04.03.2024 / Moda
Artykuł sponsorowany
Jakie buty w góry latem zagwarantują komfort przygód na łonie natury? Na rynku nie brakuje różnorodnych modeli, ale… No właśnie – różnorodnych, więc skąd wiedzieć, który będzie odpowiedni na lato? Przychodzimy z pomocą. Poznaj najważniejsze cechy letniego obuwia turystycznego oraz modele zasługujące na szczególną uwagę. Z tym poradnikiem nie popełnisz zakupowego błędu – a na górskim szlaku mógłby on dosłownie zaboleć.
…wstępnie zaplanuj wycieczki!
Nie istnieje coś takiego, jak buty górskie dla każdego. To zawsze indywidualna sprawa – wędrówki górskie mają różne stopnie trudności, a turyści osobiste preferencje. Zastanów się:
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w doskonałym doborze obuwia.
Dobieranie obuwia górskiego w letnich miesiącach to nieco inna historia, niż dopasowywanie treków zimowych czy jesiennych. Jeżeli masz już treki na chłodniejsze pory roku, raczej nie sprawdzą się w lecie, bo będa zwyczajnie za ciężkie i ciepłe…
Każdy turysta musi zwrócić uwagę na:
Letnie wędrówki kładą nacisk na inne właściwości, niż te na inne pory roku. Buty muszą:
W doborze obuwia górskiego znaczenie ma sama marka. Postaw na renomowanych producentów, np. buty Salomon damskie i męskie, modele Merrell czy Adidas. W dalszej części przedstawimy Ci listę dobrze ocenianych modeli.
Wymienione parametry obuwia, odpowiednio dostosowane, będą kluczowe dla letnich praktycznych właściwości.
Podstawowe kryterium – na rynku są do wyboru turystyczne modele z niską cholewką przed kostkę i wysoką cholewką kończącą się za kostką. W lecie instynktownie chce się wybrać modele niskie, licząc na lepszą oddychalność – i sporo w tym racji.
Generalnie początkującym poleca się modele wysokie, z racji ich bezpieczeństwa. W lecie jednak, gdy wędrujemy przy ładnej pogodzie, po turystycznych ścieżkach (i patrzymy pod nogi), solidne niskie buty będą wystarczające. Na rynku trudno wręcz o model wysoki z właściwościami letnimi.
Wysoki model należy wybierać jeśli idziesz na szlak trudniejszy technicznie. Trzeba się pogodzić z tym, że będzie nieco więcej ważył i gorzej oddychał, bo bezpieczeństwo jest kluczowe.
Każde buty w góry, latem i zimą, mają za zadanie dokładne, mocne wbijanie się w grząskie podłoże i utrzymywanie stabilności na odcinkach suchych. Za to odpowiada podeszwa zewnętrzna. Spójrz na interesujący Cię model od spodu – kołki muszą być długie, bieżnik głęboki, a guma chropowata, trudna do głaskania dłonią.
Buty muszą być oznaczone jako trekkingowe bądź turystyczne, bo tylko w nich realnie jest taka podeszwa – zapomnij o modnych workerach, które tylko wyglądają jak treki.
Przyczepność podeszwy to fundament bezpieczeństwa w terenie. Nie trzeba mówić, jak może się skończyć niekontrolowany poślizg.
Po założeniu buta (i dokładnym zawiązaniu) sprawdź, czy pięta nie przemieszcza się w bucie pod wpływem mocnych ruchów. To da się zrobić tylko na własnej stopie.
W podeszwie wewnętrznej buta musi znajdować się pianka amortyzacyjna. Producenci najczęściej stosują piankę EVA i jej udoskonalone odmiany (czasem kryjące się pod nazwami własnymi). Przeczytaj opis modelu i upewnij się, że buty zostały wyposażone w taką warstwę minimalizującą wstrząsy. Dzięki temu pokonasz twarde, ubite i skaliste odcinki bez bólu.
Buty w góry latem powinny mieć lekką konstrukcję. Optymalna waga modeli męskich to 400-600 gramów, damskich 300-500 gramów. Im mniej, tym lepiej. Szczególnie planując długie wędrówki należy decydować się na modele w dolnej granicy. W takich stopa nie będzie się niepotrzebnie męczyć i pocić.
Pod względem przewiewności wyróżniają się buty z nowoczesnych materiałów syntetycznych oraz z naturalnej skóry. Do kompletu część producentów umieszcza w konstrukcji cholewki wywietrzniki i siateczki. Zdecydowany plus – w połączeniu z lekką konstrukcją, zapewniają stopie zdrowe, świeże środowisko.
Wodoodporność butów turystycznych to temat, który rozgrzewa górołazów do czerwoności. Jedni uwielbiają membrany wodoodporne, inni trzymają się od nich z daleka.
Problemem wodoodpornych membran jest ograniczanie przepływu powietrza. Przez materiał nie przejdzie ani kropla wody, ale i woda będzie miała problem z wyjściem na zewnątrz, przez co noga może się bardzo pocić. Po drugie, buty wodoodporne wolniej wysychają, gdy już dostanie się do nich wilgoć.
Między innymi dlatego na początku radziliśmy Ci zastanowić się nad swoimi planami wycieczkowymi – ta właściwość jest jednym wielkim to zależy.
Nowoczesne obuwie w góry ma sporo udogodnień przydatnych na letnich wędrówkach. Warto zwrócić uwagę na takie cechy jak:
To jakie buty w góry latem będą wygodne, zależy ostatecznie od dopasowania rozmiaru. Łatwo się naciąć, jeśli nie znasz tej jednej zasady: kupuj o 1 cm większe, niż wynosi długość stopy.
Najgorsze co możesz zrobić, to wybrać buty na styk. W trakcie wędrówki noga zawsze puchnie (to naturalne, do mięśni stóp napływa więcej krwi), więc ściśle dopasowane obuwie szybko zacznie cisnąć.
Po założeniu trzeba móc swobodnie poruszać palcami, a pod cholewkę powinien wchodzić palec wskazujący. To świadczy o optymalnym dopasowaniu. W razie potrzeby buty możesz nieco docisnąć mocniejszym sznurowaniem, a w trakcie wędrówki sznurówki rozluźnić.
Poniższe modele obuwia zdobywają doskonałe opinie od doświadczonych turystów. Pochodzą od renomowanych marek, znających się na tworzeniu górskiego sprzętu. Takich butów nie kupisz byle gdzie – znajdziesz je w sklepach sportowych oraz salonach producentów.
Salomon Outline to seria idealna na letnie wycieczki. Mają krótką cholewkę z niskim zapiętkiem, więc polecamy je na łatwe szlaki bez terenowych niespodzianek. Doskonałe na długie spacery kultowymi trasami Doliny Kościeliskiej czy trasą do Morskiego Oka.
Buty posiadają agresywną, przyczepną podeszwę z uniwersalną gumą Contagrip. W środku znajduje się pianka amortyzująca EnergyCell. O przewiewność cholewki dba siateczka. Z boku widzisz pas gumy chroniący przed błotem. Cała konstrukcja buta waży 250-300 gramów (w wariancie damskim). Lekkość, oddychalność, przyczepność – na lato jak znalazł.
Model Merrell o wyższej cholewce, niż poprzednia propozycja. Zapewnia doskonałą oddychalność dzięki obecności siateczek i dziurek-wywietrzników. Wspiera stopę przyz każdym kroku dzięki unikalnej konstrukcji z czterech podeszw wewnętrznych – noga nie zmęczy się nawet podczas długiej wędrówki.
But waży około 400 gramów. To nie jest najlżejsza propozycja, ale w końcu mamy do czynienia z butem wyższym. Generalnie jego wygoda jest doskonale oceniana, tak samo jak stabilizacja i ogólne bezpieczeństwo.
Bardzo dobra propozycja mało popularnej w Polsce marki Keen. Zdobywa uznanie za swoją wygodę, lekkość, a równocześnie bezbłedną stabilizację stóp. Buduje je materiałowa wyściółka usiana siateczkami wentylującymi. Zgięta podeszwa usprawnia przetaczanie stóp, ułatwiając tym samym długie, wyczerpujące wycieczki.
Przyczepna podeszwa (wypustki 4mm) sprawdza się na każdym podłożu. W przedniej części but pozostaje komfortowo luźny, toteż wysiłkowa opuchlizna nie daje się we znaki. Buty uzupełniono technologią Eco Anti-Odor zwalczającą bakterie i nieprzyjemne zapachy.
Jeszcze jedna propozycja francuskiej marki Salomon. X Ultra 4 to buty inspirowane terenowymi biegami. Jest elastyczne, wysoko amortyzowane pianką EVA, wykonane z jakościowych syntetyków. Zwróć uwagę na podwyższony zapiętek – to bonus do stabilizacji, szczególnie mile widziany przez zapuszczających się na trudniejsze szlaki. Sznurowanie Quicklace – autorskie rozwiązanie Salomon – umożliwia szybkie dopasowanie buta nawet jedną ręką.
Powyżej widzisz wersję wodoodporną, czyli z membraną Gore-tex. Mimo całkowitej wodoszczelności but dobrze oddycha. Jeżeli nie potrzebujesz membrany, możesz wybrać także wersję bez niej. W kolekcji znajdziesz ponadto specjalną wersję poszerzoną (Wide) oraz szczególnie dopracowane modele kobiece. X Ultra urosły do miana legendy, więc śmiało można je polecić każdemu oczekującemu pierwszorzędnej jakości.
Również Adidas pokusił się o wypuszczenie turystycznej kolekcji. Terrex 4×4 to propozycja szczególnie dobrze sprawdzająca się w letnich dniach. Z zewnątrz przypominają buty miejskie, ale nie daj się zwieść – świetnie radzą sobie w warunkach rekreacyjnych, turystycznych górskich szlaków.
Zewnętrzna podeszwa z gumy Continental (wykorzystywanej też innych modelach Adidas) jest gęsto usiana kołkami wpijajacymi sie w niestabilne podłoże. Zapiętek podwyższono w celu zwiększenia stabilności. Gęsto tkana cholewka oddycha, a równocześnie zatrzymuje dużą część wody. Nie ma tutaj membrany Gore-tex, jednak sam materiał poradzi sobie z ochroną przed lekkim deszczykiem.
To, jakie buty w góry latem powinny stanąć na Twojej wycieraczce, zależy od kilku kluczowych cech. Zwróć uwagę zwłaszcza na podeszwę, oddychalność cholewki, lekkość całej konstrukcji i sprawdź stabilizację stopy. Pamiętaj o doborze odpowiedniego rozmiaru – zmierz stopę, dolicz 1 centymetr do długości wkładki. Zanim wyruszysz w góry, dokładnie przymierz obuwie.
Nie próbuj oszczędzać na turystycznym obuwiu. Doskonałe obuwie to warunek Twojego bezpieczeństwa i wygody, a to od renomowanej marki posłuży Ci bardzo długo.
10.12.2024 RTV i AGD
Frytkownica beztłuszczowa, jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdza się do przygotowania chrupiących frytek. Musisz jednak wiedzieć, że to urządzenie ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Z jego pomocą możesz upiec czy ugotować wiele innych pysznych dań. Jakich? Co można zrobić we frytkownicy […]
Czytaj dalej03.12.2024 Wnętrza
01.12.2024 Moda
02.08.2024 Sport
13.05.2024 Sport
22.03.2024 Sport
21.03.2024 Sport