jaka odzież robocza dla magazyniera - lista

05.04.2024 / Moda

Jaka odzież robocza dla magazyniera jest niezbędna?

Jaka odzież robocza jest potrzebna do pracy w roli magazyniera? Ta wymagająca praca wymaga spełnienia szeregu norm BHP – a jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, regulowanych przez KP, jest udostępnienie podwładnym bezpiecznej odzieży roboczej dostosowanej do warunków. Jakie wyposażenie odzieżowe okaże się niezbędne? Przeczytaj!

Jaka odzież robocza dla magazyniera, by bezpiecznie i wygodnie pracować? 3 kategorie

Poniżej znajdziesz wskazówki co do doboru odzieży z 3 najważniejszych kategorii:

  • ubrania ostrzegawcze,
  • zwykłe ubrania robocze,
  • akcesoria odpowiadające za bezpieczeństwo.

Każdy z elementów odzieży magazyniera najlepiej zakupić w profesjonalnym sklepie z odzieżą BHP. Wtedy masz gwarancję, że ubrania są wykonane z solidnych materiałów, dobrze radzących sobie w miarę intensywnego użytkowania.

Ubrania ostrzegawcze

Jako że dla pracownika magazynu codziennością jest praca przy pojazdach dostawczych, wózkach i dźwigach, zapewnienie odblasków na magazynie jest wymagane od pracodawcy! Zgodnie z przepisami, obowiązek zapewnienia odzieży odblaskowej dotyczy wszelkich stanowisk, na których pracownicy mają do czynienia ze wzmożonym ruchem pojazdów.

Na stanie muszą się znaleźć koszulki odblaskowe, kamizelki i kurtki. Różnorodność jest wskazana, by pracownicy mogli dobierać wariant ostrzegawczych ubrań do aktualnie panującej pory roku.

jaka odzież robocza dla magazyniera - ostrzegawczy podkoszulek
Podkoszulek dwukolorowy ostrzegawczy S173 gwarantuje widoczność w każdych warunkach – a widoczności nigdy nie jest za dużo. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Upewnij się, że ubrania odblaskowe spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa i są odpowiednio certyfikowane. W Europie norma EN ISO 20471 odnosi się do odzieży odblaskowej.

Zwróć uwagę na kieszenie, zamki błyskawiczne, miejsca na identyfikatory oraz inne cechy ułatwiające przechowywanie podręcznych przedmiotów.

Wygodna odzież na 4 pory roku

Podczas codziennej pracy magazynier musi mieć zapewnioną odzież, która łączy ogólną wygodę z bezpieczeństwem. Można na nią narzucić kamizelkę czy kurtkę odblaskową. Każdy magazynier powinien posiadać:

  • spodnie robocze w dwóch wariantach – letnim i zimowym. Najlepiej wybrać spodnie długie, ochraniające nogi od bioder, po kostki. Na lato wybieraj spodnie cieńsze, a mimo pełnej osłony dadzą termiczny komfort.
  • T-shirt służący do pracy w ciepłych warunkach, o gramaturze około 160-180 g/m2. Powinien być wykonany z bawełny wzmocnionej włóknami syntetycznymi. Do wymieniania na T-shirt odblaskowy lub dopełnienia wierzchnim elementem ostrzegawczym, jak kamizelka czy kurtka.
  • koszulkę z długim rękawem o gramaturze 190-220 g/m2. To wariant ubrań do pracy w niższej temperaturze, niż dla zwykłego T-shirtu. Na wierzch zakładamy odblaski.
  • bluzę polarową na chłodniejsze okoliczności, z odblaskowym elementem. Dobrze by bluza była wyposażona w pełny zamek i kaptur. Taką bluzę można zarzucić na plecy także podczas odbierania dostaw na dworze.
  • kurtkę puchową z odblaskowymi elementami, w której magazynier będzie mógł przebywać na dworze zimą.

To podstawowa lista. Stawiaj na takie materiały jak poliester i bawełna. Wybieraj ubrania wyposażone w duże kieszenie, w których pracownik będzie mógł pomieścić wszelkie niezbędne drobiazgi.

jaka odzież robocza dla magazyniera - przykładowe spodnie
Spodnie BRIXTON PRACTICAL wykonane z mieszanki poliestru i bawełny, ze wzmocnieniami zapobiegającymi przetarciom. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Buty BHP i pozostałe akcesoria

Magazynierzy spędzają dużo czasu na stojąco, więc obuwie powinno być wygodne, stabilne i zapewniające odpowiednią ochronę dla stóp. Wybierz buty robocze z antypoślizgową podeszwą oraz ochronnymi elementami na palcach i pięcie – dostaniesz je w sklepie ze sprzętem BHP.

Oprócz tego, na magazynie może być potrzebny kask magazynowy. Należy udostępnić go każdemu pracownikowi pracującemu na wysokich regałach. Nawet gdy standardowe warunki pracy na magazynie nie stwarzają konieczności noszenia kasku, taki sprzęt musi być do ewentualnej dyspozycji.

Na lato, m.in. do odbierania dostaw w świetle słonecznym, spraw pracownikowi czapkę z daszkiem. Ochrona głowy to jeden z fundamentów ochrony przed przegrzaniem. Czapka będzie przydatna także, by zwiększyć bezpieczeństwo tam, gdzie nie ma obowiązku noszenia kasku.

czapka z daszkiem na magazyn
Antyskalpowa czapka z daszkiem PW59 wyposażona w otwory wentylacyjne. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Do kompletu, pracownikom magazynu nie może zabraknąć rękawic ochronnych w odpowiednim rozmiarze. Z myślą o różnych osobach w ekipie zorganizuj rękawice w pełnym przekroju rozmiarowym. Dla pełnej wygody postaw na rękawice z nakropieniami antypoślizgowymi.

W zależności od potrzeb mogą być również potrzebne inne akcesoria, takie jak okulary ochronne czy nauszniki chroniące przed hałasem. Konieczność zakupu takich elementów wykaże analiza stanu BHP.

Podsumowanie

To, jaka odzież robocza dla magazyniera jest konieczna, zależy w dużej mierze od specyfiki pracy na tym konkretnym magazynie. Podstawą są oczywiście ubrania robocze, takie jak spodnie, koszulki i odzież wierzchnia – mają gwarantować komfort i osłonę. Na nogach każdego z magazynierów muszą znaleźć się antypoślizgowe buty ze wzmocnieniami, a na rękach rękawice ochronne.

Zagwarantuj ekipie magazynierów dostęp do odblaskowych ubrań w wariantach na różne pory roku. Zaopatrz ich również w kaski, czapki ochronne, a jeśli to konieczne, w nauszniki i okulary zgodne z normami BHP. Szczegółowo kieruj się wynikami analizy BHP.

Odzież roboczą dla magazynierów zakup w specjalistycznym sklepie ze sprzętem BHP. Tutaj masz pewność co do zgodności ubrań z aktualnymi normami, jak również co do wygody podczas intensywnej pracy.

Mogą Cię zainteresować