Jaki okap do kuchni wybrać - okap dostosowany do układu wyspy

12.11.2024 / RTV i AGD

Jaki okap do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Kuchnia jest sercem domu, dlatego warto zadbać o każdy jej element. Jednym z nich jest odpowiednia wentylacja w kuchni. Jaki okap do kuchni wybrać, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu i na co zwrócić uwagę? 

Mimo że okap nie jest sprzętem, który jako pierwszy przychodzi nam do głowy, urządzając kuchnię, warto dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego modelu. To niepozorne urządzenie jest równie ważne, a po zainwestowaniu w odpowiedni model, podziękujesz sobie za niebagatelizowanie tematu!

Jaki okap do kuchni wybrać? Rodzaje okapów

Okapy kuchenne możemy podzielić ze względu na różne kryteria. W zależności od modelu różnią się od siebie konstrukcją oraz sposobem montażu. Jeśli chodzi o sposób działania i instalację, wyróżniamy dwa rodzaje okapów – wyciąg i pochłaniacz. Sprawdźmy czym charakteryzuje się każdy z nich.

Wyciąg

Jego działanie polega na zasysaniu powietrza wraz z zanieczyszczeniami, zapachami oraz parą wodną i odprowadzeniem ich na zewnątrz przez przewód kominowy. Ten rodzaj okapu działa w trybie otwartym. Oznacza to, że musi być podłączony do pojedynczego i osobnego kanału wentylacyjnego.

Pochłaniacz 

Inaczej okap bez wyciągu. Ten rodzaj okapu nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego. Za jego prawidłowe działanie odpowiada filtr węglowy. Jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie w sytuacjach, kiedy budynek nie ma dodatkowego komina wentylacyjnego. Okap ten w porównaniu do okapu kominowego zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i jest mniej widoczny. 

Jaki okap do kuchni wybrać - zaokrąglony czarny okap kominowy

Okap kominowy, który dzięki designowi wpasowuje się w styl wnętrza.

Kwestie związane z pytaniem, jaki okap do kuchni wybrać ze względu na konstrukcję, mamy za sobą. Pora na zastanowienie się, jakie rodzaje okapów wyróżniamy, biorąc pod uwagę sposób ich montażu.

Okapy teleskopowe 

To rodzaj okapu podszafkowego, który wyróżnia się wysuwaną szufladą, gdzie umieszczono część pochłaniającą. Kiedy okap nie jest potrzebny, jedynym śladem jego istnienia jest niewielka listwa, za którą chowa się urządzenie.

Okapy szafkowe 

Są to modele dostosowane do zabudowy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, aby ten element wyposażenia był widoczny w kuchni. 

Jaki okap do kuchni wybrać? Okap szafkowy ukryty w zabudowie kuchni

Okap kuchenny ukryty w zabudowie, idealny dla osób preferujących minimalizm.

Okapy kominowe 

Nazywane inaczej przyściennymi – to rodzaj okapu montowany nad kuchenką, swoim wyglądem przypominające komin. Są to jedne z tych nieobudowanych okapów. Jednak, dzięki nowoczesnemu designowi często, poza spełnianiem swoich funkcji, stanowią element dekoracyjny. 

Okapy wyspowe 

To model wyciągu kuchennego, który montuje się do sufitu. Umieszczany jest zwykle pośrodku kuchni nad wyspą, gdzie znajduje się płyta grzewcza. 

Jaki okap do kuchni wybrać - biały okap nadwyspowy

Klasyczny okap kuchenny zamontowany do sufitu, idealne rozwiązanie przy wyspie kuchennej.

Okapy przyścienne skośne 

Należą do modeli okapów kominowych uchylnych. Montuje się je na ścianie pod skosem. Zajmują mało miejsca, mają różną szerokość, wydajność i głośność. Wyróżnia je fakt, że działają z podłączonym do otworu wentylacyjnego kominem, ale także mogą pracować jako pochłaniacz z filtrem węglowym.

Jaki okap do kuchni? Najważniejsze parametry

Wybierając okap kuchenny, należy podejść do tematu z odpowiednim przygotowaniem. Aktualnie na rynku znajdziemy wiele modeli do wyboru. Podjęcie decyzji, jaki okap do kuchni wybrać, wiąże się jednak z odpowiednią wiedzą. Warto zadać sobie pytanie: czego oczekujemy i na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu kuchennego? Jakie parametry warto rozważyć?

Wydajność

Zdecydowanie jedną z istotniejszych rzeczy jest wydajność urządzenia. Wartość wydajności podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Odpowiednio dobrany okap filtruje powietrze z kuchni minimum 6 razy w ciągu godziny. Jeśli chcemy obliczyć jaka wydajność jest potrzebna do naszego pomieszczenia (w którym znajduje się okap), należy obliczyć kubaturę pomieszczenia. Możemy to obliczyć, mnożąc powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych przez wysokość kuchni.

Poziom hałasu

Następnie zwróć uwagę na poziom hałasu jaki urządzenie generuje. Dobrze wiemy, że zbyt głośne działanie jakiegokolwiek sprzętu jest uciążliwe, tym bardziej, jeśli chodzi o okap znajdujący się w kuchni połączonej z salonem. Najlepszym rozwiązaniem będzie model o głośności do 50 dB

Filtry

Trzecią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są filtry. W zależności od modelu okapu zastosowane filtry będą się różnić. Dla przykładu w wyciągach znajdziemy filtry metalowe, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Są to filtry, których się nie wymienia, jednak przynajmniej raz na miesiąc należy je dokładnie wyczyścić. W pochłaniaczach natomiast znajdziemy filtry węglowe. Oprócz wyżej wymienionych możemy jeszcze wyróżnić filtry fizelinowe. 

Metalowy filtr w okapie kuchennym

Metalowy filtr do okapu stosowany w wyciągach, wykonany z aluminium.

Rozmiar okapu

Pamiętaj także o odpowiednim rozmiarze okapu. Biorąc pod uwagę wielkość modelu najważniejsza jest szerokość. Standardowym rozmiarem jest 60 cm. Ważne jest, aby przy doborze okapu mieć na uwadze rozmiar płyty grzewczej, aby praca sprzętu była jak najbardziej wydajna.

Klasa energetyczna

Inną istotną rzeczą, którą warto brać pod uwagę, jest klasa energetyczna. Najlepszą, a co za tym idzie najwyższą klasą energetyczną, jest klasa A

Dodatkowe funkcje okapów

Poszczególne modele okapów oprócz podstawowych funkcji proponują także dodatkowe rozwiązania. Sprawia to, że nieraz ułatwiają nam korzystanie z nich i podjęcie decyzji, jaki okap do kuchni wybrać. W zależności od rodzaju możemy trafić na opcje, takie jak:

  • programator czasowy – pozwala np. na ustawienie czasu, po jakim okap ma się wyłączyć,

  • funkcja turbo – pozwala na oczyszczenie powietrza za pomocą jednego przycisku, przy ustawieniu największej mocy,

  • tryb cichej pracy – przy najcichszej pracy okap może pracować na najwyższej mocy,

  • czujnik zanieczyszczenia – inteligenta funkcja, która monitoruje czystość powietrza i wykorzystuje odpowiedni program do poziomu zanieczyszczeń,

  • sterowanie zdalne – daje możliwość sterowania urządzeniem przez aplikację na telefonie lub za pomocą specjalnego pilota,

  • oświetlenie – w zależności od modelu możemy regulować poziom oświetlenia podczas gotowania, dostosowując go do własnych potrzeb.

Okap kuchenny zamontowany nad płytą indukcyjną

Okap kuchenny dostosowany do potrzeb kuchni klienta.

Aktualnie na rynku bez problemu znajdziesz okap kuchenny odpowiadający Twoim potrzebom. Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz na co należy zwrócić uwagę, czym się kierować i co jest istotne, kiedy zastanawiasz się jaki okap do kuchni kupić. Ciesz się idealnie dobranym sprzętem przez długie lata!

Mogą Cię zainteresować