Rozmiar prześcieradła z gumką - jak dobrać? Wskazówki

10.05.2024 / Wnętrza

Rozmiar prześcieradła z gumką – jak dobrać? Poradnik

Dobrze dobrany rozmiar prześcieradła z gumką może mieć znaczący wpływ na komfort snu oraz wygodę użytkowania. Często jednak wybór odpowiednich wymiarów bywa dość trudny. W tym poradniku omówię więc kluczowe czynniki, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru prześcieradła z gumką. Dzięki temu zapewnisz sobie nie tylko estetyczny wygląd łóżka, ale przede wszystkim komfortowy sen. Sprawdź!

Rozmiar prześcieradła z gumką – jak interpretować oznaczenia producentów?

Na początek warto wiedzieć, w jaki sposób rozmiar prześcieradła z gumką zapisują producenci tekstyliów do snu. Najczęściej przy produktach znajdziesz po prostu wymiary podstawowe, a więc szerokość oraz długość. Mało kiedy jednak od razu widoczna jest wysokość zakładu, a to właśnie ta wartość jest kluczowa. 

Standardowe modele są dedykowane na materace o wysokości do 15-20 cm. Taką wysokość ma wtedy właśnie zakład, czyli boki okalające materac. Co ważne, zakład nigdy nie jest wliczany do ogólnego rozmiaru tekstyliów. Jeśli więc masz prześcieradła 200×220 z gumką, po rozpruciu bocznych zaszewek, oba wymiary zwiększyłyby się o ok. 40 cm. 

Jeśli nie możesz znaleźć informacji o wysokości zakładu, należy założyć, że jest to model z bokami o długości max. 20 cm. Coraz częściej producenci informują jednak o tym parametrze. Szyją też modele z większym zakładem, np. 30 lub 40 cm, aby każdy znalazł coś dla siebie. 

Rozmiar prześcieradła z gumką - o czym pamiętać?
Klasyczne prześcieradło z gumką ma przeważnie zakład dedykowany na materace do 20 cm wysokości. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jak dobrać prześcieradło z gumką do materaca? Krok po kroku

Teorię mamy już za sobą, a więc możemy przejść do praktyki. Zapraszam na część, w której podpowiadam, jak dobrać prześcieradło z gumką do materaca.

Krok 1: dokładnie zmierz materac oraz jego wysokość

Aby mieć pewność, że wybierasz odpowiedni rozmiar prześcieradła z gumką, zawsze przed zakupem dokładnie zmierz swój materac. Zacznij od podstaw, a więc szerokości oraz długości. Jeśli wychodzą Ci niestandardowe wymiary, np. 157 cm, zawsze wartość tę zaokrąglij w górę, a więc do 160 cm. Lepiej bowiem mieć nieco zapasu materiału, niż później zmagać się ze zbyt małym prześcieradłem.

Gdy masz już szerokość i wysokość, zmierz jeszcze wysokość materaca. Mowa oczywiście o bokach. Przyłóż się do tego, ponieważ tutaj tkwi klucz do sukcesu. Jeśli ponownie wynik wyjdzie nierówny, zaokrąglij go w górę. 

Krok 2: znajdź odpowiednie wymiary

Po zmierzeniu całego materaca możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniego dla siebie prześcieradła. W pierwszej kolejności skup się na szerokości i długości. Nie ma tutaj jednak żadnej dodatkowej filozofii. Jeśli materac ma wymiary 200×220, szukasz modelu o takich samych wymiarach. 

Wyjątek to sytuacja, kiedy materac ma niestandardowe i mało popularne wymiary, np. 170×200. Wtedy postaw na pierwszy rozmiar wyżej, a więc 180×200. Lepiej bowiem schować nadmiar materiału pod łóżko, niż martwić się za małymi tekstyliami.

Krok 3: upewnij się, na jaką wysokość materaca dedykowany jest dany model

Teraz upewnij się, na jaką wysokość materaca dedykowane jest prześcieradło z gumką. Zakłady są najczęściej zwiększane co 5-10 cm. Najczęściej masz do dyspozycji te o długości do 20, 25, 30 i 40 cm. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego posłania. Jeśli boki materaca są między dwoma rozmiarami, sięgnij oczywiście po ten większy. Na materac o wysokości 23 cm kup zatem prześcieradło z zakładem 25 cm. 

Jak dobrać prześcieradło z gumką do materaca? Pamiętaj o wysokości i zakładzie
Niektóre modele prześcieradeł, np. Luxury marki Darymex z zakładem 25 cm, są dedykowane na wyższe materace. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Karo Warszawa.

Co zrobić, jeśli nie możesz znaleźć prześcieradła na daną wysokość materaca?

A jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką, jeśli okaże się, że nie możesz znaleźć zakładu pasującego do Twojej wysokości materaca? Wtedy wybierz model ze standardowymi bokami do 20 cm, jednak o rozmiar większy, jeśli chodzi o podstawowe wymiary. Przykład?

Na materac o wysokości 15-20 cm i wymiarach 180×200 standardowo będzie pasować prześcieradło z gumką 180×200. Gdy jednak wysokość wynosi już 25 cm (szerokość i długość zostaje ta sama – 180×200), a nie możesz znaleźć modelu z wydłużonymi bokami, wtedy wybierz prześcieradło z gumką 200×200. I gotowe! 

Podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie, aby nie zapomnieć o żadnej ważnej kwestii. Zapamiętaj te informacje na przyszłość – przydadzą się podczas każdych zakupów.

  1. Zakład prześcieradła z gumką nigdy nie jest wliczany do wymiarów podstawowych.
  2. Standardowy zakład prześcieradła z gumką dedykowany jest na materace o wysokości do 15-20 cm. Na rynku pojawiają się jednak modele także na wyższe posłania. 
  3. Mierząc materac, aby idealnie dopasować do niego prześcieradło, zawsze zaokrąglaj wyniki w górę.
  4. Kiedy materac ma niestandardowe i mało popularne wymiary podstawowe, lepiej wybrać prześcieradło w większym rozmiarze. 
  5. Jeśli wysokość materaca wypada między dwoma rozmiarami zakładów, sięgnij oczywiście po ten większy.
  6. Jeśli masz wyższy materac i nie możesz znaleźć prześcieradła z większym zakładem, sięgnij po większy rozmiar ogólny, czyli np. 160×200 zamiast 140×200. Wtedy zapas materiału wykorzystasz właśnie na bokach.

To najważniejsze informacje, jeśli chodzi o dobór rozmiaru prześcieradła z gumką do materaca. Mam nadzieję, że Ci pomogłam i teraz już wiesz wszystko! 

Mogą Cię zainteresować