jaki plecak w góry na jeden dzień? wygodny i niezbyt duży

19.01.2024 / Sport

Jaki plecak w góry na jeden dzień? Najważniejsze cechy i najlepsze modele

Dzień na górskim szlaku, w Tatrach czy Beskidach, z dala od cywilizacji… To wymarzony scenariusz na wypoczynek od codziennego zgiełku dla wielu z nas. Bez względu na to, czy wybierasz się w góry większą grupą, czy samotnie, mimo wszystko powinieneś zabrać ze sobą choć jednego towarzysza. To plecak, w którym będzie się znajdować wyposażenie turysty na wielogodzinną wędrówkę. Jaki plecak w góry na jeden dzień wybrać? Poznaj najważniejsze kryteria wyboru i najlepsze modele.

Jaki plecak w góry na jeden dzień? Na to zwróć uwagę przy zakupie

Pierwsza, oczywista cecha plecaka na jednodniową wycieczkę w góry, to jego pojemność. Zależy od długości planowanej wycieczki i przebiegu trasy – to one warunkują, ile prowiantu i innych przedmiotów trzeba ze sobą zabrać. Przyjmuje się, że na górską wycieczkę latem wystarczy plecak o pojemności 25 litrów. Zimą, gdy trzeba wziąć ze sobą nieco więcej rzeczy, warto wybrać plecak 30-35 litrowy. Pamiętaj, by zawsze dopasowywać wielkość plecaka do liczby potrzebnych rzeczy, a nie odwrotnie. 

Plecaki w góry na jeden dzień muszą mieć też odpowiedni system nośny. To on najbardziej wpływa na komfort noszenia bagażu, a także wentylację pleców. Na jednodniowe wycieczki nie będzie potrzebny plecak na metalowym stelażu. Twoim wyborem powinien być lekki plecak w góry, w którym wystarczą profilowane plecy i pianki dla większej wygody. Koniecznie jednak wybierz model z pasem piersiowym oraz biodrowym. Ich zapięcie ustabilizuje sylwetkę i odciąży plecy.

Dobry plecak w góry musi być też wykonany z solidnych materiałów, które nie zawiodą na szlaku. Na to, na jaki plecak w góry postawić, wpływ mogą mieć również funkcjonalne dodatki:

  • wbudowany bukłak lub miejsce na bidon, by można było napić się bez zdejmowania bagażu z pleców,
  • zewnętrzne kieszenie na akcesoria, do których chcesz mieć szybki dostęp,
  • zaczepy, do których można przytroczyć sprzęt: latem kije, zimą czekan.

Jaki plecak w góry wybrać? Top 3

Biorąc pod uwagę te cechy, możesz zdecydować, na jaki plecak w góry na jeden dzień postawić. My podpowiadamy trzy modele, które warto rozważyć w pierwszej kolejności.

1 Plecak Salomon XT 20

plecak salomon w góry na jeden dzień
Plecak Salomon XT 20, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu megaoutdoor.pl

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na plecaki Salomon. Model XT 20 wyróżnia się znakomitą stabilnością. Dzięki temu świetnie nadaje się zarówno na spokojne wędrówki, jak i dla osób, które podróżują po górach bardzo szybkim tempem. Jednocześnie jest bardzo wygodny, co gwarantują miękkie i elastyczne materiały, z których został wykonany tył plecaka.

Odpowiednią stabilizację gwarantuje obecność pasów: biodrowego i piersiowego. Plecak ma też zintegrowane kieszenie przednie i miejsce na bidony. Można też podpiąć do niego dwulitrowy bukłak. Sam plecak ma 20 litrów pojemności.

2 Plecak Deuter Trail 24

lekki plecak w góry o pojemności 24 litrów
Plecak Deuter Trail 24, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu 8a.pl

To plecak o pojemności 24 litrów, który został w 100 procentach wykonany z recyklingu. Nie ma to jednak żadnego negatywnego wpływu na jego jakość. Wyróżnia się bardzo wygodnym systemem nośnym Deuter Airstripes z dwoma pionowymi poduszkami powleczonymi siateczką. Gwarantują dobre przyleganie do pleców, ale i ich wentylację.

Do tego znajdziesz w nim szereg udogodnień: odpowiednie pasy stabilizujące, ergonomiczne szelki, paski naramienne z pętlami, możliwość podpięcia systemu hydracyjnego.

3 Plecak Salomon XA 25

plecak salomon - idealny na jeden dzień w góry
Plecak Salomon XA 25, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu megaoutdoor.pl

Jeszcze jedna warta rozważenia propozycja od marki Salomon. To model bardzo wytrzymały, a do tego wykonany z materiałów szybkoschnących. Swoją odporność na uszkodzenia zawdzięcza specjalnej konstrukcji, w której nie ma zamków ani dodatkowych szwów. Salomon XA 25 będzie się też stabilnie trzymać na Twoich plecach – dodatkowe paski umożliwiają trzypunktowe mocowanie.

Plecak ma pojemność 25 litrów, nadaje się więc nawet na wielogodzinne wycieczki. Znajdziesz w nim także elastyczną kieszeń i uchwyt na sprzęt, do którego bez problemu przymocujesz dodatkowe akcesoria.

Podsumowanie. Jaki plecak w góry na jeden dzień warto wybrać?

Jeśli zastanawiałeś się, jaki plecak w góry na jeden dzień warto wybrać, szukaj wśród modeli o pojemności 20-25 litrów. Zwróć uwagę na system nośny – powinien gwarantować stabilizację i dobrą wentylację. Plecak w góry koniecznie musi mieć też pas biodrowy i piersiowy. Sprawdź wytrzymałość materiałów, zadbaj o kieszenie zewnętrzne i miejsce na bidon lub bukłak. Jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie, wybierz jeden z modeli z naszego rankingu.

Mogą Cię zainteresować