mop i dwa wiadra
Dokładnie umyj podłogę i usuń z niej trudniejsze zanieczyszczenia. Dodatkowo odświeżysz wnętrze i usuniesz kurz, który zalega na powierzchni.

Czyszczenie i konserwacja podłogi – oleje do podłóg 

Podłogi olejowane wymagają regularnego odnawiania warstwy olejowej, aby utrzymać ich piękny wygląd i trwałość. Jak podaje blog Parkiet Studio, taką konserwację warto wykonać raz w roku[2] – chociaż wszystko zależy od intensywności użytkowania. Regularne powtarzanie tej czynności zabezpiecza przed zarysowaniami i zachowuje nawierzchnię w doskonałym stanie. 

Do wykonania tej czynności warto wybrać olej dedykowany dla podłóg, który zapewni optymalną ochronę i efektywność. Przed przystąpieniem do konserwacji, konieczne jest dokładne wyczyszczenie powierzchni podłogi i jej wysuszenie.

Pielęgnacja podłogi olejowanej wymaga regularnej troski i uwagi, jednak efekty są tego warte. Dbałość o podłogę pozwoli cieszyć się jej naturalnym urokiem i trwałością przez wiele lat. Co więcej, doda także charakteru i wyjątkowego klimatu wnętrzom. Wybór właściwych metod pielęgnacji oraz regularne wykonywanie niezbędnych zabiegów pozwoli zachować podłogi w doskonałym stanie na długie lata.

Bibliografia:

  1. Forestile, Pielęgnacja podłogi olejowanej, online: https://forestile.pl/pielegnacja-podlogi-olejowanej/, dostęp 18.04.24.
  2. Parkiet Studio, Jak konserwować podłogi olejowane i olejowoskowane, online: https://www.parkietstudio.pl/porady/jak-konserwowac-podlogi-olejowane-i-olejowoskowane,p1419064792, dostęp 18.04.24.

Mogą Cię zainteresować