Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wskazówki i porady

03.06.2024 / Wnętrza

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Praktyczne wskazówki

Opryskiwacz ogrodowy to narzędzie, które warto mieć. Okazuje się niezastąpione w walce ze szkodnikami, ale nie tylko. Sprawdza się idealnie do rozpylania nawozów i wszelkich środków ochrony roślin. W przypadku tego urządzenia wybór najczęściej pada na modele akumulatorowe. Są wydajne, praktyczne i łatwe w użyciu. Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić jednak do swojego ogrodu? Na co zwracać szczególną uwagę? Sprawdź! 

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Kluczowe parametry urządzenia

Akumulatorowe opryskiwacze ogrodowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Dobierając najlepsze urządzenie dla siebie, warto dopasować kluczowe parametry narzędzia do swoich potrzeb. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę i jaki opryskiwacz akumulatorowy wybrać? Poniżej najważniejsze wskazówki.

Typ, pojemność i napięcie akumulatora

W przypadku modeli akumulatorowych kluczowy będzie oczywiście sam akumulator zamontowany w urządzeniu. W pierwszej kolejności sprawdź jego typ. 

Szczególnie polecane będą opryskiwacze z akumulatorem ołowiowo-kadmowym. Wybierając ten rodzaj, masz pewność, że narzędzie będzie bardzo wydajne i posłuży Ci w idealnym stanie przez lata. W razie ewentualnych problemów łatwo zregenerować taki akumulator i nie będzie to wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami. Jego żywotność jest jednak naprawdę imponująca.

Akumulator opryskiwacza musi mieć także odpowiednią pojemność. To wartość, dzięki której dowiesz się, jak wiele energii jest w stanie skumulować i przechować. Duża pojemność gwarantuje dłuższy czas pracy, co bywa ogromnym ułatwieniem dla każdego ogrodnika. Mając na uwadze modele polecane na przydomowe tereny zielone, w zupełności wystarczy wartość oscylująca w granicach 8 Ah. Warto tutaj pamiętać, że wyższa pojemność to także wyższa waga. A jak wiadomo, przy opryskiwaczach ogrodowych każdy kilogram ma ogromne znaczenie.

Wybierając odpowiedni akumulator znajdujący się w urządzeniu, dobrze rzucić też okiem na jego napięcie nominalne. Parametr ten ma znaczenie, jeśli chodzi o wydajność i czas pracy. Do użytku domowego wystarczy 12 V. Z takim napięciem opryskiwanie roślinności w niedużym ogrodzie będzie łatwe i przyjemne. Po większe wartości sięgnij, jeśli narzędzia będziesz używać np. w obszernym sadzie.  

Czas pracy i czas ładowania

Opryskiwacze akumulatorowe, ze względu na rodzaj zasilania, są bardzo praktyczne. Wystarczy je naładować i są gotowe do użytku. Nie trzeba martwić się kablem zasilającym czy koniecznością uzupełnienia paliwa. Należy jednak dokładnie sprawdzić, na jaki czas wystarczy akumulator naładowany do pełna i ile zajmuje jego ładowanie.

Aby nie było konieczności ciągłego przerywania pracy i martwienia się ładowaniem urządzenia, dobrze szukać opryskiwaczy z długim czasem pracy. W szczególności polecane są te, które działają bez przerwy ok. 5 h. 

Czas ładowania bywa przeważnie największym minusem opryskiwaczy akumulatorowych. Stawiając na model o pojemności 8 Ah, należy liczyć się z koniecznością ładowania urządzenia do pełna nawet przez 9-11 godzin. Jest to jednak jeszcze wartość, którą można uznać za odpowiednią. Niekiedy zdarzają się przecież akumulatory, które napełniają się nawet całą dobę. 

Pojemność zbiornika

Myśląc o tym, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, nie możesz zapomnieć o pojemności jego zbiornika. To w nim będzie znajdować się odpowiedni preparat rozcieńczony najczęściej z wodą. Abyś nie musiał go ciągle dolewać, ale też dźwigać na swoich plecach, dobrze wybrać zbiornik ok. 20-litrowy. 

Taka ilość cieczy powinna wystarczyć niekiedy do oprysku nawet 400 m2 ogrodu – choć dużo zależy w tym przypadku od użytego preparatu. Przy dużym ogrodzie będziesz musiał co jakiś czas przerywać pracę na uzupełnienie zbiornika, jednak przy okazji nie nadwyrężysz swoich sił. 

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Model z dużym zbiornikiem i wydajnym akumulatorem
Opryskiwacz akumulatorowy RED TECHNIC RTOA0109 to model cechujący się m.in. 20-litrowym zbiornikiem odpornym na substancje żrące i czasem pracy na jednym pełnym ładowaniu do 5 godzin. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

Ciśnienie robocze i wydajność dyszy

Przy opryskiwaniu roślin kluczowe bywa również ciśnienie, z jakim będzie wydobywać się ciecz z urządzenia. Najlepiej sprawdzają się modele z możliwością jego regulacji w zakresie przynajmniej od 1,5 do 5 barów. Wtedy dopasujesz moc do potrzeb danego gatunku roślin czy chwastów. 

A co z wydajnością dyszy? To kolejny ważny parametr. Informuje Cię o tym, ile cieczy rozpyli urządzenie w ciągu danego czasu. Ponownie możliwość regulacji będzie jak najbardziej wskazana. Najczęściej opryskiwacze mają różne nasadki, które za to odpowiadają. Jakich szukać? Do użytku w przydomowym ogrodzie wystarczy wydajność dyszy na poziomie 1,5-3 l/min.

Długość węża

Szczególnie w sytuacji, gdy będziesz wykonywać oprysk krzewów i drzew, dobrze mieć w zanadrzu opryskiwacz z dość długim wężem. Łatwiej będzie Ci wtedy rozpylić preparat na całą koronę. Długość węża wraz z uchwytem powinna mieć więc przynajmniej 100-120 cm. 

Dodatkowe udogodnienia

Opryskiwacze ogrodowe mają najczęściej jeszcze szereg innych dodatkowych udogodnień. Każde z nich może poprawić jakość i komfort Twojej pracy. Jeśli zależy Ci na wysokiej satysfakcji i skuteczności, warto pamiętać o funkcjach czy elementach, takich jak:

  • szelki do noszenia opryskiwacza na plecach,
  • wskaźnik naładowania akumulatora,
  • teleskopowa rączka,
  • zestaw wymiennych dysz,
  • spust z możliwością blokady,
  • zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe,
  • wymienny akumulator.

Jaki opryskiwacz akumulatorowy? Krótkie podsumowanie

Teraz już z pewnością wiesz, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić. Zbierzmy sobie jednak wszystkie najważniejsze parametry tego urządzenia w jedną całość. Wybierając je dla siebie, koniecznie postaw m.in. na wydajny akumulator ołowiowo-kadmowy o pojemności przynajmniej 8 Ah i napięciu 12 V. Zwróć uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu (najlepiej ok. 5 h) i stosunkowo szybki czas ładowania. 

Jeśli chodzi o pozostałe aspekty, wybierz zbiornik o pojemności ok. 20 litrów, ciśnienie robocze na poziomie 1,5-5 barów oraz wydajność dyszy w granicach 1,5-3 l/min. Długi wąż będzie dodatkowym atutem, tak samo, jak np. dołączone do zestawu szelki czy zestaw wymiennych dysz. 

Mogą Cię zainteresować