co to konturing zębów

11.03.2024 / Uroda

Konturing zęba – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Konturing zęba to jedna z technik stosowanych w stomatologii estetycznej. Jest to szybki i bezbolesny zabieg, który ma przede wszystkim poprawić wygląd uzębienia. Na czym jednak dokładnie polega? Jakich efektów możesz się spodziewać? Sprawdź artykuł, w którym przedstawiamy wszelkie najważniejsze informacje na temat konturowania zębów!  

Czym jest konturing zęba?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest konturing zęba. Najprościej mówiąc, jest to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który polega na szlifowaniu uzębienia. Jego celem jest nadanie zębom odpowiedniego kształtu oraz długości. Lekarz stomatolog wykonuje go przy użyciu delikatnych wierteł, gumek oraz materiałów ściernych. 

Ważne jest jednak to, że podczas konturowania zębów dentysta usuwa jedynie niewielkie ilości tkanki. Dzięki temu zabieg nie ma negatywnego wpływu na stan uzębienia. Często podczas konturowania wykorzystuje się również materiały kompozytowe, aby nadbudować pewne obszary zębów i uzyskać pożądany kształt. Tym samym stomatolog jest w stanie zadbać o to, aby całe uzębienie stworzyło idealnie równą i prostą linię. 

Pamiętaj jednak, aby dobrze wybrać wykwalifikowanego specjalistę. Efekty są bowiem nieodwracalne. Musisz więc mieć pewność, że stomatolog odpowiednio wyrówna zęby, delikatnie je szlifując, nie uszkadzając przy tym ich struktury.

Jak przygotować się do tego zabiegu?

Do zabiegu konturowania zębów nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Ważne jest tylko to, aby wszystkie zęby, które będą szlifowane, były zdrowe i odpowiednio wyleczone. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zabieg ten nie zaszkodzi Twojemu uzębieniu. 

Do tego pamiętaj, że jeśli masz w planach leczenie ortodontyczne, najpierw zajmij się właśnie nim. Konturowanie należy wykonać dopiero po zdjęciu aparatu, jeśli będzie taka konieczność. Musisz bowiem pamiętać, że ortodoncja jest w stanie zadbać o odpowiednie ułożenie zębów, jednak nie ma wpływu na ich kształt czy długość. Z tego też powodu wielu pacjentów po ściągnięciu aparatów decyduje się na właśnie takie dodatkowe estetyczne poprawki. 

Jak przebiega taki zabieg?

Samo konturowanie zębów jest dość prostym i szybkim zabiegiem. Najczęściej cały proces będzie trwać do 60 minut. Stomatolog w pierwszej kolejności delikatnie zeszlifuje szkliwo, aby osiągnąć odpowiednią długość oraz kształt. Usunięte zostaną jednak tylko niewielkie fragmenty. Na koniec zęby zostaną odpowiednio wypolerowane, wygładzone i zabezpieczone preparatem mającym w składzie fluor.

Jeśli będzie to konieczne, lekarz może zastosować przy okazji uzupełnienie materiałem kompozytowym. Niekiedy wykonywany jest od razu także bonding czy licówki. I to tyle! Jest więc to bardzo prosty, szybki i bezbolesny zabieg, przy którym nie trzeba stosować znieczulenia. 

W jakich sytuacjach polecane jest konturowanie zębów?

Konturing zębów to zabieg, który polecany jest głównie w celu korekty kształtu oraz długości zębów. W szczególności warto rozważyć go, gdy:

  • widoczne są duże różnice w długości uzębienia,
  • zęby mają nierówne brzegi, krawędzie lub końce,
  • zależy Ci na szybkiej korekcie uzębienia,
  • chcesz wymodelować zbyt spiczaste kły,
  • Twoje siekacze przedtrzonowe mają charakterystyczne guzki.

Po procesie modelowania zębów, Twoje uzębienie zyska gładką, równą i lśniącą powierzchnię. Możesz więc liczyć na zdecydowaną poprawę atrakcyjności i jakości swojego uśmiechu. Pamiętaj jednak, że konturing wykonuje się głównie na przednich zębach.

Ile kosztuje taki zabieg?

Cena zabiegu konturowania zębów będzie oczywiście różnić się w zależności od gabinetu czy nawet miasta, w którym będzie przeprowadzany. W większości przypadków ceny wahają się między 50 a 250 zł za ząb. Biorąc pod uwagę fakt, iż koszt bondingu czy założenia licówek wynosi ok. 800-1000 zł za jeden ząb, metoda konturingu jest atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem. 
Jak zatem widzisz, konturing to prosty i bezbolesny zabieg, dzięki któremu możesz wyrównać kształt oraz długość swoich zębów. Jeśli chcesz pozbyć się drobnych niedoskonałości i wyrównać linię uśmiechu, koniecznie udaj się do swojego stomatologa, by dowiedzieć się, czy taki zabieg jest dla Ciebie!

Mogą Cię zainteresować