niebieska bluza z nadrukiem na piersiach

29.02.2024 / Moda

Ile kosztuje nadruk na bluzę?

Bluzy to jedne z ulubionych ubrań Polaków. Chętnie wkładamy je na co dzień, ale również do pracy. To strój roboczy, a nawet firmowy w wielu firmach – ale tylko wtedy, kiedy bluza posiada odpowiedni nadruk. Najczęściej jest nim logo firmy. Przed zamówieniem takich znakowanych ubrań w pierwszej kolejności przedsiębiorcy patrzą zwykle na cenę. A zatem – ile kosztuje nadruk na bluzę? Wyjaśniamy!

Ile kosztuje nadruk na bluzę? Składniki ceny

Na to, ile kosztuje nadruk na bluzę znakowaną, wpływa kilka czynników. Dzięki ich znajomości będziesz w stanie tak dopasować zamówienie, by zyskać najniższą cenę za jedną sztukę.

Składniki ceny nadruku na bluzie:

  • wielkość nadruku,
  • liczba kolorów,
  • liczba zamówionych sztuk,
  • metoda znakowania.

Jak wielkość nadruku wpływa na jego cenę?

W przypadku wielkości nadruku na bluzie zależność jest dość oczywista. Co do zasady, im większy nadruk, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Wiąże się to wprost ze zużyciem materiałów potrzebnych do znakowania – farb czy folii. Przelicznik różni się jednak w zależności od wybranej metody znakowania.

Pierwszą grupę stanowią tzw. nadruki wielokolorowe, czyli termotransfer oraz sublimacja. W ich przypadku koszt nalicza się zgodnie z dokładnym polem powierzchni nanoszonych wzorów. Im więcej centymetrów kwadratowych zajmuje nadruk, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić.

Wbrew pozorom nie przy wszystkich metodach ten przelicznik działa. Bardzo popularny sitodruk rządzi się bowiem nieco innymi prawami. W tym przypadku używa się matryc o określonych rozmiarach, na przykład 10 x 10 centymetrów kwadratowych. Im większej matrycy trzeba użyć, tym więcej trzeba zapłacić za nadruk. Może się jednak okazać, że bardzo wysoki, wąski wzór będzie mieć mniejsze pole powierzchni niż nadruk zbliżony do kwadratu, ale przez konieczność użycia większej matrycy będzie od niego droższy.

Kiedy liczba kolorów wpływa na cenę nadruku?

bluza z jednokolorowym nadrukiem na lewej piersi
Zielona bluza z kapturem z jednokolorowym nadrukiem, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklep-logos.pl

Nie wszystkie metody nadruku umożliwiają znakowanie w dowolnej liczbie kolorów. Przy niektórych technikach zwiększenie liczby kolorów wiąże się z dodatkowymi kosztami, które mogą nawet trzykrotnie zwiększyć koszt nadruku.

Na przykład w przypadku popularnego sitodruku podstawowa wersja nadruków może zawierać maksymalnie sześć kolorów. Dodatkowe barwy nadruku podnoszą także cenę znakowania termotransferem. Liczba kolorów nie ma z kolei wpływu na cenę przy druku cyfrowym DTG, dlatego właśnie ta metoda jest polecana do skomplikowanych, wielokolorowych nadruków na bluzach.

Jak wielkość zamówienia wpływa na cenę nadruku na bluzie?

Koszt znakowania pojedynczej bluzy często bywa zróżnicowany w zależności od liczby zamówionych sztuk. Niektóre metody znakowania są bowiem bardziej opłacalne przy dużych nakładach. Wówczas mniejszy wpływ na cenę każdej sztuki ma koszt wykonania matrycy czy wzoru dla nadruku, który będzie używany później przy wszystkich “odbitkach”.

Najlepszym przykładem tego, jak duży wpływ na cenę ma liczba zamówionych sztuk, jest sitodruk. W tym przypadku im większy nakład bluz, tym każda z nich będzie kosztować mniej. Próg opłacalności tej metody znakowania to zresztą około 60 sztuk odzieży. Na podobnej zasadzie oblicza się cenę bluz znakowanych termotransferem, choć w tym przypadku opłaca się zamówić już około 20 sztuk.

Na drugim biegunie są metody nadruku, dla których koszt wykonania wzoru nie zależy tak bardzo od wielkości zamówienia. To techniki opłacalne szczególnie dla małych zamówień: druk cyfrowy DTG, sublimacja oraz folie transferowe.

Jak metoda znakowania bluzy jest najbardziej opłacalna?

Bluzy można znakować na kilka sposobów. Do wykonywania nadruków najczęściej wybiera się jedną z pięciu wymienionych już wcześniej metod znakowania, które co do zasady nieco różnią się ceną. Różnice wynikają z czynników, o których napisaliśmy powyżej – liczby kolorów, wielkości nadruku czy liczby zamówionych sztuk.

Najpopularniejsze metody nadruku na bluzach to:

  • sitodruk,
  • termotransfer,
  • folia flex i flock,
  • druk cyfrowy DTG,
  • sublimacja.

Najpopularniejszą metodą znakowania jest sitodruk. Polega na wtłoczeniu farby w materiał przez specjalną matrycę – proces odbywa się w prasie, pod dużym ciśnieniem. Jak wspominaliśmy, ta metoda jest opłacalna przede wszystkim przy dużych nakładach. Ile konkretnie kosztuje nadruk na bluzę sitodrukiem? Przy matrycy 28×35 cm i nakładzie od 60 sztuk, w zależności od liczby wykorzystanych kolorów, będzie kosztować od 10 do 25 złotych. Przy bardzo dużych nakładach cena pojedynczego znakowania spadnie do okolic 1-2 zł.

Alternatywą dla sitodruku jest często termotransfer, nazywany zresztą sitodrukiem pośrednim. W tym przypadku w prasie wgrzewa się w materiał wcześniej przygotowany wzór. Termotransfer pozwala oznakować bluzy w miejscach, w których sitodruk sobie nie poradzi. Ile kosztuje nadruk na bluzę termotransferem? Przy nadrukach o wielkości mniej więcej 25×35 cm, przy zamówieniu co najmniej 20 sztuk, koszt nadruku na jednej bluzie nie powinien przekroczyć 10 zł.

Znakowanie folią flex i flock jest podobne do termotransferu, ale różni się nieco strukturą otrzymanego wzoru. Folia flex jest gładka i rozciągliwa, folia flock ma meszkowatą strukturę. Tą drugą metodą warto znakować na przykład bluzy polarowe, co jest niemożliwe choćby w przypadku sitodruku. Ile kosztuje znakowanie pojedynczej bluzy tymi foliami? Nadruk typu flex będzie kosztować około 40, a flock około 50 złotych. Przy zwiększeniu nakładu cena za sztukę delikatnie spadnie.

Druk cyfrowy DTG powstaje w specjalnych drukarkach atramentowych. Pozwala na wykonanie nadruku na bluzie z bardzo dużym poziomem dokładności. Jest jednak możliwy wyłącznie na bluzach bawełnianych, ewentualnie z niewielką domieszką włókien syntetycznych. Koszt nadruku cyfrowego o wielkości zbliżonej do tych, które porównywaliśmy przy poprzednich metodach znakowania, to około 40 zł za sztukę.

Sublimacja jest jedną z najbardziej wytrzymałych technik znakowania. Dzieje się tak, bo dzięki specjalnym barwnikom farba przenika w głąb włókien materiału. Przy tej metodzie liczba kolorów nie gra roli, ale nadruk można wykonać tylko na jasnych bluzach poliestrowych. Cena? Poniżej 30 zł za sztukę przy małych nakładach, nieco mniej przy większych.

Ile trzeba zapłacić za “czystą” bluzę pod nadruk?

bluza z kapturem z bawełny z nadrukiem na lewej piersi
Bluza męska z kapturem Fruit of the Loom pod nadruk, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklep-logos.pl

Duży wpływ na ostateczny koszt ma też oczywiście rodzaj bluzy, na jakiej chcesz umieścić nadruk. Najkorzystniej wypada zwykle zamówienie znakowania oraz samych ubrań w tej samej firmie. Wiele przedsiębiorstw zajmujących się nadrukiem na odzieży jednocześnie ją bowiem rozprowadza. Z możliwości połączenia dwóch usług w jednym miejscu możesz skorzystać na https://sklep-logos.pl/bluzy-reklamowe.

Najtańsze są bluzy z dużą zawartością poliestru. To dobry wybór na niektóre stanowiska robocze, ale na co dzień takie bluzy nie są najwygodniejsze. Więcej trzeba będzie zapłacić za bluzy z bawełny o sporej gramaturze. To najlepsza opcja, warto decydować się zwłaszcza na modele o gramaturze w granicach 280-300 g/m2.

Wielkiego wpływu na cenę nie powinien mieć natomiast fason bluzy. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na “kangurki” z kapturem i kieszenią na brzuchu, na bluzy z okrągłym dekoltem czy rozsuwane, koszt będzie zbliżony. Co ciekawe jednak, podobnie jak w przypadku znakowania, wiele firm przewidziało rabaty przy większych zamówieniach.

Ile kosztuje “czysta” bluza pod nadruk? Koszt takiego ubrania waha się od około 50-60 zł do nawet 170-180 zł przy bluzach klasy premium.

Podsumowanie: ile kosztuje nadruk na bluzę?

O tym, ile kosztuje nadruk na bluzę, decyduje kilka czynników. Najważniejszy jest wybór metody znakowania. Koszt będzie zależeć od wielkości nadruku, a zazwyczaj również liczby wybranych kolorów oraz wielkości zamówienia. Ważny jest też oczywiście koszt samej bluzy, który zależy od materiałów, z jakich została wykonana, ale często również liczby zamówionych egzemplarzy. Najkorzystniej jest kupować bluzy i zamawiać jej znakowanie w jednej firmie.

Mogą Cię zainteresować