Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

03.04.2024 / Wnętrza

Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza? Poradnik

Wybór idealnej kosiarki spalinowej może być ciężkim zadaniem. W końcu w sklepach znajdziesz wiele różnorodnych modeli. Jak wśród nich znaleźć ten, który sprawdzi się najlepiej? Zanim podejmiesz decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Jakich? Jaka kosiarka spalinowa sprawdzi się dobrze w Twoim ogrodzie? Sprawdź artykuł, w którym podpowiem, jakie parametry są kluczowe.

Jaka kosiarka spalinowa? 10 najważniejszych cech

Jakie cechy powinna mieć dobra kosiarka spalinowa? Jaką wybrać, by być zadowolonym? Poniżej 10 najważniejszych kwestii. 

1. Moc kosiarki spalinowej

W pierwszej kolejności warto wybrać odpowiednią moc kosiarki spalinowej. W przypadku tego urządzenia im wyższa będzie wartość, tym lepiej. 

Dzięki temu koszenie przebiegnie szybko i sprawnie. Narzędzie poradzi sobie w każdych warunkach i na każdym terenie. Niestraszna będzie mu wysoka i gęsta trawa, nierówna powierzchnia czy duży obszar. 

Kupując dla siebie kosiarkę spalinową, szukaj więc modeli o mocy ok. 5-7 KM. To idealne wartości dla modeli dedykowanych do ogrodu, ale też użytku profesjonalnego. Znajdziesz je na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki

Tam czekają na Ciebie modele, które mimo dużej mocy, wciąż są bardzo praktyczne i poręczne. Musisz bowiem pamiętać, że niekiedy spory silnik będzie odpowiadać automatycznie także za wyższą wagę czy większy rozmiar urządzenia. 

Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej wydajności i szybkiej pracy, kosiarka spalinowa o mocy 5-7 KM będzie dla Ciebie rozwiązaniem idealnym.

2. Silnik kosiarki spalinowej 

W przypadku kosiarki spalinowej ważny jest również rodzaj silnika. Do dyspozycji będziesz mieć najczęściej modele dwu– oraz czterosuwowe. Który będzie lepszy?

Silniki 2-suwowe są zwykle lżejsze, prostsze w budowie i tańsze w eksploatacji. Charakteryzują się również wyższą mocą w stosunku do masy silnika w porównaniu z silnikami 4-suwowymi. Są popularne w mniejszych kosiarkach spalinowych przeznaczonych do użytku domowego. Dobrze radzą sobie na nierównym terenie i bywają bardziej zwrotne. Musisz jednak pamiętać, że zużywają więcej paliwa, emitują więcej spalin, a do tego generują dość duży hałas. 

Silniki 4-suwowe są z kolei bardziej zaawansowane technologicznie i charakteryzują się lepszą wydajnością oraz niższymi emisjami spalin. Są także zwykle trwalsze i mniej wymagające w konserwacji niż silniki 2-suwowe. Pracują cicho i uważa się je za modele bardziej ekologiczne oraz przyjazne dla środowiska. Jednakże są zazwyczaj cięższe i droższe od swoich odpowiedników 2-suwowych.

Ostateczny wybór między silnikiem 2-suwowym a 4-suwowym zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju terenu, na którym będzie używana kosiarka oraz budżetu przeznaczonego na zakup i konserwację maszyny. Jeśli jednak szukasz porządnego sprzętu, lepiej wybrać nieco droższy silnik 4-suwowy.

Jaka kosiarka spalinowa? Z mocą 5 KM i silnikiem 4-suwowym
Kosiarka spalinowa PM-KSS-5S z napędem cechuje się mocą 5 KM oraz 4-suwowym silnikiem benzynowym. Sprawdzi się idealnie do większości ogrodów i posłuży w idealnym stanie przez lata. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat. 

3. Szerokość pracy 

Myśląc o tym, jaka kosiarka spalinowa zagości w Twoim ogrodzie, nie możesz pominąć również kwestii związanej z szerokością jej pracy. Szerokość pracy określa, jaką powierzchnię trawnika można skosić jednym przejazdem urządzenia.

Dla osób dysponujących dużymi obszarami trawnika kosiarki o większej szerokości będą nieco lepsze. Dzięki temu koszenie zajmie mniej czasu. Jednocześnie jednak musisz pamiętać, że takie modele mogą być mniej zwinne i trudniejsze do manewrowania w wąskich przestrzeniach, takich jak przejścia między drzewami czy innymi przeszkodami. Gdy masz niewielki ogród lub taki o dość skomplikowanym układzie, mniejsza szerokość pracy może okazać się bardziej praktyczna.

Jakich modeli zatem szukać? Najczęściej poleca się te o szerokości koszenia wynoszącej ok. 350-410 mm. To rozwiązania uważane za standardowe i najbardziej uniwersalne. Oceń jednak, czy w Twoim przypadku takie parametry będą odpowiednie. Jeśli masz do koszenia skomplikowany teren, wybierz mniejsze wartości, a jeśli duży i dość równomierny, możesz pokusić się o większą szerokość pracy. 

4. Wysokość koszenia 

Wysokość koszenia jest parametrem, który wpływa na wygląd i kondycję trawnika. Optymalna wartość zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj trawy, warunki pogodowe czy Twoje preferencje. 

Wysokością powinno się więc manewrować, dostosowując ją do potrzeb trawnika. Regulacja, najlepiej w dość dużym zakresie, zdecydowanie to ułatwi. Szukając kosiarki spalinowej, staraj się znaleźć model, którego wysokość koszenia oscyluje w granicach 25-75 mm. 

Im więcej stopni regulacji, tym lepiej. 5-7 stopni dla kosiarki do użytku domowego w zupełności wystarczy. Będziesz mieć wtedy pełen wachlarz możliwości i dopasujesz wysokość trawy do każdych warunków.

5. Napęd kosiarki spalinowej

Dla własnego komfortu należy też zawsze zwrócić uwagę na rodzaj napędu kosiarki spalinowej. Ten może być samobieżny lub wymagać siły Twoich mięśni.

Modele napędzane siłą mięśni wymagają fizycznego wysiłku, aby prowadzić je po trawniku. W takich modelach siła nacisku użytkownika na uchwyt prowadzi kosiarkę naprzód.

Z kolei modele z napędem samobieżnym są wyposażone w dodatkowy mechanizm napędowy, który porusza kosiarką do przodu, co znacznie ułatwia pracę. Możesz wtedy kontrolować prędkość napędu. Pozwala to dostosować tempo koszenia do własnych preferencji i warunków terenowych.

Modele z napędem samobieżnym są zwykle preferowane na obszarach o większej powierzchni lub terenach nachylonych, gdzie praca wymagałaby większego wysiłku fizycznego. Natomiast modele bez takiego wspomagania mogą być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla niewielkich trawników o płaskim terenie. Nie da się jednak ukryć, że większość sięga po kosiarki samobieżne. Są o wiele wygodniejsze, a koszenie nimi trawy to czysta przyjemność.

6. Rodzaj noża tnącego

Rodzaj noża tnącego jest kluczowym elementem kosiarki spalinowej, który wpływa na efektywność koszenia, jakość cięcia trawy oraz ogólną wydajność maszyny. 

Jednym z najlepszych rozwiązań będzie nóż wykonany z hartowanej stali. Taki materiał to gwarancja wytrzymałości, trwałości oraz idealnej ostrości i precyzji. Narzędzie będzie dzięki temu cechować się bardzo dużą żywotnością. Nie będzie konieczności wymiany tego elementu przez naprawdę długi czas. Jak długi? 

To zależy od częstotliwości koszenia, wielkości obszaru czy nawet wysokości trawy. Oczywiście dodatkowy nóż tnący dołączony do zestawu będzie dużym atutem danego modelu. Dzięki temu zawsze będziesz mieć go pod ręką. 

7. Głośność urządzenia

Zastanawiając się, jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza dla Ciebie, pamiętaj również o sprawdzeniu poziomu głośności emitowanego przez urządzenie. Modele z silnikiem tego typu najczęściej pracują o wiele głośniej niż np. narzędzia elektryczne. Aby poprawić swój komfort podczas koszenia, a także nie przeszkadzać za bardzo domownikom czy sąsiadom, lepiej szukaj kosiarek o niższym stopniu głośności. 

Czyli jakim? Najlepiej do 96-100 dB – to zalecana wartość dla tego typu urządzeń. Dla porównania ruch uliczny emituje ok. 90 dB. Będzie to jeszcze w miarę znośna wartość. 

8. Gabaryty kosiarki spalinowej

Kosiarka spalinowa, głównie ze względu na silnik i zbiornik paliwa, jest urządzeniem większym niż modele elektryczne czy akumulatorowe. Trzeba więc być gotowym na spore gabaryty. Mimo to warto zwrócić na nie uwagę. 

Jeśli Twój ogród jest dość mały lub cechuje się licznymi zakamarkami, lepiej wybrać narzędzie lżejsze i mniejsze. Łatwiej będzie Ci nim manewrować, a praca stanie się nieco przyjemniejsza. Z drugiej strony pamiętaj z kolei, że wyższa waga kosiarki może wiązać się z jej lepszą odpornością na zniszczenia. Wtedy obudowa będzie wykonana np. z odpornej stali emaliowanej lub metalu, a nie z lekkiego kruchego plastiku. 

Przy modelach spalinowych staraj się więc, aby waga urządzenia nie przekraczała ok. 36 kg. 

9. Pojemność zbiornika paliwa

Kluczowa przy kosiarkach spalinowych bywa też pojemność zbiornika paliwa. Weź w tym przypadku pod uwagę fakt, iż urządzenia te spalają mniej więcej od 0,5 do 1,5 litra na godzinę pracy. Oczywiście są to wartości uśrednione. Dużo zależy bowiem od zarówno mocy silnika, jak i ukształtowania terenu czy stanu kosiarki. Wspomina o tym autor artykułu „Ile pali kosiarka spalinowa na godzinę?” opublikowanego na stronie homeinspiration.pl. 

Aby zapewnić sobie komfort pracy i wyeliminować konieczność ciągłego tankowania podczas koszenia, najlepiej wybierać modele ze zbiornikiem 1-1,2 l. Przy większości przydomowych ogrodów taka pojemność spokojnie wystarczy na skoszenie całego terenu. 

10. Dodatkowe ważne cechy kosiarki spalinowej

Jeśli zależy Ci na tym, aby wybrać dla siebie idealną kosiarkę spalinową, niekiedy ważne okazują się dodatkowe cechy oraz funkcje urządzenia. Kupując takie narzędzie ogrodowe, zwróć uwagę na to, czy model ma:

 • wbudowany zdejmowany kosz na trawę,
 • ergonomiczną antywibracyjną kierownicę,
 • duże tylne koła,
 • prosty mechanizm składania uchwytu,
 • funkcję mulczowania trawy,
 • wbudowane uchwyty na napoje.

Oczywiście to tylko kilka przykładów. Najważniejsze jest to, aby wszelkie dodatkowe elementy czy funkcje dopasować do własnych potrzeb i preferencji. 

Kosiarka spalinowa – jaką wybrać? Podsumowanie

To już wszystkie najważniejsze aspekty i cechy, którymi powinna cechować się kosiarka spalinowa. Jaką kupić, by być zadowolonym? Przede wszystkim pamiętaj o wyborze odpowiedniej mocy – to klucz do sukcesu. Model spalinowy powinien mieć moc 5-7 KM. Jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności, lepszym rozwiązaniem okaże się narzędzie z silnikiem 4-suwowym. 

Dobrze, aby szerokość koszenia wynosiła ok. 350-410 mm, a sprzęt był wyposażony w kilkustopniową regulację wysokości koszenia – najlepiej w zakresie od 25 do 75 mm. Napęd samobieżny okaże się niezastąpiony szczególnie na dużych obszarach.

Wybierając sprzęt, zwróć również uwagę na to, czy jego nóż wykonany jest z trwałego tworzywa, np. z hartowanej stali. Emitowana głośność nie powinna przekraczać 100 dB, a waga całego urządzenia – 36 kg. Do większości ogrodów dobrze sprawdzi się pojemnik na paliwo o pojemności 1-1,2 l.

Wszelkie dodatkowe funkcje i udogodnienia należy dobrać do swoich preferencji oraz potrzeb. Wtedy z pewnością praca przy pielęgnacji terenów zielonych będzie łatwa, szybka i komfortowa. 

Źródła:

 1. Ile pali kosiarka spalinowa na godzinę?, homeinspiration.pl [dostęp 03.04.2024].
 2. Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne porady, które pomogą ci w zakupie kosiarki spalinowej, goodmajster.pl [dostęp 03.04.2024].
 3. Natężenie dźwięku i decybele, geers.pl [dostęp 03.04.2024].
 4. Jaka kosiarka spalinowa? Sprawdź, jak wybrać najlepszą, seger.pl [dostęp 03.04.2024].
 5. Kosiarka spalinowa – jak wybrać? Jaka najlepsza?, morele.net [dostęp 03.04.2024].

Mogą Cię zainteresować