jaka kołdra na lato jest dobra?

29.04.2024 / Wnętrza

Jaka kołdra na lato jest najlepsza? Poradnik

Jaka kołdra na lato pozwoli Ci przetrwać gorące noce bez dyskomfortu? Dla wielu osób zasypianie bez przykrycia jest wręcz niemożliwe, chociaż logika nakazywałaby zrezygnować z niego na czas upałów. Za bardzo jednak przyzwyczajamy się do przyjemnego otulenia  nocną porą! Pozostaje znaleźć idealną letnią kołdrę, gwarantującą letnie kompromisy! Wyjaśniamy, jakie cechy musi mieć kołdra letnia i na co zwrócić uwagę, by spełniła wszelkie wymagania.

Jaka kołdra na lato? Najważniejsze kwestie

Kluczowe w doborze kołdry letniej są 3 sprawy:

  • waga,
  • materiał poszycia,
  • materiał wypełnienia.

Waga zależy w dużej mierze od wymiarów. Najlżejsze małe kołdry dla dorosłych (140×200) w wariancie letnim mogą ważyć już 500-700 gramów. Modele dwuosobowe są odpowiednio cięższe – ważą maksymalnie 1500 gramów. Ogólnie rzecz biorąc, im lżejsze okrycie, tym lepiej. Ilość wypełnienia w lekkich kołdrach jest na tyle mała, by nie przegrzewać ciała podczas snu.

Materiały, z których wykonana jest kołdra, decydują o tym, czy będzie ona oddychać, odprowadzać pot i chłodzić. Tego oczekujemy od nocnego okrycia w każdą letnią noc. Poniżej wskazujemy, na jakie warianty kołder zwrócić uwagę przy zakupie.

Kołdry letnie, które sprawdzą się w Twojej sypialni

Materiały, które szczególnie dobrze spisują się w lecie, to te… które znajdują się także w okryciach na chłodniejsze pory roku. Różnica leży jednak w gramaturze – letnie kołdry są po prostu o wiele, wiele lżejsze.

Kołdry syntetyczne

Jakościowe syntetyki to dobra, popularna opcja na letnie noce. Kołdra z syntetycznych materiałów, z wypełnieniem poliestrowym lub silikonowym, będzie uniwersalna. To opcja antybakteryjna, łatwa w praniu, dobrze odprowadzająca wilgoć. Dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym w produkcji kołder nie trzeba się obawiać także o przewiewność, a okrycia cechuje lekkość nawet przy dwuosobowych wariantach. 

jaka kołdra na lato - model syntetyczny dwuosobowy z mikrofibrą
Kołdra z wypełnieniem syntetycznym z linii Aksamitna od marki AMW. Skręcane włókna w technologii Hollow gwarantują sprężystość i sprawną wentylację. Poszycie wykonane jest z mikrofibry. Waga rozmiaru 180×200 to tylko 700 gramów. Źródło: strona sklepu Karo.

Kołdry bawełniane na lato

Bawełna to materiał sprawdzający się w łóżku o każdej porze roku. Cechuje ją przewiewność, wytrzymałość i przyjazność dla skóry (także tej wrażliwej i ze skłonnością do alergii). Z uwagi na powszechność bawełny, można ją dostać w niskich cenach. Najczęściej jest łączona z włóknami syntetycznymi, by podwyższyć naturalne możliwości bawełnianej tkaniny.

Kołdry z włóknem bambusowym

Bambusowe tekstylia od lat robią furorę zwłaszcza w letnich miesiącach. Włókna cechują się właściwościami antyalergicznymi, bakteriobójczymi i wirusobójczymi. Zapobiegają nadmiernemu poceniu się. 

Ich właściwości, miękkość i delikatność sprawiają, że bambusowe kołdry są chętnie wybierane nawet do dziecięcych łóżeczek. W lecie doskonale spełnią swoje zadanie również w sypialni osób dorosłych. W dodatku jest to wybór ekologiczny!

bambusowa kołdra na lato
Przykładowa kołdra z włóknami bambusa, bawełny i poliestru. Rozmiar 200×220 cm waży 900 gramów. Kolekcja Bamboo marki Inter Widex. Źródło: strona sklepu Karo.

Wełniana kołdra letnia

Chociaż wełna kojarzy się z ciepłem, wcale nie musi przegrzewać latem. Wełna cechuje się doskonałymi właściwościami termoregulacyjnymi – latem chłodzi, a w zimowe noce ogrzewa. Wełniane włókna potrafią bowiem kurczyć się i rozkurczać w zależności od temperatury. Materiał jest ponadto równie lekki, co nowoczesne włókna syntetyczne.

Minusem wełnianych kołder jest ich wysoka cena. Użytkownicy są jednak zgodni co do tego, że komfort snu rekompensuje spory wydatek.

zapakowana kołdra wełniana amz na lato
Przykładowa kołdra wełniana odpowiednia na lato. Wykonana z wełny kaszmirowej i wełny merino. Wariant 200×200 waży zaledwie 600 gramów. Kolekcja Kaszmir Gold od AMZ. Źródło: strona sklepu Karo.

Kołdra puchowa i z pierza 

Jeżeli nie masz alergii na puch i pierze, latem możesz bez obaw sięgnąć po te warianty wypełnienia. Sytuacja jest podobna, co z wełną – pióra oraz pierze potrafią dostosować się do warunków otoczenia. Jak przystało na materiały naturalne, doskonale oddychają i odprowadzają wilgoć. Ich sprężystości nie dorównują nawet dopracowane technologicznie włókna nowej generacji. By nie obawiać się o przegrzanie, wybierz po prostu cienką i lekką kołdrę. 

przykład jaka kołdra na lato dobrze się sprawdzi - wariant puch i pierze
Letnia kołdra od AMZ. Wariant 200×220 waży 640 gramów. 70% wypełnienia stanowi puch gęsi, pozostałe 30% to delikatne piórko. Źródło: strona sklepu Karo.

Taka kołdra kosztuje więcej niż syntetyki – bawełna czy bambus – jednak użytkownicy nie żałują zakupu z racji komfortu. Weź także pod uwagę, że przy odpowiedniej pielęgnacji taka kołdra posłuży Ci przez wiele lat. W przeszłości podobne tekstylia były wręcz przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pierze jest tańsze od puchu, więc przy ograniczonym budżecie zwróć się w stronę tego wariantu.

Podsumowanie

To, jaka kołdra na lato powinna zagościć w Twojej sypialni, zależy od kilku czynników. Pierwszym jest waga kołdry – im lżejsza, o niższej gramaturze, tym lepiej w ciepłe noce. Latem zdecydowanie należy zrezygnować z ciężkich okryć na rzecz tych z małą ilością wypełnienia.

Następnie zwróć uwagę na materiały, z których wykonana jest kołdra. Uniwersalnym, budżetowym wyborem jest poliester, silikon i bawełna. Warto przetestować w swojej sypialni także kołdry bambusowe. Jeżeli zaś niestraszny Ci większy wydatek, poszukaj wariantów z wełny, pierza oraz puchu.

Do kompletu wczytaj się w opis kołdry umieszczony przez producenta. Z pewnością jest tam informacja, czy kołdra jest dedykowana na lato.

Mogą Cię zainteresować