pilarka w czasie pracy - dlaczego piła spalinowa krzywo tnie

19.02.2024 / RTV i AGD

Dlaczego piła spalinowa krzywo tnie? Rozwiąż problem z pilarką

Piła spalinowa to sprzęt o dużych możliwościach, nie do zastąpienia przy wycinaniu drzew i obróbce drewna. Cięcie piłą jest bardzo skuteczne – pod warunkiem, że urządzenie działa bez zarzutu. Co jakiś czas można jednak spotkać się z drobnymi usterkami. Jedną z najczęściej występujących jest krzywe cięcie. Nie zawsze łatwo poradzić sobie z tym problemem. Dlaczego piła spalinowa krzywo tnie? Postaramy się wyjaśnić możliwe przyczyny tych kłopotów i zaproponować rozwiązania. 

Dlaczego piła spalinowa krzywo tnie? Najczęstsze przyczyny

Sytuacja często wygląda tak, że piła łańcuchowa tnie, ale ucieka w prawo lub w lewo w czasie pracy. Najczęściej źródeł takiego stanu rzeczy trzeba szukać w problemach z prowadnicą lub łańcuchem.

Zużycie prowadnicy piły

Prowadnica to element piły spalinowej, który w czasie pracy musi radzić sobie ze sporymi przeciążeniami. Stąd to właśnie on może zużyć się najszybciej.

Pierwszym problemem mogą być nierównomiernie zużyte rowki prowadnicy. To one prowadzą łańcuch w czasie pracy. Jeśli więc z jednej strony wytarły się nieco bardziej niż z drugiej, piła może głębiej wrzynać się w drewno właśnie po tej stronie. A to sprawia, że piła tnie po skosie.

Prowadnica może się też po prostu zniekształcić, zwłaszcza kiedy długo pracowała z twardym drewnem. Wówczas może być lekko odchylona lub wygięta bliżej czubka.

Przyczyną krzywego cięcia może być też pęknięcie prowadnicy. Kiedy zastanawiasz się, dlaczego piła łańcuchowa krzywo tnie, obejrzyj prowadnicę dokładnie. Jeśli jest wygięta lub pęknięta, trzeba będzie ją wymienić.

Zużycie łańcucha piły

wyszczerbiony łańcuch pilarki - dlaczego piła spalinowa krzywo tnie
Zużyty łańcuch piły spalinowej może być jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy. Jedynym rozwiązaniem takich problemów jest wymiana łańcucha.

Piły spalinowe do skutecznej pracy potrzebują również łańcucha w dobrym stanie. A ten element, podobnie jak prowadnica, może się zużyć. Kiedy piła krzywo tnie, przyczyną mogą być właśnie zużyte, czyli zbyt krótkie zęby łańcucha. Jeżeli część z nich zbyt płytko wcina się w drewno, może być trudno utrzymać prawidłową linię cięcie. W takim wypadku rozwiązaniem problemów będzie zakup i wymiana łańcucha.

Nieodpowiednio naostrzone zęby łańcucha

Równie dobrze jednak zęby łańcucha mogą być jeszcze wystarczająco długie, ale źle naostrzone. Pierwsza sytuacja to zęby po prostu stępione. Jeśli dawno nie ostrzyłeś łańcucha piły spalinowej, a sprzęt zaczyna krzywo ciąć, to znak, że należy je naostrzyć. Można do tego wykorzystać okrągły pilnik lub ostrzałkę.

Może się też jednak okazać, że zęby nie zostały naostrzone równomiernie. Wówczas również prowadnica w czasie pracy może “uciekać” na boki. Musisz wtedy dokładnie przyjrzeć się łańcuchowi piły i sprawdzić, które z zębów zostały naostrzone zbyt płytko. Potrzebna będzie wówczas korekta ostrzenia. Takie problemy mogą pojawić się zwłaszcza w czasie ręcznego ostrzenia zębów.

By ustrzec się problemów z cięciem, należy regularnie ostrzyć łańcuch piły. To, jak często trzeba to robić, zależy przede wszystkim od częstotliwości, z jaką używasz piły. Jeśli chcesz uniknąć krzywego cięcia, możesz zwrócić uwagę na inne objawy świadczące o stępiających się zębach łańcucha. To między innymi dym towarzyszący cięciu drewna, także pojawienie się drobnego pyłu drzewnego zamiast wiór.

Zła regulacja ograniczników głębokości cięcia

To kolejny możliwy problem z łańcuchem piły spalinowej. Ograniczniki głębokości cięcia czuwają nad tym, by urządzenie działało prawidłowo i piła nie była przeciążona. Jeśli ograniczniki nie będą wyregulowane odpowiednio, piła szybciej będzie się tępić. 

Łańcuchy pił spalinowych często są oznaczone odpowiednimi liczbami, które ułatwiają dobre wyregulowanie ograniczników. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne przymiary. Jeśli po włożeniu tego przedmiotu do szczeliny ogranicznik wysokości będzie wystawać, trzeba go spiłować do poziomu przymiaru.

Nieprawidłowo napięty łańcuch

zmiana napięcia łańcucha piły spalinowej
Problemy z utrzymaniem prawidłowej linii cięcia mogą być spowodowane nieprawidłowym napięciem łańcucha. Na szczęście ten problem można skorygować samodzielnie.

Zbyt mocno napięty łańcuch może oddziaływać na prowadnicę i sprawić, że nie będzie działać prawidłowo i na przykład właśnie krzywo się prowadzić. Zbyt luźny może zsunąć się z prowadnicy i spowodować poważny wypadek. Dlatego zaleca się sprawdzanie napięcia łańcucha nie tylko wtedy, gdy coś jest nie tak, ale przed każdym uruchomieniem pilarki.

Jak naciągnąć łańcuch piły spalinowej? Po poluzowaniu nakrętki mocującej prowadnicę trzeba ustalić napięcie łańcucha tak, by można było obracać go ręką bez używania zbyt dużej siły. Potem należy dokręcić śrubę napinacza – do momentu, w którym łańcuch zacznie dotykać dolnej krawędzi prowadnicy. Po tym spróbuj jeszcze ręką, czy łańcuch się obraca i wskoczył w rowki prowadnicy. Następnie unieś ją i dokręć nakrętki mocujące.

Pamiętaj, by nie naciągać łańcucha bezpośrednio po pracy. Jest wtedy rozgrzany i nieco bardziej plastyczny, najprawdopodobniej więc napniesz go zbyt mocno.

Niewłaściwy kąt cięcia

Problem może jednak leżeć nie tylko po stronie sprzętu, ale również po Twojej. Możliwe, że piła spalinowa tnie krzywo, bo prowadzisz ją pod nieodpowiednim kątem. To zdarza się często właśnie wówczas, gdy chcesz coś przyciąć pod kątem i zaczynasz zbyt mocno przechylać piłę. Zaleca się, by nie przechylać piły pod kątem większym niż 30 stopni. Oczywiście profesjonalni drwale czasami to robią, ale potrzeba do tego dużych umiejętności i doświadczenia.

Nieodpowiedni dobór piły

Dlaczego pilarka krzywo tnie? Być może dlatego, że źle dobrałeś jej możliwości do charakteru obrabianego drewna. Dotyczy to zwłaszcza pił o mniejszej mocy. Kiedy pracujesz z twardym drewnem, na przykład dębowym, potrzebny będzie sprzęt o mocniejszym silniku. Słaba piła, zwłaszcza o mocy poniżej 2 KM, może wówczas ciąć krzywo lub mieć wręcz problemy z wrzynaniem się w pień drzewa. Przy miękkim drewnie takich problemów by nie było.

Podsumowanie. Dlaczego piła spalinowa krzywo tnie? Możliwe rozwiązania

Odpowiedź na pytanie, dlaczego piła spalinowa krzywo tnie, nie jest jednoznaczna. Przyczyn tego problemu może być kilka, zatem i rozwiązania będą różne:

  • wymiana prowadnicy,
  • wymiana łańcucha piły,
  • naostrzenie zębów łańcucha,
  • regulacja ograniczników głębokości cięcia,
  • naciągnięcie łańcucha,
  • zmiana kąta cięcia,
  • prawidłowy dobór piły do obrabianego drewna.

Przyjrzyj się swojej pile i zdecyduj, czy problem leży w sprzęcie, czy w sposobie Twojej pracy. Jedno z powyższych rozwiązań powinno pomóc.

Mogą Cię zainteresować