jak mierzyć bluzy? sprawdź ich długość i szerokość klatki piersiowej

30.01.2024 / Moda

Jak mierzyć bluzy i dobrać właściwe rozmiary?

Wybrałeś już w sklepie internetowym idealny fason i kolor, a może także inspirujący lub ciekawy nadruk. Chcesz zamówić bluzę dla siebie, a może dla pracowników Twojej firmy. Zostaje jeszcze jeden detal – wybór odpowiedniego rozmiaru. Pewnie nie raz i nie dwa przekonałeś się, że jedno M może być zupełnie inne od drugiego, a XL raz okazuje się dopasowanym modelem, a kiedy indziej luźnym, workowatym krojem. By wybrać odpowiedni rozmiar, musisz wcześniej sprawdzić wymiary bluzy i dobrać je do sylwetki. Jak mierzyć bluzy? Wyjaśniamy krok po kroku!

Jak mierzyć bluzy? Najważniejsze wymiary

Jest tylko jeden niezawodny sposób, by zawsze dobrać odpowiedni rozmiar bluzy kupowanej przez internet. Trzeba dokładnie znać wymiary, jakich poszukujesz. Powinny być oczywiście dopasowane do wymiarów Twojego ciała. Możesz zmierzyć swoje ręce, obwód klatki piersiowej itp., ale równie dobrze możesz też zmierzyć ulubioną bluzę, która dobrze na Tobie mierzy. Potrzebujesz do tego centymetra krawieckiego lub miarki.

Długość bluzy – jak zmierzyć?

jak mierzyć bluzy - dobór odpowiedniej długości
Mierzenie bluzy jest najbardziej precyzyjne „na żywo”

Jak zmierzyć bluzę, by poznać jej wymiary? Zacznij od długości. Jej pomiar nie jest wcale oczywisty. Musisz bowiem wiedzieć, że producenci podają wymiary bluzy od szwa pod kołnierzykiem.

By więc precyzyjnie zmierzyć długość bluzy, musisz płasko rozłożyć ją na stole. Zadbaj, by materiał w żadnym miejscu nie był pomarszczony – to wypaczy pomiar. Ułóż bluzę tak, by jej plecy były na wierzchu. Przyłóż centymetr krawiecki w miejscu pierwszego wyraźnego szwu od góry – w zależności od fasonu będzie to szew na plecach pod ściągaczem, stójką lub kapturem. Zmierz długość bluzy do samego jej końca – uzyskasz długość pleców bluzy, czasami opisywaną też jako jej długość całkowita.

Możesz też dla pewności zmierzyć własne plecy. A w zasadzie może to zrobić ktoś inny. Będzie trzeba bowiem przyłożyć koniec miarki do miejsca, w którym kończy się szyja i zaczynają ramiona. Następnie rozciąga się miarkę do bioder i odczytuje pomiar. Dokładniejsze dane z reguły daje jednak mierzenie ubrania.

Jak mierzyć szerokość bluzy?

zdejmowanie miary
Mierzenie rozmiarów ciała – wymiary pod bluzę

Przy sprawdzaniu szerokości czasami będzie trzeba sprawdzić dwa, a nawet trzy rozmiary bluzy. Podstawowym jest jednak szerokość klatki piersiowej. Przy rozłożonej na płasko bluzie trzeba zmierzyć szerokość bluzy w najszerszym miejscu, czyli wyznaczyć linię łączącą obie pachy ubrania. Pamiętaj, że czasami przy wyznaczaniu wymiarów bluzy trzeba tę wartość pomnożyć przez dwa. Niektórzy producenci podają bowiem obwód, a nie szerokość ubrania.

Możesz też zmierzyć szerokość własnej klatki piersiowej. W tym celu musisz “opasać się” centymetrem krawieckim tuż pod pachami. By uzyskać szerokość bluzy, tym razem trzeba wynik podzielić przez dwa.

Część producentów podaje również rozmiary bluzy w talii. Dotyczy to przede wszystkim bluz damskich. Wówczas trzeba zmierzyć bluzę rozłożoną na stole odpowiednio niżej. Czasami podawana jest również szerokość w biodrach, którą również należy zmierzyć w odpowiednim miejscu. By sprawdzić swoje wymiary w talii i biodrach, opasz się miarką na odpowiedniej wysokości.

Pamiętaj, by sprawdzać te wymiary przy naturalnej postawie. Nie należy się wtedy napinać ani wciągać brzucha – po prostu się wyprostuj i poproś o zmierzenie obwodu klatki piersiowej czy talii.

Jak dobrać długość rękawa?

Bluza musi mieć dobrze dopasowaną długość rękawa. Tutaj również sprawa nie jest oczywista. Producenci podają bowiem tę wartość w jednej z trzech konfiguracji:

  • długość rękawa od karku,
  • długość rękawa od barku,
  • długość rękawa od pachy.

Jak mierzyć bluzy w rękawach? Pomiarów dokonujemy na płasko rozłożonej bluzie. Trzeba w naturalny sposób rozłożyć również jej reklamy, by były w pełni wyprostowane. Przy sprawdzaniu długości rękawa od karku przyłóż centymetr do pierwszego szwu przy ściągaczu lub w miejscu, w którym stójka bądź kaptur łączą się z ramieniem. Przeciągnij miarkę do końca rękawa.

Kiedy chcesz zmierzyć długość rękawa od barku, rozpocznij w miejscu szwu na ramieniu – tam, gdzie wszywa się rękaw. Pomiar rękawa od pachy odbywa się po stronie wewnętrznej. Centymetr trzeba przyłożyć na szwie pod pachą.

Możesz też zmierzyć długość swojego ramienia. Kiedy potrzebujesz wymiarów od karku, przyłóż centymetr do miejsca, w którym szyja przechodzi w ramię. Następnie przeciągnij go wzdłuż ręki i odczytaj wartość na wysokości nadgarstka. Przy pomiarze od barku rozpocznij w miejscu, w którym bark przechodzi w ramię. Pomiar długości od pachy przeprowadza się po wewnętrznej stronie – ponownie od pachy do nadgarstka.

W czasie mierzenia długości ręki pamiętaj, że centymetr musi do niej dobrze przylegać. Nie wyginaj ręki nienaturalnie, zwróć uwagę, czy centymetr jest wyprostowany i się nie marszczy.

Mierzenie bluzy – na co zwrócić uwagę przy przymiarce?

jak mierzyć bluzy w sklepie odzieżowym
Przymierzanie bluzy z nadrukiem w sklepie

Skoro wiesz już, jak mierzyć bluzy przed zamówieniem ich w internecie, przyda się parę słów podpowiedzi na temat tego, jak powinna się układać bluza na Twoim ciele. W czasie przymiarki warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

O tym, czy bluza ma odpowiednią długość, przekonasz się bardzo szybko. Już przy zamówieniu wiesz bowiem, czy celujesz w bluzę do linii bioder, czy też przedłużany model. Zweryfikuj to po pierwszym założeniu ubrania.

Dużo uważniej trzeba będzie przyjrzeć się rękawom. Powinny kończyć się na wysokości nadgarstków. Jeśli bluza jest wyposażona w ściągacze przy rękawach, może Cię jednak zmylić. Zwróć wówczas uwagę, czy przy ściągaczach nie zbiera się nadmiar materiału.

W trakcie pierwszej przymiarki warto również unieść ręce. Bluza powinna gwarantować swobodę ruchów, nie może więc blokować Cię pod pachami. Z drugiej strony nie powinna w tych miejscach zanadto zwisać.

Oceń też po prostu, czy bluza dobrze na Tobie leży. Jeśli będzie zbyt szeroka, może zakrywać atuty Twojej sylwetki i przypominać worek – a tego chcemy tylko wtedy, kiedy świadomie stawiamy na model oversize. Z drugiej strony zbyt obcisła w niektórych przypadkach może uwydatniać mankamenty sylwetki.

Rozmiary bluzy – jak je odczytywać?

Przy wyborze bluzy odpowiednio dopasowanej do sylwetki w pierwszej kolejności z pewnością zwracasz uwagę na jej rozmiary oznaczane literowym skrótem. Podstawowe litery – M, S i L – wywodzą się od angielskich słów “small”, “medium” i “large”, czyli mały, średni i duży. Dodatki X to z kolei angielskie “extra” – bluzy ekstra małe lub ekstra duże.

Podstawowe rozmiary większości bluz to rozpiętość od XS do XXL. W przypadku bluz damskich często dostępny jest mniejszy rozmiar XXS, przy bluzach męskich – 3XL albo nawet 4XL. Przy wyborze rozmiaru trzeba jednak pamiętać, że u poszczególnych producentów mogą się one różnić. To właśnie dlatego potrzebne Ci będą powyższe wymiary. Co ważne, rozmiary różnią się też wielkością w zależności od płci – damska M będzie mniejsza niż męska.

Czasami niektórzy producenci używają tzw. rozmiarówki europejskiej. W niej zamiast liter używa się numerów. Większość bluz mieści się wówczas w przedziale 34-46. Najmniejszy z tych rozmiarów powinien mniej więcej odpowiadać rozmiarowi XS, największy to XL lub XXL. Wszystkie potrzebne wymiary bluz powinny być wymienione w tabelach rozmiarów.

Jakie są rozmiary bluz dziecięcych?

jak mierzyć bluzy dla dzieci
Bluza dla kilkuletniego dziecka

Oznaczeń literowych najczęściej nie znajdziesz z kolei na bluzach dziecięcych. W tym przypadku producenci najczęściej określają rozmiar po prostu wzrostem dziecka. Przeważnie są to przedziały kilku centymetrów zapasu – na przykład 92-98 cm czy 128-134 cm.

Czasami dla ułatwienia producenci przy rozmiarach dziecięcych podają jeszcze wiek dziecka. O ile w pierwszych miesiącach życia, przy ubraniach dla niemowląt, często zdaje to egzamin, o tyle przy starszych dzieciach to tylko ogólna wytyczna, którą nie należy się przesadnie sugerować. Jeśli Twoja pociecha szybko rośnie, zawsze bezpieczniej będzie postawić na nieco większy model, który będzie przydatny chociaż przez kilka miesięcy.

Jak mierzyć bluzę? Często zadawane pytania

Jak mierzyć bluzę z kapturem?

Mierzenie bluzy z kapturem zasadniczo nie różni się od pomiarów innych typów bluz. Kaptur stanowi bowiem osobną, doszytą część ubrania. Jego wielkość nie wpływa na długość bluzy. Jak zmierzyć taki model? By zmierzyć bluzę z kapturem, należy przyłożyć centymetr do szwu na plecach tuż pod kapturem, na wysokości ramion.

Jak zmierzyć rozmiar biustu w bluzie?

Rozmiar biustu w bluzach damskich czasami jest podawany zamiast szerokości klatki piersiowej, czasami jako dodatkowy wymiar, a czasami w ogóle go brakuje. Jeśli jednak pojawia się taka wartość, z pewnością warto będzie zmierzyć i ją. W tym przypadku najczęściej moda o obwodzie biustu.

Rozmiar biustu w bluzie mierzy się w najbardziej wypukłym miejscu biustu. Centymetr krawiecki prowadzi się pod pachami, a na plecach przez łopatki. Zazwyczaj poszczególne rozmiarówki bluz odpowiadają rozmiarowi biustu od 96 do 132 cm.

Co oznacza litera T przy rozmiarze bluzy?

mężczyzna w bluzie z kapturem
Męska bluza z kapturem

Litera T przy rozmiarze bluzy oznacza, że to model przeznaczony dla osób wysokich. Wówczas bluza ma niestandardowe rozmiary, na przykład nieco dłuższe rękawy niż w standardowej rozmiarówce. Dlaczego akurat litera T? To skrót od angielskiego słowa “tall”, czyli wysoki. Mimo wszystko tego typu bluzy można znaleźć rzadko, takie oznaczenie częściej dotyczy na przykład koszul.

Jak dobrze się zmierzyć?

Powinieneś się mierzyć w naturalnej postawie. By się dobrze zmierzyć, nie napinaj mięśni, nie wciągaj brzucha ani nie przekrzywiaj sylwetki. Inaczej pomiar będzie niedokładny. Nie należy się też mierzyć zaraz po jedzeniu, z przepełnionym brzuchem. Najlepsze są pomiary wykonywane rano. Nie można też mierzyć się w grubych ubraniach, powinieneś sprawdzać swoje wymiary w cienkim T-shircie.

Jak zmierzyć ubrania bez miarki?

Jeśli nie masz miarki, możesz zmierzyć się za pomocą wstążki. W ten sposób sprawdzisz na przykład obwód klatki piersiowej czy talii – wystarczy opasać się wstążką i przyciąć ją w odpowiednim miejscu, a potem zmierzyć uzyskany kawałek. Podobnie będzie z pomiarami długości rękawów. Jest to jednak metoda niedokładna, zdecydowanie lepiej zdjąć miarę z sylwetki bezpośrednio, za pomocą centymetra krawieckiego.

Jak sprawdzić, jaki mam rozmiar bluzy?

Rozmiar bluzy powinien być zapisany na jej metce. Aby sprawdzić dokładny rozmiar bluzy, jaką masz w szafie, najlepiej sprawdzić tabelę rozmiarów bluz na stronie internetowej producenta. W ten sposób odczytasz długość bluzy, szerokość w klatce piersiowej, a także długość rękawa. Jeśli nie możesz znaleźć bluz podobnych do Twojej w aktualnej sprzedaży, najlepiej będzie dokonać pomiarów ciała – zmierzyć długość pleców, ramienia oraz rękawów.

Jaki to jest rozmiar uniwersalny?

Kiedy znajdziesz bluzę w rozmiarze uniwersalnym, to znaczy, że powinna pasować na osoby o różnej sylwetce. Wiele zależy od fasonu, ale najczęściej rozmiar uniwersalny oznacza ubranie dopasowane do dwóch sąsiednich rozmiarów, na przykład S i M lub L i XL. Rozmiar uniwersalny można najczęściej spotkać w bluzach roboczych.

Podsumowanie. Jak mierzyć bluzy, by dobrać właściwe rozmiary ubrania?

Przed zakupem bluzy warto sprawdzić jej wymiary. Jak mierzyć bluzy? Rozłóż ubranie płasko na stole – w taki sposób, by materiał w żadnym miejscu nie był pomarszczony. Teraz możesz sprawdzić jej długość od szwu na górze pleców oraz szerokość klatki piersiowej – na linii łączącej szwy pod pachami. Do tego należy zmierzyć długość rękawa. W zależności od potrzeb i wymiarów podawanych przez producenta, rękawy mierzy się od karku, barku lub pachy. Równie dobrze możesz zmierzyć wymiary ciała.

Kiedy wybierzesz już odpowiedni rozmiar, możesz zamówić bluzę z nadrukiem na https://www.e-logos.pl/produkty/bluzy-z-nadrukiem/. Przy zakupie pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić tabele rozmiarów – rozmiarówki producentów nieraz mocno się różnią.

Mogą Cię zainteresować