Samorozwój - książki psychologiczne

12.01.2024 / Moda

Jakie książki o samorozwoju warto przeczytać? 5 lektur na początek

Książki o samorozwoju to znakomity wstęp do rozpoczęcia pracy nad sobą. Ważne jednak, by wybierać odpowiednie lektury. Po jakie tytuły warto sięgnąć w pierwszej kolejności? Najlepiej wybierz książkę z poniższej listy – to prawdziwe bestsellery uznanych autorów.

1 “Do roboty!” – Steven Pressfield

Steven Pressfield to honorowy obywatel greckiej Sparty. To stamtąd pochodzili najtwardsi wojownicy starożytności. Dzięki tej lekturze Ty też nauczysz się walczyć ze swoim najgroźniejszym przeciwnikiem. Według autora książki jest nim opór.

Dzięki poradom z tej lektury przestaniesz obawiać się wzięcia życia za rogi. Przestaniesz odkładać ważne rzeczy na później i rzeczywiście weźmiesz się do roboty – bez niepotrzebnego lęku. To idealny punkt wyjścia do samorozwoju.

2 “Nawyk przybijania piątki” – Mel Robbins

Dobre książki o samorozwoju w pierwszej kolejności powinny zmienić Twoje nastawienie. Ten tytuł pokazuje prosty sposób, w jaki można to zrobić. Chodzi o przybijanie piątki, czyli sposób, w jaki często wspieramy innych. Tymczasem w ten sposób w pierwszej kolejności można dopingować samego siebie. To książka napisana z humorem, która pozwoli Ci nabrać wiary we własne siły i zacząć realizować życiowe cele.

3 “Oddychaj, kreuj, kochaj, bądź” – Ewa Malik

W tej książce znajdziesz zestaw prostych, ale niezwykle ważnych zasad, które pomagają radzić sobie we współczesnym, pędzącym bez opamiętania świecie. Ewa Malik używa do tego praktycznych przykładów. Pokazuje życiowe błędy i na ich podstawie tłumaczy, jak ich unikać. Jej porady mają pomóc Ci wyzwolić się spod presji czasu, a także odnaleźć spokój i harmonię. Warto spróbować.

4 “Narysuj swoje uczucia” – Rukmini Poddar

A może pracę nad sobą rozpoczniesz od nauki… rysowania? Nie chodzi jednak o rozwijanie umiejętności manualnych, choć taki “efekt uboczny” zapewne również będzie widoczny. Celem jest namalowanie Twojego krajobrazu emocjonalnego. Rukmini Poddar pokaże Ci, jak przedstawiać swoje emocje za pomocą kresek i kolorów. Dzięki jej poradom lepiej poznasz samego siebie i łatwiej poradzisz sobie z silnymi emocjami – będziesz przygotowany na ich nadejście.

5 “Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie” – Hal Elrod

Pierwszym krokiem na drodze samorozwoju może być też zmiana nawyków związanych z codziennym wstawaniem. Jeśli wczesne zrywanie się z łóżka to dla Ciebie udręka, koniecznie sięgnij po tę książkę. Hal Elrod przeprowadzi Cię przez 30-dniowy program zmiany nawyków. Zrozumiesz, że przez późne wstawanie przesypiasz najbardziej twórczy okres dnia. Co najważniejsze, nauczysz się cieszyć radosnym wstawaniem, którego skutki odczujesz na wszystkich polach – od pracy, przez psychikę, po fizyczną formę.

Podsumowanie: po jakie książki o samorozwoju sięgnąć na początek?

Kiedy chcesz rozpocząć pracę nad sobą, warto rozpocząć od sprawdzonej lektury. Książki o samorozwoju, które mogą Ci pomóc, to zwłaszcza tytuły autorstwa Stevena Pressfielda, jednego z najbardziej uznanych coachów. Z Mel Robbins i Ewą Malik łatwiej zmienisz swoje nastawienie do życia, a z Halem Elrodem nauczysz się lepiej wykorzystywać poranki. Z kolei Rukmini Poddar pokaże Ci, jak lepiej rozumieć swoje emocje. Z tych porad warto skorzystać.

Mogą Cię zainteresować