Saturator do wody gazowanej - ranking urządzeń

12.02.2024 / Kuchnia

Saturator do wody gazowanej – ranking 7 najpopularniejszych

Stały dostęp do świeżej gazowanej wody, ograniczenie użycia plastiku, możliwość wykonania słodkich napojów w niskiej cenie – to tylko kilka zalet posiadania w domu saturatora. Takie urządzenie to zdecydowanie ogromna wygoda na co dzień. Jaki jednak model wybrać, aby być zadowolonym? Jakie rozwiązania cieszą się największym uznaniem? W tym artykule pomogę Ci wybrać najlepszy saturator do wody gazowanej. Ranking z pewnością ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji! Zapraszam serdecznie!

Saturator do wody gazowanej – ranking urządzeń

W poniższym zestawieniu przedstawię aż 7 różnych saturatorów do wody gazowanej. Będą to propozycje z różnych półek cenowych. Przy każdej z nich postaram się przedstawić te najważniejsze informacje oraz wskazówki. Mam nadzieję, że dzięki temu szybko podejmiesz decyzję, jaki saturator wybrać, a następnie będziesz z niego w pełni zadowolony. Zaczynajmy! 

1. SodaStream

SodaStream to obecnie chyba najpopularniejszy saturator do wody gazowanej. Ranking rozpocznie więc właśnie ta marka. Od razu zaznaczę, że jest to producent trzech różnych modeli – Terra, Art oraz Duo. Zdecydowałam jednak, że omówię je wszystkie na raz. Urządzenia te różnią się jedynie kilkoma szczegółami, o których wspomnę, jednak zasada działania jest w nich dokładnie taka sama. Umieszcza się w nich jeden model butli z gazem, więc pod względem wydajności nie będzie widać między nimi różnicy. 

Terra, Art oraz Duo są modelami bezprzewodowymi. Aby nagazować z ich pomocą wodę, wystarczy zamocować nabój z gazem. Ten, zgodnie ze wskazaniem producenta, wystarcza do przygotowania ok. 60 litrów cieczy i jest dołączony do zestawu. Jego wymiana na pełny kosztuje ok. 50 zł. Gdy więc gaz się skończy, wystarczy wraz z butlą udać się do jednego z partnerów SodaStream lub zamówić nowy nabój przez stronę. Aby otrzymać go w tej cenie, konieczne jest oddanie starego zbiornika. Jeśli z kolei chcesz kupić zapasową butlę, ta kosztuje ok. 100-120 zł.

Sama zasada działania urządzeń SodaStream jest prosta – wystarczy założyć nabój z gazem, a następnie umieścić butelkę z wodą we wskazanym miejscu. Teraz wystarczy już tylko za pomocą przycisku lub dźwigni uwolnić gaz i gotowe. Oczywiście nasycenie napoju bąbelkami możesz dopasować do swoich preferencji. Producent zaleca 3-5 naciśnięć na każdą butelkę. Tym oto sposobem w dosłownie kilka sekund zyskujesz pyszną gazowaną wodę.

Co ciekawe, SodaStream ma w swojej ofercie także liczne syropy do wody. Ich koszt to ok. 25 zł za butelkę, z której przygotujesz nawet 9 litrów pysznego napoju. Do wyboru są m.in. syropy Pepsi, Pepsi Max, 7Up, Mirinda czy Lipton. Po rozcieńczeniu z wodą smakują niemalże dokładnie tak samo, jak ich sklepowe odpowiedniki.

A czym różnią się poszczególne modele? Terra to najprostsze i najtańsze urządzenie, kosztujące na stronie producenta ok. 330 zł. Cechuje się minimalistycznym designem. Zestawy są różne, jednak zawsze będzie w nim saturator, nabój z gazem oraz przynajmniej jedna litrowa plastikowa butelka wielokrotnego użytku. Art ma natomiast wygląd retro i zamiast przycisku do gazowania, wyposażony jest w praktyczną wajchę. Kosztuje ok. 400 zł. Model Duo za ok. 550 zł ma wbudowaną specjalną misę na butelkę oraz można z jego pomocą gazować wodę zarówno w butelce plastikowej, jak i szklanej. 

Każdy może więc dopasować model i jego wygląd do swoich preferencji. Do tego urządzenia są dostępne w licznych zestawach, dlatego także i dodatki możesz idealnie dobrać pod siebie. 

Ze względu na liczne zestawy do wyboru, ciężko wskazać dokładną średnią ocen tych urządzeń. Bazując na danych z Ceneo, klienci, w zależności od zestawu, oceniają SodaStream między 4,6 a 5,0 w skali 5-punktowej. 

Saturator do wody gazowanej - ranking sodastream
Saturator do wody gazowanej SodaStream Terra. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta SodaStream.

2. Brita SodaOne

Drugi bardzo popularny model saturatora do wody gazowanej to Brita SodaOne. Ponownie jest to model bezprzewodowy, który zaczyna działać od razu, gdy włożysz do niego nabój z gazem. Ten wystarczy, tak samo jak przy SodaStream, aż na 60 litrów napoju. Tym razem jednak, aby nagazować wodę, przycisk należy przytrzymać. Producent zaleca, w zależności od preferencji, wykonywać tę czynność ok. 2-3 sekundy. 

Do podstawowego zestawu Brity dołączona jest butelka plastikowa z dnem i nakrętką wykonaną ze stali nierdzewnej. Jej pojemność to 0,8 litra. Nabój na wymianę kosztuje 40 zł, a nowy – 120 zł. Producent nie ma w swojej ofercie syropów, jednak pamiętaj, że nie jest to problem. Zawsze możesz kupić produkty innej marki – wlewa się je już do niegazowanej wody, więc będą “pasować” zawsze. Cena Brita SodaOne to ok. 230 zł. Jest więc zdecydowanie tańsza niż najtańszy model SodaStream. 

Jak wypada to urządzenie pod względem opinii? Średnia ocen na portalu Ceneo wynosi między 4,6 a 4,9 – w zależności od zestawu. Klienci wskazują, że ten saturator zajmuje sporą ilość miejsca. I rzeczywiście, jest wyższy i głębszy niż chociażby SodaStream Terra. 

jaki saturator wybrać? Brita SodaOne
Saturator do wody gazowanej Brita SodaOne. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta Brita.

3. MySoda Ruby

Teraz coś dla fanów urządzeń cechujących się niebywałym designem. MySoda Ruby, jak sam producent wskazuje, “niezaprzeczalnie przyciąga wzrok” i jest dostępny w aż 6 kolorach. Korpus tworzony jest z aluminium wzbogaconego o stylową matową powierzchnię. Wiem jednak, że sam wygląd to nie wszystko. Jak więc wypada to urządzenie pod względem technicznym?

Również i ta marka gwarantuje do 60 litrów gazowanej wody przygotowanej na jednym naboju. Urządzenie działa bez użycia prądu, a nasycanie wody dwutlenkiem węgla odbywa się za pomocą przycisku. Rekomendowane jest wykonanie 2-3 naciśnięć – pamiętając przy tym, aby przerwać po usłyszeniu odgłosu syczenia.

Z ciekawostek, Mysoda Ruby zajęła pierwsze miejsce w teście roku 2022 przeprowadzonym przez niemiecką firmę CHIP-media, specjalizującą się w testach produktów konsumenckich. Urządzenie to zostało wyróżnione za łatwość obsługi, efektywne nasycenie dwutlenkiem węgla oraz atrakcyjny design.

Jest jednak pewne “ale”. Wybierając ten produkt, musisz jednak liczyć się z dość dużymi kosztami. Podstawowy zestaw, w którego skład wchodzi saturator, gaz i dwie butelki kosztuje w Polsce ok. 800 zł. Do tego niestety w naszym kraju nie ma oficjalnych partnerów, u których możesz kupić nabój z gazem lub go napełnić. Konieczne jest więc zamawianie wszystkiego przez np. Amazon – taka informacja widnieje na oficjalnej stronie producenta. Lepiej więc zastanowić się, czy po prostu warto. 

Niestety w serwisie Ceneo urządzenie to nie ma wystawionej żadnej oceny od klientów. W jednym z najpopularniejszych sklepów internetowych ze sprzętem RTV i AGD ma jednak notę 4,7/5. 

Saturator do wody gazowanej MySoda Ruby
Saturator do wody gazowanej MySoda Ruby. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta MySoda.

4. Philips ADD4901BK/10

Saturator Philips ADD4901BK/10 z pewnością kusi swoją ceną, wynoszącą ok. 270 zł oraz ciekawym modnym designem. Jak sam producent wskazuje, jedna butla CO2 do tego saturatora umożliwia uzyskanie 60 litrów smakowitej wody gazowanej. Zastępuje tym samym aż 120 plastikowych półlitrowych butelek. 

Model ten jest zgrabny i oczywiście nie potrzebuje dostępu do prądu. Pod względem funkcjonalności czy parametrów wypada niemalże dokładnie tak samo, jak wszystkie wyżej wymienione propozycje. Różni się jedynie nieco swoim wyglądem. 

Ma jednak jeden dość spory minus – znajdującą się w nim butlę z gazem możesz kupić lub wymienić tylko w kilku sklepach, głównie internetowych. Nowa kosztuje ok. 120 zł, natomiast na wymianę – 50 zł. Cenowo wychodzi więc podobnie, jednak o wiele ciężej z dostępnością niż w przypadku SodaStream czy Brita. Najlepiej więc dokładnie przeanalizować, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się punkt sprzedający naboje Philips. 

A jak model ten wypada w ocenie użytkowników? Na Ceneo ma ocenę 4,1/5. Klienci wskazują, że saturator słabo gazuje wodę, dlatego konieczne jest zużycie na jedną butelkę większej ilości gazu, niż rekomenduje to producent. 

Saturator do wody - ranking Philips ADD4901BK/10
Saturator do wody gazowanej Philips ADD4901BK/10. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta Philips.

5. Aarke Carbonator 3

Teraz nadszedł czas na saturator Aarke Carbonator 3. Pod względem wyglądu jest to urządzenie, które z pewnością przyciągnie wzrok wszystkich wielbicieli ciekawego designu. Tak samo, jak przy konkurencyjnych modelach, pasująca do niego butla z gazem wystarcza na ok. 60 litrów. Co jednak ważne, w większości zestawów startowych jej nie znajdziesz. Należy dokupić ją osobno za ok. 130-140 zł. Ciężko także o wymianę ją na nową w atrakcyjniejszej cenie.

Czy czymś ten model różni się od propozycji konkurencji? W saturatorze Aarke Carbonator 3 znajdziesz specjalną tackę ociekową. Zbiera się w niej woda, która ewentualnie będzie wydostawać się poza butelkę w trakcie gazowania. Zapewnia to czystość i wysoki stopień higieny. Musisz jednak liczyć się z tym, że zestaw startowy bez butli z gazem kosztuje ok. 800 zł. Klienci na portalu Ceneo ocenią to urządzenie na 4,9/5. 

Saturator Aarke Carbonator 3
Saturator do wody gazowanej Aarke Carbonator 3. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta Aarke.

6. Wessper AquaFrizz

Kolejny saturator to Wessper AquaFrizz. Zestaw startowy tego producenta kosztuje ok. 290 zł. W jego skład wchodzi 1 nabój CO2 do przygotowania 60 l napoju, 2 butelki o pojemności 1 l, instrukcja obsługi w języku polskim oraz karta gwarancyjna. Według zaleceń, aby zyskać mocno gazową wodę, należy wykonać ok. 7 przyciśnięć trwających 1 sekundę. 

Butla z gazem kosztuje ok. 99 zł, a jej wymiana ok. 39 zł. Jeśli chodzi o funkcjonalności, model ten wypada tak samo, jak niemalże każdy wcześniejszy model. Swoim wyglądem przypomina natomiast dużo droższy Aarke Carbonator 3. Może więc okazać się ciekawą tańszą alternatywą. 

A jak jego oceny? Na Ceneo niestety nie ma żadnej opinii, natomiast w jednym ze sklepów internetowych otrzymał notę 4/5. Klienci wskazują bowiem, że zalecana ilość naciśnięć w celu uzyskania mocno gazowanej wody nie jest wystarczająca. 

Saturator do wody gazowanej Wessper AquaFrizz
Saturator do wody gazowanej Wessper AquaFrizz. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta Wessper.

7. Spinel BubbleON

Czas na ostatni dziś saturator do wody. Ranking zamyka Spinel BubbleON. Jest to bardzo ciekawy model. Kryje w sobie wszelkie najważniejsze funkcjonalności, a jedna jego butla ponownie wystarcza na ok. 60 litrów napoju. Co jednak ważne, urządzenie ma wbudowany wskaźnik nasycenia cieczy CO2. Możesz więc w pełni kontrolować poziom gazu. Dzięki temu z łatwością określisz, jaki stopień odpowiada Ci najbardziej. 

Do tego cylinder nadaje się do ponownego napełnienia. Zamawiając pierwszą wymianę przez stronę producenta, płacisz tylko za koszt wysyłki. Kolejne napełnienia kosztują jedynie 15 zł. Zestaw startowy tego producenta kosztuje natomiast 270 zł. Znajdziesz w nim saturator, nabój i dwie butelki 1-litrowe oraz kartę rabatową na kolejne napełnienia. Średnia ocen Spinel BubbleON to 5/5.

Saturator Spinel BubbleON
Saturator do wody gazowanej Spinel BubbleON. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta Spinel.

Jaki saturator wybrać? Czas na podsumowanie

Zobaczyłeś już 7 różnych modeli, jednak wciąż zastanawiasz się, jaki saturator wybrać? Zanim wybierzesz najlepszą dla siebie opcję, pamiętaj, że większość modeli jest do siebie bardzo podobna pod względem funkcjonalności i użyteczności. Warto więc przede wszystkim zwrócić uwagę na dostępność zapasowych cylindrów, cenę ich wymiany, a także ewentualne inne akcesoria, które będą Ci potrzebne. 

Butle z CO2 do urządzeń SodaStream, Brita czy Wessper znajdziesz w większości sklepów. Nie będziesz więc musiał martwić się ich zamawianiem czy szukaniem w asortymencie np. zagranicznych producentów. Wkłady do Spinel BubbleON można z kolei tanio wymieniać przez oficjalną stronę, a do Philipsa – trzeba będzie ich niekiedy dłużej szukać. MySoda czy Aarke są natomiast designerskie, jednak ciężko w Polsce z dostępnością pasujących do nich butli. 

Jeśli chodzi np. o zakup dodatkowych butelek, tutaj w większości przypadków ceny są podobne. 

Najlepiej zatem zastanowić się, jaki jest Twój początkowy budżet, sprawdzić łatwość w dostępie do dodatkowych części, a na koniec jeszcze poczytać opinie czy recenzje na temat interesujących Cię modeli. Wtedy z pewnością kupisz saturator do wody gazowanej, który będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. 

Mogą Cię zainteresować