jak zrobić biżuterię z żywicy praktyczny poradnik dla początkujących

20.03.2024 / Moda

Jak zrobić biżuterię z żywicy epoksydowej? Poradnik w 5 krokach

Jak zrobić biżuterię z żywicy – piękną, unikalną, trwałą? Twórcy biżuterii uwielbiają żywicę, czemu ciężko się dziwić, patrząc na estetykę tworzonych z nią ozdób. Żywiczna biżuteria powala estetyką, ale to nie oznacza, że jest trudna w tworzeniu. Podstawy tego rękodzieła, umożliwiające piękne tworzenie, są dostępne dla każdego.

Jeśli chcesz dążyć do mistrzostwa, to, jak na każdej mistrzowskiej drodze, czeka Cię sporo nauki. Od Ciebie zależy, jak dalece wejdziesz w świat biżuterii DIY – jeśli to pokochasz, trudność nie będzie dla Ciebie problemem, a kolejnym ciekawym wyzwaniem.

Jak zrobić biżuterię z żywicy – najważniejsze kwestie

Przy tworzeniu biżuterii żywicznej musisz uzbroić się w zestaw narzędzi i samą żywicę. Poniżej dowiesz się, jakie materiały i półfabrykaty do biżuterii należy zakupić. Po zakupach przechodzimy do projektu. Gdy masz w głowie wizję dzieła, czas na rozrabianie żywicy i formowanie ozdoby. Po zastygnięciu przechodzimy do ostatecznego obrabiania.

Przed przystąpieniem do pracy należy przeczytać instrukcję producenta żywicy.

5 kroków do pierwszej biżuterii epoksydowej

Oto konkretne wskazówki na temat robienia swoich żywicznych ozdób. Dalej przeczytasz także o częstych błędach początkujących twórców oraz poznasz sposoby uniknięcia ich.

Krok 1 – zakupy

Do tego, jak zrobić biżuterię z żywicy epoksydowej, potrzebujesz konkretnej listy rzeczy. Po pierwsze – do stworzenia kluczowej żywicznej ozdoby. Po drugie – do zamocowania jej w konstrukcji naszyjnika, kolczyków, bransoletki czy pierścionka. Po trzecie – do przeprowadzenia procesów żywicznej chemii bezpiecznie.

Na stanowisku muszą być:

  • Żywica epoksydowa i utwardzacz
  • Formy silikonowe w różnych kształtach (zwróć uwagę, by kształty miały otwór, służący później do mocowania)
  • Barwniki do żywicy (najlepiej w paście), pigmenty z brokatem
  • Elementy ozdobne do zatopienia w żywicy (np. suszone kwiaty)
  • Klej epoksydowy
  • Drewniane patyczki do mieszania, plastikowe pojemniczki na żywicę
  • Papier ścierny
  • Konstrukcyjne półfabrykaty do biżuterii (kółka montażowe, bigle do kolczyków, krawatki do mocowania wisiorków, łańcuszki jako bazy pod naszyjniki) wykonane ze stali chirurgicznej
  • Szczypce jubilerskie do zaginania i przecinania drutu (potrzebne do pracy z półfabrykatami stalowymi)
  • Środki ochrony osobistej (rękawiczki, maska, okulary) i folię do zabezpieczenia stanowiska

Koniecznie kup komplet silikonowych form, bo z nimi najłatwiej się pracuje początkującym. Żywicę można obrabiać innymi metodami, ale to znacznie trudniejsze – wymaga wprawy!

Żywicę, utwardzacze i pozostałe rzeczy do pracy z żywicą kupisz w sklepie dla rękodzielników. Półfabrykaty do biżuterii najlepiej zakupić w hurtowni jubilerskiej.

formy potrzebne do tego jak zrobić biżuterię z żywicy epoksydowej
Przykładowe formy do żywicy. Zwróć uwagę na to, że kształty mają otwory. Źródło: platforma Aliexpress.

Krok 2 – projekt ozdoby

Zaplanuj, co dokładnie chcesz stworzyć. Możesz eksperymentować z kolorami, kształtami, elementami ozdobnymi i technikami. Im więcej form, materiałów oraz półfabrykatów zakupisz, tym większe możliwości projektowe zyskasz. Na początku polecamy jednak trzymać się prostych wizji. Twórz ozdoby z form, mocuj je na półfabrykatach i bazach biżuteryjnych.

Krok 3 – rozrabianie żywicy epoksydowej

Przechodzimy do chemicznej części. Przed rozrabianiem żywicy załóż maseczkę, okulary i rękawiczki. Rozłóż folię na stanowisku.

  1. Wlej żywicę do naczynia do mieszania.
  2. Dodaj utwardzacz do żywicy. Optymalny stosunek to 2:1, 2 części żywicy do 1 części utwardzacza. W odmierzaniu możesz sobie pomóc wagą kuchenną.
  3. Mieszaj dokładnie przez 2-3 minuty, używając drewnianego patyczka.

Podczas mieszania zwróć uwagę na dokładne połączenie obu składników w jednolitą konsystencję. Unikaj pęcherzyków powietrza, odprowadzaj je patyczkami do brzegów formy. Mieszaj delikatnie.

Krok 4 – przygotowywanie ozdoby

Jeśli ozdoba ma być kolorowa, do mieszanki żywicy dodaj barwnik. Dokładnie wymieszaj drewnianymi patyczkami, aby uzyskać jednolity kolor. Łap za silikonową formę.

jak zrobić biżuterię z żywicy epoksydowej barwioną - mieszanie barwników
Zabezpiecz stanowisko pracy folią lub papierowymi ręcznikami. Używaj rękawiczek nitrylowych.

Chcesz zatopić coś w żywicy? Możesz ułożyć to na dnie formy w wybrany kształt lub dodać już po zalaniu formy i rozmieścić patyczkami, jeśli ozdoba ma mieć bardziej artystyczno-chaotyczny wyraz.

Powoli przelej żywicę do formy. Uważaj, by nie zalać otworu. Pozostaw do utwardzenia na 24-48h. Czas zależy od samej żywicy oraz warunków w pomieszczeniu. Nie dotykaj i nie przesuwaj formy podczas utwardzania.

Krok 5 – obróbka detali i mocowania

Kiedy żywica w pełni zastygnie, wyjmij całość z silikonowej formy. Użyj papieru ściernego, by nadać jej gładką fakturę. Teraz czas osadzić żywiczną ozdobę na bazie biżuteryjnej.

Jak wspomnieliśmy, formy silikonowe powinny mieć dziurki w kształtach, tak by można było przez nie przeciągnąć montażowe kółko lub krawatkę. Jeśli takiego otworu nie ma (lub chcesz osadzić ozdobę na czymś płaskim, np. sztyfcie kolczyka), do mocowania wykorzystaj klej epoksydowy.

Wiercenie otworów w żywicy jest możliwe. Trzeba jednak użyć do tego wiertarki i specjalnego cienkiego wiertła – takie zaawansowane prace zostaw na później!

Po zamocowaniu ozdoby do metalowego półfabrykatu (lub wyschnięciu kleju), Twoja pierwsza biżuteria z żywicy epoksydowej będzie gotowa.

dwukolorowy wisiorek z żywicy epoksydowej.
Chcesz zrobić biżuterię z dwóch kolorów żywicy? Zabarw ją osobno w dwóch pojemniczkach i połącz w formie. Do formowania wzoru posługuj się drewnianymi patyczkami. Tutaj do mocowania wisiorka wykorzystano krawatkę ze stali chirurgicznej – to ta srebrna, chwytająca część – przeciągniętą przez otwór.

Częste błędy początkujących

Chociaż to, jak się robi biżuterię z żywicy nie jest skomplikowaną sztuką, ten materiał potrafi czasami… zdenerwować. Nerwy nic tu jednak nie pomogą – żywica potrzebuje delikatności i uważności!

  • Nieprawidłowe proporcje: Należy ściśle przestrzegać proporcji żywicy i utwardzacza. Błędy prowadzą do nieutwardzenia się żywicy lub jej kruchości.
  • Niedokładne mieszanie: Żywica i utwardzacz muszą być dokładnie wymieszane, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Wtedy żywica równo się utwardzi.
  • Zbyt szybkie mieszanie oraz przelewanie do formy: Powoduje napowietrzenie mieszanki, a przez to powstawanie nieestetycznych pęcherzyków.
  • Używanie metalowych narzędzi: Z rozrobioną żywicą należy pracować tylko drewnem i silikonem. Metale mogą reagować. Dopiero po całkowitym ostygnięciu można przejść do scalania ozdoby z metalami.
  • Trzymanie formy w chłodnym miejscu: Żywica najlepiej utwardza się w temperaturze pokojowej.
  • Przesuwanie formy i za szybkie wyjmowanie: Prowadzi prosto do deformacji ozdoby. Cierpliwości!
  • Niestosowanie środków ochrony: Zawsze osłaniaj twarz, oczy i dłonie przed kontaktem z żywicą. Prace wykonuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

I jeszcze jedno – nie poddawaj się! Praca z żywicą to świetna przygoda, pozwalając wyżyć się kreatywnie. Zaopatrz się w zapas materiałów i eksperymentuj.

Podsumowanie

Praca z żywicą to kwestia cierpliwości, a nie wybitnych umiejętności manualnych. Zrób zakupy, wymyśl swoją ozdobę, skorzystaj z ułatwień w postaci form silikonowych i półfabrykatów. Pamiętaj o przeczytaniu instrukcji producenta. Zabezpiecz twarz, dłonie i stanowisko. Pozwól ozdobom w pełni zastygnąć, zanim przejdziesz do dalszej obróbki. Powodzenia!

Mogą Cię zainteresować