Kosa spalinowa - jaką kupić? Porady i wskazówki

09.05.2024 / Wnętrza

Kosa spalinowa – jaką kupić, by być zadowolonym? Poradnik

Kosa spalinowa to niezastąpione narzędzie dla każdego ogrodnika czy miłośnika porządkowania terenu. Idealnie nadaje się do precyzyjnego przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach. Wybór odpowiedniego modelu może być kluczowy dla satysfakcji z pracy oraz efektywności w wykonywaniu obowiązków ogrodowych. W poniższym artykule skupię się więc na tym, czym powinna cechować się dobra kosa spalinowa. Jaką kupić, by być zadowolonym? Sprawdź to!

Kosa spalinowa – jaką kupić? 5 najważniejszych cech

Aby dowiedzieć się, jaką kosę spalinową kupić, musisz zdawać sobie sprawę, które cechy są kluczowe w przypadku tego urządzenia. Wtedy będziesz w stanie odpowiednio dobrać parametry do swoich potrzeb oraz preferencji. Poniżej omówię więc 5 najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, kupując kosę spalinową.

Moc i rodzaj silnika

Oczywistym elementem do rozważenia przy wyborze podkaszarki spalinowej jest moc i rodzaj jej silnika. Możesz wybrać podkaszarkę z silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym. 

Silniki dwusuwowe są zazwyczaj lżejsze i tańsze. Wymagają jednak do pracy mieszanki oleju i paliwa. Silniki czterosuwowe są z kolei bardziej wydajne i mniej hałaśliwe, ale zdecydowanie cięższe. 

W większości przypadków bardziej poleca się więc te lżejsze i bardziej kompaktowe modele dwusuwowe. Będziesz mieć wtedy pełną kontrolę nad urządzeniem i będzie Ci nim o wiele łatwiej manewrować. Nawet długa praca z kosą nie powinna powodować też nadmiernego zmęczenia. Do zadań wykonywanych w przydomowym ogrodzie wystarczy więc dwusuw. 

Warto również zwrócić uwagę na moc silnika, która wpływa na wydajność pracy. Im większa, tym łatwiej kosa spalinowa poradzi sobie z gęstą trawą i większymi obszarami. Moc ok. 5-6 KM będzie świetny wyborem. Kupisz w ten sposób urządzenie niebywale funkcjonalne i takie, które zostanie z Tobą na lata. Modele o takiej mocy czekają na Ciebie m.in. na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki

Jeśli chodzi o silnik, pamiętaj jeszcze o jego pojemności. Ogólnie rzecz biorąc, kosy spalinowe z większą pojemnością silnika mogą zużywać więcej paliwa w porównaniu do tych z mniejszymi – zwłaszcza jeśli są eksploatowane przy pełnej mocy. Przy tym urządzeniu dobrze więc szukać modeli o pojemności skokowej silnika w okolicach 50 cm3.

Krótko podsumowując, w przypadku kosy spalinowej najlepszy będzie dwusuwowy silnik o mocy ok. 5-6 KM i pojemności skokowej ok. 50 cm3.

Kosa spalinowa - jaką kupić? Moc i rodzaj silnika
Kosa spalinowa PM-KS-600T to bardzo praktyczny model wyposażony w silnik dwusuwowy o mocy 6 KM i pojemności skokowej 49 cm3. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

Waga kosy

Kupując kosę spalinową, ważna jest też jej waga. Z reguły wiele osób szuka dość lekkich modeli. W końcu są to narzędzia obsługiwane ręczne. Im lżejsze, tym mniej zmęczenia będą powodować w trakcie pracy. Musisz jednak pamiętać, że waga urządzenia ma ogromny wpływ na jego użytkowanie. 

Zbyt lekki sprzęt może być mniej stabilny i mniej efektywny – szczególnie przy koszeniu trudnych obszarów. Cięższe modele będą zapewniać zdecydowanie lepszą kontrolę nad ruchem. Trzeba więc znaleźć coś w rodzaju złotego środka. Czyli? 

W większości przypadków poleca się po prostu modele o wadze ok. 10-12 kg. Jest to wartość, która nie będzie zbytnio nadwyrężać rąk, a z drugiej strony zapewni dobrą kontrolę nad sprzętem. 

Szerokość robocza

Przy kosach spalinowych należy pamiętać również o szerokości roboczej. To oczywiście parametr, który informuje, jaki pas trawy można skosić za jednym „przejazdem” urządzenia. Ponownie nie warto tutaj przesadzać i konieczne jest znalezienie złotego środka. 

Z jednej bowiem strony, im większa szerokość robocza, tym szybciej można poradzić sobie z większym obszarem. Z drugiej jednak takie urządzenie będzie już obszerne i możesz mieć trudności w dotarciu nim w trudno dostępne zakamarki. 

Za uniwersalne modele, które sprawdzą się w większości przypadków i na większości terenów, uważa się te o szerokości roboczej ok. 400-420 mm. Poradzą sobie z wąskimi przestrzeniami, ale też zagwarantują szybką wydajną pracę.

Prędkość obrotów

Teraz nadszedł czas na prędkość obrotów kosy spalinowej. Wyższe zdecydowanie przyspieszą proces koszenia, szczególnie w przypadku gęstej lub wysokiej trawy. Jeśli wiesz, że będziesz pracować głównie na takich obszarach, postaw na ok. 11 000 rpm (obrotów na minutę). 

Często możliwe jest też regulowanie prędkości obrotowej, co umożliwia dostosowanie jej do różnych rodzajów terenu i warunków koszenia. Wtedy będziesz w stanie zwiększyć lub zmniejszyć prędkość w dowolnym momencie – w zależności, z jakim rodzajem roślinności masz aktualnie do czynienia. 

Dodatkowe akcesoria i udogodnienia

Bardzo ważne są też wszelkiego rodzaju akcesoria oraz udogodnienia. Dzięki nim praca z kosą spalinową będzie przyjemniejsza i efektywniejsza. Oczywiście w tym przypadku warto dobierać funkcjonalności do swoich potrzeb oraz preferencji. Co jednak najczęściej dodatkowo możesz „znaleźć” przy kosie spalinowej?

  1. System antywibracyjny – redukujący nadmierne drgania podczas pracy, zapobiegający zmęczeniu.
  2. Funkcję blokady – zapobiegającą przypadkowemu włączeniu.
  3. System szybkiej wymiany elementów tnących – ułatwiający m.in. sprawną i bezpieczną wymianę żyłki.
  4. Zapasowe akcesoria – automatyczną głowicę żyłkową, żyłkę, tarcze do wysokiej i gęstej trawy itp.
  5. Szelki ułatwiające pracę – odciążające ręce oraz kręgosłup, z możliwością regulacji.

To z pozoru drobne elementy, które mogą znacznie ułatwić pracę i przyczynić się do zwiększenia jej efektywności. Dobierz je do swoich potrzeb oraz preferencji. 

Jaką kosę spalinową kupić? Podsumowanie

Omówiliśmy już wspólnie, czym powinna cechować się dobra kosa spalinowa. Jaką kupić, by mieć pewność, że będzie to urządzenie wydajne i funkcjonalne? Przede wszystkim zwróć uwagę na silnik. Najlepiej sprawdzi się model dwusuwowy o mocy ok. 5-6 KM i pojemności ok. 50 cm3

Waga kosy powinna oscylować w graniach 10-12 kg. Dzięki temu będzie stabilna, ale też jej obsługa nie powinna być uciążliwa. Zalecana szerokość robocza, dzięki której dotrzesz w każde miejsce, to ok. 40 cm. Aby mieć pewność, że model poradzi sobie w każdym terenie, wybierz regulowaną prędkość obrotów z maksymalną wydajnością ok. 11 000 obrotów na minutę. Dodatkowe udogodnienia i akcesoria dobierz do własnych preferencji i potrzeb. 

Teraz już z pewnością wiesz, jaką kosę spalinową kupić do swojego ogrodu. Pamiętaj podczas zakupów o wszystkich wyżej wymienionych aspektach, a z pewnością będziesz zadowolony! 

Źródła:

  1. Jaką kosę spalinową wybrać?, bricoman.pl [dostęp 09.05.2024].
  2. Jaką kosę spalinową najlepiej wybrać?, morele.net [dostęp 09.05.2024].

Mogą Cię zainteresować