ile kosztuje ogrodzenie działki z paneli 3d

15.02.2024 / Wnętrza

Ile kosztuje ogrodzenie działki? Porównanie cen siatek, paneli i innych materiałów

Działka bez ogrodzenia to dziś coraz rzadszy widok. Bez względu na to, jakie jest jej przeznaczenie, warto precyzyjnie wytyczy jej granice i postawić barierę przed wstępem obcych osób. Ogrodzenie przyda się nie tylko wokół domu, ale także działki budowlanej czy rekreacyjnej. To może, ale nie musi wiązać się ze sporymi kosztami. W jaki sposób zaoszczędzić? Sprawdź, ile kosztuje ogrodzenie działki najpopularniejszymi metodami. Z naszym poradnikiem wybierzesz odpowiedni typ ogrodzenia.

Ile kosztuje ogrodzenie działki? Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę

Na koszt ogrodzenia działki wpływa:

  • wielkość ogradzanego obszaru, z którą wiąże się długość ogrodzenia;
  • uwarunkowania działki, związane z jej ukształtowaniem, na przykład pofałdowaniem powierzchni lub spadkiem;
  • rodzaj materiału, który wybierzesz do ogradzania;
  • producent materiałów na ogrodzenie;
  • koszty montażu, które można jednak zniwelować przy samodzielnym mocowaniu ogrodzenia;
  • obecność podmurówki, a także ewentualnie jej rodzaj – zalewana bądź modułowa;
  • rodzaj bramy wjazdowej oraz furtki;
  • konserwacja płotu, która będzie potrzebna przy niektórych rozwiązaniach;
  • projekt ogrodzenia – elementy wykonywane na indywidualne zamówienie będą droższe od tych przeznaczonych do ogólnej sprzedaży.

Koszt ogrodzenia z siatki plecionej

ile kosztuje ogrodzenie działki z siatki plecionej
Ogrodzenie z siatki plecionej jest jednym z najpopularniejszych wyborów zarówno na posesjach z budynkami mieszkalnymi, jak i na działkach budowlanych.

Ogrodzenia z siatki, które najczęściej widać wokół polskich posesji, są wykonane właśnie z siatki plecionej. To charakterystyczny materiał z przeplatanymi drutami pionowymi i poziomymi, które tworzą oczka w kształcie ustawionych przekątnie kwadratów. Współczesne siatki ogrodzeniowe produkuje się właściwie wyłącznie z drutu ocynkowanego ogniowo – czasami jest on dodatkowo powleczony warstwą tworzywa sztucznego PCV.

Co wpływa na koszt ogrodzenia z siatki plecionej?

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na koszt ogrodzenia z siatki tego typu, będzie właśnie rodzaj zamawianego materiału. Tańszą opcją jest siatka ocynkowana, wykonana z samego drutu ze specjalną, antykorozyjną powłoką. Ma charakterystyczny metaliczny kolor.

Druga opcja to siatka powlekana PCV, przy której na drucie znajduje się jeszcze wspomniana warstwa tworzywa, zwykle o grubości około 1 mm. Koszt ogrodzenia z siatki powlekanej jest zwykle wyższy o około 50 zł za rolkę. Warto dodać, że standardowe rolki to 10 metrów bieżących siatki.

Kolejna kwestia to wysokość siatki. Klasyczne wymiary wahają się od 100 do 200 cm. Najpopularniejsza opcja to 150-170 cm. Różnica między ceną poszczególnych rolek to kilkadziesiąt złotych. Im wyższa siatka, tym wyższa cena.

Na koszt ogrodzenia z siatki plecionej wpływa również wielkość jej oczek oraz grubość drutu, z jakiego została wykonana. W pierwszym przypadku mniejsze oczka oznaczają więcej wykorzystanego materiału, solidniejszą i cięższą konstrukcję, ale również wyższą cenę. W oczywisty sposób koszt siatki wiąże się również z większą średnicą drutu – najczęściej wynosi od dwóch do trzech milimetrów.

Do kosztów ogrodzenia z siatki musisz doliczyć także słupki, na których osadzisz siatkę, koszt ich zabetonowania, jak również akcesoria ogrodzeniowe. Do montażu siatki plecionej potrzebne będą śruby oczkowe, druty naciągowe oraz wiązałkowe.

Ile kosztuje ogrodzenie działki siatką plecioną?

O tym, ile zapłacisz za ogrodzenie z siatki, przesądzą powyższe parametry. Przykładowy płot o długości 100 metrów wykonany z siatki 150-centymetrowej, wraz ze wszystkimi akcesoriami montażowymi, może kosztować około 4 tysięcy złotych. Do tego musisz doliczyć koszt betonowania słupków.

Montaż ogrodzenia z siatki plecionej zwykle podnosi koszt wykonania instalacji o co najmniej 10 procent. Ten typ płotu można jednak równie dobrze postawić samodzielnie. Wystarczy wykopać odpowiednio głębokie dołki, zabetonować w nich słupki i rozciągnąć siatkę na naciągniętych wcześniej drutach wiązałkowych. Z wykonaniem takiego ogrodzenia poradzisz sobie bez wsparcia fachowców.

Koszt ogrodzenia z siatki leśnej

koszt ogrodzenia z siatki leśnej
Ogrodzenie działki siatką leśną jest jednym z najtańszych rozwiązań. Można ją zamontować na drewnianych słupkach.

Kiedy rozważasz montaż ogrodzenia z siatki, możesz także zdecydować się na siatkę leśną. Różni się od siatki plecionej sposobem łączenia drutów – to siatka węzłowa. Jej druty są ustawione prostopadle, tworząc prostokątne oczka. Sama siatka jest bardziej elastyczna od plecionej, powinna być też wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Co wpływa na koszt ogrodzenia z siatki leśnej?

Czynniki, które wpływają na cenę siatki leśnej, są podobne do tych warunkujących koszt siatki plecionej. Wysokość siatki leśnej to najczęściej również 100-200 centymetrów. Grubość drutu to w tym przypadku z kolei dwie wartości, związane z drutami brzegowymi i środkowymi. Grubsze są zazwyczaj te pierwsze, na przykład w wersji “medium” mają 2,5 mm średnicy. Druty środkowe, pionowe i poziome, są przeważnie cieńsze o około 0,5 mm.

Trzecia kwestia to wielkość oczek siatki leśnej, warunkowana przez rozstaw jej drutów. Ponownie trzeba to analizować dwutorowo. Rozstaw drutów pionowych to przeważnie 15-30 cm, poziomych nieco mniej – 10-25 cm. Większa gęstość splotu oznacza mniejsze oczka i wyższą cenę. Najbardziej gęste oczka w standardowych typach siatki to 17×15 cm.

Koszty akcesoriów do montażu siatki leśnej będą natomiast mniejsze niż przy siatce plecionej. Po pierwsze, czasami taką siatkę montuje się na słupkach drewnianych. Po drugie, niepotrzebne będą druty naciągowe ani śruby oczkowe. Siatkę do drewnianych podpór przyczepisz drutem wiązałkowym. Z kolei słupki metalowe do siatki leśnej powinny mieć specjalne zaczepy do mocowania.

Ile kosztuje ogłoszenie działki siatką leśną?

Jeżeli tylko potrafisz zabetonować słupki – o ile wybierasz metalowe podpory – do montażu siatki leśnej nie ma sensu angażować fachowców. Sam będziesz w stanie odpowiednio ją naciągnąć i w razie potrzeby miejscami spiąć drutem wiązałkowym.

A zatem – jak zrobić tanie ogrodzenie działki? Właśnie wybierając siatkę leśną. Jest sprzedawana w rolkach po 50 metrów bieżących. Ich koszt waha się od 120 do 640 zł. Do tego należy doliczyć słupki do siatki leśnej po około 40 zł za sztukę. Jako że przy tej siatce wystarczy rozstaw słupków co 3 metry, koszt 100 metrów takiego ogrodzenia – bez kosztów betonowania – może zmieścić się już w granicach 1500-2000 zł.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe z przęseł z drutu?

ogrodzenie z paneli z drutu bez przetłoczeń
Ogrodzenia z paneli prostych, czyli 2D, jest zazwyczaj tańsze od ogrodzenia z paneli tłoczonych. Przy tym można z nich stworzyć płot o bardziej klasycznym wyglądzie.

Panele ogrodzeniowe, choć również wykonane z drutu, mają już nieco inny charakter. Stanowią solidniejszą i sztywniejszą barierę. Do tego wyróżniają się walorami estetycznymi, można też lepiej dopasować je do aranżacji całej posesji, dobierając ich kolor. Do tego prześwity między drutami przęseł nie przytłaczają ogradzanej posesji. Trudno się dziwić, że cieszą się coraz większą popularnością.

Co wpływa na koszt ogrodzenia z paneli?

Koszt ogrodzenia z paneli zależy w pierwszej kolejności od charakteru wybranych przęseł. Możesz zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów takich paneli: 2D lub 3D. Pierwsze to proste panele z prostopadle ułożonych drutów, które są nieco bardziej masywne. Najczęściej produkuje się je z nieco grubszego drutu. Charakteryzują się też bardziej klasycznym wyglądem.

Panele 3D, czyli “trójwymiarowe”, takie jak tutaj: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe, wyróżniają się z kolei charakterystycznymi przetłoczeniami. To wygięcia pionowych drutów w kształcie litery V. Mogą pojawiać się na różnej wysokości, poszczególne panele czasami mają jedno, dwa, a nawet trzy przetłoczenia. Takie przęsła są wizualnie nieco “lżejsze”, częściej wybierają je też właściciele prywatnych posesji. Do tego są też zazwyczaj tańsze od paneli 2D.

Na cenę wpływają oczywiście również wymiary paneli ogrodzeniowych. Standardowa szerokość przęseł proponowana przez zdecydowaną większość producentów to 250 cm. Wysokość możesz dopasować do swoich potrzeb, to zwykle przedział od około 120 do około 200 cm. Te najwyższe panele bywają nawet dwukrotnie droższe od najniższych.

Kolejny ważny parametr to grubość drutu. Podstawowe propozycje to panele z materiału o średnicy 4 oraz 5 mm. Grubszy drut to znów dodatkowe kilkadziesiąt złotych za panel. W zamian otrzymujesz element bardziej odporny na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest też zagęszczenie drutów, standard to oczka 5×20 cm.

Cenę paneli podnosi też ich malowanie. Klasyczne, najprostsze przęsła powstają z drutu ocynkowanego. Te droższe są dodatkowo malowane proszkowo, co gwarantuje dodatkową ochronę przed korozją. Malowanie na niestandardowy kolor – inny niż klasyczna zieleń, szarość czy antracyt – też wiąże się z nadmiarowym kosztem.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Koszt pojedynczego przęsła może wahać się od 70 do 180 zł. Do tego dochodzi cena słupków, która wynosi około 40 zł, a także koszt obejm do mocowania paneli. W zależności od wysokości ogrodzenia, na każdy słupek będą potrzebne po dwie lub trzy. Każda kosztuje jakieś 3-4 zł.

Ile kosztuje montaż paneli ogrodzeniowych? Stawka za robociznę to przy dzisiejszych stawkach co najmniej 40 zł za metr bieżący ogrodzenia. Oznacza to, że sam montaż zapłacisz około 4 tys. zł. Z kolei koszt samych materiałów ogrodzenia panelowego o długości 100 metrów, bez ceny betonowania słupków, powinien wynieść co najmniej 10-12 tys. zł.

Również w tym przypadku samodzielny montaż nie musi być jednak dużym problemem. Przyda Ci się co prawda pomoc drugiej osoby, ale przy podstawowych umiejętnościach związanych z majsterkowaniem powinieneś poradzić sobie z betonowaniem słupków i przytwierdzeniem do nich przęseł. Wystarczy do tego poziomica i wkrętarka, którą przymocujesz panele do obejm.

Ile kosztuje drewniane ogrodzenie działki?

ile kosztuje ogrodzenie działki panelami z drewna
Ogrodzenie z drewna jest ciekawsze estetycznie niż ogrodzenie panelowe, a do tego może wprowadzić na Twoją działkę nieco sielskiego klimatu.

Ogrodzenie z drutu nie jest jednak jedynym pomysłem na ciekawe, tanie i ładne ogrodzenie działki. Możesz wykorzystać także drewniane elementy. Najprostszą opcją jest oczywiście płot z klasycznych sztachet, ale dziś raczej nie cieszy się wielkim powodzeniem. Znacznie ciekawszą estetycznie alternatywą będzie ogrodzenie z pełnych bądź ażurowych paneli drewnianych. To tak zwany płot lamelowy, w którym elementy wykonane z drewna są w stanie zapewnić Ci pełną prywatność na własnej posesji. To coś, czego ogrodzenia z siatki czy z paneli drucianych nie gwarantują.

Co wpływa na koszt ogrodzenia z drewna?

Drewniane ogrodzenie to szansa na wprowadzenie do ogrodu nieco sielskiego klimatu. Ten materiał kojarzy się z wiejskim życiem i tradycją, a jednocześnie jest bardzo elegancki. Sam rodzaj drewna wykorzystanego do produkcji paneli na płot lamelowy ma wpływ na cenę za jeden element. Podstawowym, najtańszym i najlżejszym materiałem na takie panele jest sosna. Nieco więcej będą kosztować panele ze świerku czy modrzewia, których drewno również jest często wykorzystywane w tym zakresie.

Oczywiście drewno musi być w odpowiedni sposób zabezpieczone przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Koniecznie należy więc wybierać na ogrodzenie panele dobrze zaimpregnowane. Jeśli szukasz jeszcze trwalszych paneli, możesz też rozważyć zakup przęseł z deski kompozytowej. W tym przypadku zmieni się też nieco estetyka ogrodzenia – niestety na gorszą.

Przy klasycznych panelach drewnianych do wyboru masz pełne przęsła oraz ażurowe, w których miejscami jest zachowany większy prześwit między deskami. Do tego są lżejsze od konkurencji. Jako rozwiązania bardziej dekoracyjne, najczęściej są też droższe.

Standardowe wymiary drewnianych paneli lamelowych to 180×180 cm lub 120×180 cm. Szczególnie często wybierane są te pierwsze, o kilkadziesiąt złotych droższe. Liczy się też oczywiście grubość desek. Standardowo to 2-3 cm, większa średnica drewna znacznie podnosi cenę, ale i wagę paneli.

Ile kosztuje drewniane ogrodzenie lamelowe?

Koszt prostego panelu lamelowego to co najmniej 100 zł. Tyle kosztują pełne panele z sosnowych desek. Najdroższe, dekoracyjne panele żaluzjowe będą jednak kosztować nawet ponad 350 zł. Do tego dochodzi oczywiście koszt drewnianych słupków. Najczęściej montuje się je na specjalnych stalowych kotwach. Za każdy słupek trzeba będzie zapłacić około 30 zł.

Na szczęście i w tym przypadku możesz odliczyć koszty montażu. Mocowanie słupka w ziemi nie będzie bowiem przesadnie trudne, a sam montaż paneli na słupkach to również dość łatwe zadanie. Koszt 100 metrów drewnianego ogrodzenia lamelowego bez montażu wyniesie jednak co najmniej około 12 tys. zł.

Jak zrobić tanie ogrodzenie działki? Rodzaj ogrodzenia a typ posesji

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić tanie ogrodzenie działki, weź pod uwagę dopasowanie typu płotu do charakteru posesji. Najbardziej uniwersalna wydaje się siatka pleciona. Równie dobrze sprawdzi się jako ogrodzenie tymczasowe działki budowlanej, bariera wokół domowego podwórka, ale również ogrodzenie terenów zielonych. Siatka leśna, najtańsze z przedstawionych rozwiązań, raczej nie będzie z kolei dobrze wyglądać przed domem – przynajmniej od frontu, od jego najlepiej widocznej strony.

Z kolei panele ogrodzeniowe to już raczej bardziej reprezentacyjny rodzaj płotu, podobnie jak płot lamelowy. A takie rozwiązania najlepiej decydować się przed domem bądź w ogrodzie. Oba te rozwiązania nadadzą się też do stawiania estetycznych przegród już na posesji, nie tylko w ramach ogrodzenia zewnętrznego.

Podsumowanie: ile kosztuje ogrodzenie działki i które jest najtańsze?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ogrodzenie działki, nie jest łatwa. Wszystko zależy od wielkości działki i rodzaju wybranej bariery. Najtańszy płot zrobisz z siatki leśnej, ogrodzenie o długości 100 metrów postawisz już za 2 tys. zł. Ogrodzenie z siatki plecionej będzie co najmniej dwukrotnie droższe. Jeśli zdecydujesz się na panele ogrodzeniowe z drutu bądź z drewna sosnowego, będziesz musiał zapłacić co najmniej 10-12 tys. zł.

Mogą Cię zainteresować