elektryczna nagrzewnica do warsztatu z wentylatorem

14.02.2024 / RTV i AGD

Nagrzewnice do warsztatu – jaką wybrać?

Lubisz pracować w warsztacie? W takim razie musisz zadbać, by była w nim odpowiednia temperatura. Najlepiej pracuje się, kiedy wynosi przynajmniej 15-16 stopni Celsjusza. Jesienią i zimą może nie być o to łatwo – chyba że zaopatrzysz się w nagrzewnice do warsztatu. To urządzenia, które sprawnie ogrzewają powietrze w pomieszczeniu przy pomocy komory grzewczej i wentylatora. Nie każde z nich sprawdzi się jednak równie dobrze. Jaką nagrzewnicę warto więc kupić do warsztatu?

Nagrzewnice do warsztatu – na jaki typ urządzenia się zdecydować?

Dobrze dobrane nagrzewnice do warsztatu są w stanie szybko podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Urządzenia można podzielić na trzy kategorie:

  • nagrzewnice elektryczne,
  • nagrzewnice olejowe,
  • nagrzewnice gazowe.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne do prawidłowego działania potrzebują dostępu do sieci elektrycznej, a większość z nich także gniazdka 400 V, czyli popularnej “siły”. Ogrzewają powietrze specjalnymi grzałkami i rozprowadzają je wentylatorem. Niektóre modele elektryczne posiadają także dmuchawy, które pomagają w szybszym wymieszaniu się ogrzanego powietrza z zimnym, a także w dostarczeniu go we właściwe miejsce.

Szybkość ogrzewania pomieszczeń to jeden z najważniejszych atutów nagrzewnic elektrycznych. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich warsztatach, w których szybko podniosą temperaturę. Zajmują niewiele miejsca i są najbezpieczniejsze w użytkowaniu. Nie wytwarzają bowiem spalin.

Elektryczne nagrzewnice do warsztatu ważą niewiele, łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. Są też przystosowane do długiej pracy, cechuje je duża żywotność i mała awaryjność. Niewątpliwym atutem jest również stosunkowo niski koszt zakupu.

Urządzenia elektryczne nie są jednak pozbawione również wad. Ograniczeniem jest maksymalna moc nagrzewnicy, która zwykle oscyluje w okolicach 30 kW. Również temperatura nawiewu jest nieco niższa niż w urządzeniach olejowych i gazowych, którym bliżej przyjrzymy się za chwilę. Przy długotrwałym użytkowaniu problemem mogą okazać się także wysokie koszty eksploatacji. Ograniczeniem jest też konieczność ciągłego podłączenia do sieci – takiej nagrzewnicy brak niezależności.

Kiedy warto kupić nagrzewnicę elektryczną do warsztatu? Będzie dobrym wyborem wówczas, gdy pomieszczenie jest niewielkie, a ty nie korzystasz z niego przez długie godziny. Kiedy pracujesz w warsztacie nieregularnie i potrzebujesz szybkiego, punktowego ogrzania wnętrza, postaw właśnie na sprzęt elektryczny

Nagrzewnice olejowe

Ogrzewanie do warsztatu może zapewnić także nagrzewnica olejowa. Do jej zasilania potrzebny jest olej opałowy bądź napędowy. W wyniku spalania tego paliwa urządzenie wytwarza ciepło. Dzieje się to tuż po rozpoczęciu procesu spalania, nagrzewnica jest więc w stanie szybko zacząć ogrzewać pomieszczenie.

W czasie pracy olejowe nagrzewnice do warsztatu wytwarzają spaliny. W zamkniętych pomieszczeniach, takich jak warsztat, trzeba na to uważać i zapewnić odpowiednią wentylację. Niektóre modele mają jednak specjalny komin do odprowadzania spalin, dzięki czemu będzie to łatwiejsze.

Minusem z pewnością jest także wysoka cena urządzenia. Większość nagrzewnic olejowych ma też duże rozmiary. Nieco zachodu wymaga eksploatacja urządzenia. Trzeba bowiem pamiętać o uzupełnianiu paliwa, a także częstej konserwacji części maszyny.

Z drugiej strony urządzenia olejowe to najbardziej wydajne nagrzewnice powietrza. Zapewniają największą moc, nawet na poziomie 60-80 kW. Dzięki temu można nimi ogrzać nawet spory warsztat. Emitują najwięcej ciepła, a mimo sporych rozmiarów zwykle są wyposażone w koła transportowe ułatwiające przewożenie nagrzewnicy. Łatwo można znaleźć do niej akcesoria dodatkowe. Do tego jest urządzeniem najtańszym w eksploatacji.

Kiedy warto kupić nagrzewnicę olejową do warsztatu? To urządzenie będzie dobrym wyborem przy dużych pomieszczeniach, kiedy w warsztacie pracuje kilka osób. Podobnie będzie wówczas, gdy warsztat stanowi tylko wydzieloną część większego pomieszczenia. Wydajną nagrzewnicę olejową warto też kupić wówczas, gdy dużo pracujesz w warsztacie zimą i potrzebujesz niemal ciągłego ogrzewania pomieszczenia.

Z nią oszczędzisz na kosztach eksploatacji, będziesz też w stanie w razie potrzeby ogrzać się przy pracy na zewnątrz. Do warsztatu wybieraj jednak tylko modele z odprowadzaniem spalin.

Nagrzewnice gazowe

Gazowe nagrzewnice do warsztatu to najczęściej urządzenia, do których podłącza się butle z gazem LPG. Są jednak także modele stacjonarne na gaz ziemny. Podobnie jak przy nagrzewnicach olejowych, tak i tutaj ciepło jest emitowane od razu po włączeniu urządzenia.

Nagrzewnice gazowe nie potrzebują zasilacza, są w pełni niezależne. W trakcie pracy nie rozdzielają jednak ciepła od spalin, dlatego w ich przypadku bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Charakterystyczną cechą jest również wydzielająca się przy ogrzewaniu para wodna. Może więc powodować osadzanie się wilgoci na ścianach. Modele z odprowadzaniem spalin to wyłącznie wspomniane nagrzewnice stacjonarne.

Urządzenia gazowe wyróżniają się wysoką wydajnością. Bez problemu znajdziesz nagrzewnice o mocy kilkudziesięciu kilowatów. Poradzą sobie i w mniejszych, i w dużych pomieszczeniach. Ich strumieniem cieplnym można dość precyzyjnie sterować. Koszty eksploatacji są na przeciętnym poziomie, podobnie jak cena – sytuuje je między nagrzewnicami elektrycznymi a olejowymi. W przeciwieństwie do tych ostatnich w urządzeniach gazowych nie jest natomiast potrzebna częsta konserwacja. Minusem jest z kolei fakt, że wychładzają się niemal tuż po wyłączeniu.

Kiedy warto kupić nagrzewnicę gazową do warsztatu? Najlepiej wybrać ją wtedy, kiedy potrzebne jest Ci ogrzewanie do warsztatu średniej wielkości. Warunkiem jest możliwość skutecznej i regularnej wentylacji pomieszczenia. Nagrzewnice gazowe będą dobrym rozwiązaniem pośrednim wówczas, gdy szukasz pośredniego rozwiązania między nagrzewnicą elektryczną a olejową.

Polecane nagrzewnice do warsztatu – top 5 modeli

Nagrzewnice do warsztatu mają zwykle jeden z trzech wymienionych rodzajów zasilania. Jaki jednak konkretnie model wybrać? Przygotowaliśmy pięć sprawdzonych propozycji, które możesz znaleźć również na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-nagrzewnice.

1 Nagrzewnica elektryczna dmuchawa Powermat 9 kW 400 V PM-NAG-9EN

elektryczna nagrzewnica do warsztatu Powermat
Nagrzewnica elektryczna dmuchawa Powermat 9 kW, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

To funkcjonalna nagrzewnica o mocy 9 kW. Dzięki temu nadaje się zarówno do małych, jak i do średniej wielkości warsztatów. Termostat pracuje w temperaturze od zera do 85 stopni Celsjusza, a samo urządzenie gwarantuje przepływ powietrza na poziomie 620 m³/h. Dba o to 5-łopatkowy wentylator.

Nagrzewnica ma ceramiczną grzałkę, ale też czujnik, który zabezpiecza urządzenie przed przegrzaniem. Możesz łatwo regulować moc i temperaturę, jaką będzie zapewniać to urządzenie. Waga 9 kilogramów pozwala na swobodny transport, który ułatwia zintegrowany uchwyt.

2 Nagrzewnica olejowa Webasto 8 kW PM-AG-8M3

olejowa nagrzewnica do warsztatu webasto
Nagrzewnica olejowa Webasto 8 kW, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

To nagrzewnica, która równie dobrze sprawdzi się w warsztacie, jak i w samochodzie. 8 kW mocy sprawia, że jest przeznaczona raczej do mniejszych pomieszczeń, maksymalnie do warsztatów średniej wielkości. Wyróżnia się kompaktową konstrukcją i wagą 9,1 kilograma.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że nagrzewnica ma zbiornik o pojemności 5 litrów. Bardzo szybko zacznie nagrzewać warsztat. A parametry jej pracy ustawisz bez problemów na czytelnym panelu sterowania z wyświetlaczem LCD. Możesz też bez problemu ustawić czas automatycznego wyłączenia urządzenia. Do tego możesz zmieniać parametry pracy nawet z oddalenia – dzięki pilotowi do zdalnej obsługi nagrzewnicy.

3 Nagrzewnica dmuchawa gazowa Powermat 45 kW PM-NAG-45GN

nagrzewnica gazowa do warsztatu
Nagrzewnica dmuchawa gazowa Powermat 45 kW, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Lekkie i bardzo wydajne urządzenie grzewcze, dzięki któremu będziesz w stanie skutecznie ogrzać nawet duży warsztat. Waży tylko 5,7 kilograma. Z drugiej strony trzeba jednak do tego doliczyć wagę butli. Można do niej podłączyć 5- lub 11-kilogramowe butle z gazem propan/butan.

Nagrzewnica PM-NAG-45GN to także rozwiązania, które zapewnią Ci większe bezpieczeństwo w użytkowaniu gazowego urządzenia grzewczego. Posiada bowiem zapłon piezoelektryczny oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem, które w razie potrzeby odetnie dopływ gazu.

45 kW mocy i 850 m³/h sprawi, że z tą nagrzewnicą szybko ogrzejesz pomieszczenie do majsterkowania. Urządzenie podłączone do mniejszej, 5-kilogramowej butli będzie działać przez ponad dwie godziny.

4 Nagrzewnica dmuchawa olejowa spalinowa Powermat 40 kW PM-NAG-40SKN

olejowa nagrzewnica Powermat do warsztatu i na otwartą przestrzeń
Nagrzewnica dmuchawa olejowa spalinowa Powermat 40 kW, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

To propozycja do dużych warsztatów, które potrzebują częstego ogrzewania. Duża nagrzewnica olejowa szybko poradzi sobie z podniesieniem temperatury dzięki mocy silnika 40 kW, ale również wydajnemu wentylatorowi 250 W. Zapewnia przepływ powietrza na poziomie 920 m³/h.

Wyróżnikiem nagrzewnicy PM-NAG-40SKN jest oszczędna praca. Gwarantuje ją cyfrowy termostat. Nie tylko pozwala bowiem na ustawienie pożądanej temperatury, ale też będzie dbać, by nie spalać paliwa bez potrzeby. Po osiągnięciu wyznaczonej granicy nagrzewnica automatycznie się wyłączy. Sama wznowi działanie, kiedy temperatura spadnie.

Ten model to także ochrona przed spalinami, które są odprowadzane wbudowanym kominem. Zbiornik nagrzewnicy pomieści 56 litrów paliwa – urządzenie spala maksymalnie 2,5 l na godzinę. Można je zasilać olejem napędowym bądź lekkim olejem opałowym.

5 Nagrzewnica elektryczna piecyk Powermat 2,5 kW PM-NAG-2.5EN

nagrzewnica elektryczna 2,5 kW
Nagrzewnica elektryczna piecyk Powermat 2,5 kW, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

To rozwiązanie dla najmniejszych warsztatów lub tych majsterkowiczów, którzy szukają tylko punktowego podniesienia temperatury – na przykład rozgrzewania rąk w czasie pracy. Nagrzewnica-piecyk Powermat to bowiem moc tylko 2,5 kW, znacznie niższa niż prezentowane wcześniej urządzenia.

W zamian otrzymujesz jednak lekki sprzęt o wadze zaledwie 1,4 kg. łatwo go nie tylko przenosić, ale i podpiąć do sieci energetycznej – wystarczy mu bowiem standardowe gniazdko 230 V. Przepływ powietrza na poziomie 220 m3/h to całkiem dobry wynik.

Producent rekomenduje, by używać tej nagrzewnicy w pomieszczeniach o powierzchni do 45 m2. Regulacja temperatury oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem tylko podnoszą walory użytkowe tego urządzenia.

Podsumowanie: jaką nagrzewnicę wybrać do warsztatu?

Nagrzewnice do warsztatu dzielą się na trzy kategorie ze względu na sposób zasilania. Najmniejsze warsztaty najlepiej ogrzewać niedrogimi urządzeniami elektrycznymi. To także najbezpieczniejsza opcja, choć droga w eksploatacji. Ogrzewanie do warsztatu o dużej powierzchni to zadanie przede wszystkim dla droższych, ale tańszych w eksploatacji nagrzewnic olejowych – ale koniecznie z systemem odprowadzania spalin. Nagrzewnice gazowe to opcja pośrednia, przy której trzeba zwrócić dużą uwagę na odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Mogą Cię zainteresować