05.01.2024 / Moda
Zegarek jest dodatkiem, który nie tylko oferuje korzyści praktyczne, pod postacią możliwości sprawdzania godziny czy korzystania ze stopera lub datownika. Pozwala on także dodać do swojej stylizacji interesujące akcesorium, które może doskonale się z nią komponować lub stać się przyciągającym wzrok akcentem. Poza wyborem konkretnego modelu, pozostaje jeszcze to, na której ręce nosi się zegarek. Mogłoby się wydawać, że każdy ma swoje preferencje w tym temacie, jednak warto zgłębić tę kwestię. Czy jest jedna poprawna zasada mówiąca o tym, do której ręki przynależy ten dodatek? Czy może warto pozwolić sobie na pełną dowolność i zdecydować w zależności od indywidualnego podejścia? Podpowiadamy!
To, dlaczego dziś częściej nosimy zegarek na jednej z rąk, ma swoje korzenie w poprzednim wieku, kiedy pojawiły się pierwsze czasomierze naręczne. To właśnie wtedy, w okresie poprzedzającym I wojnę światową, prym wiodły zegarki kieszonkowe, które cieszyły się popularnością przede wszystkim wśród mężczyzn. Z kolei zegarki naręczne były chętnie wybierane przez kobiety, gdyż przywodziły na myśl skojarzenia z biżuterią. Ten schemat przełamało dopiero nadejście I wojny światowej, kiedy odkryto, że modele kieszonkowe nie są najbardziej praktycznym wyborem dla żołnierzy, a jednocześnie potrzebowali oni możliwości szybkiego skorzystania z zegarka.
Właśnie wtedy zaczęli oni nosić zegarki naręczne, które sprawdzały się w tej roli doskonale. Jak można się domyślać były one zakładane na lewą rękę, dzięki czemu dłużej zachowywały swoją żywotność i rzadziej ulegały uszkodzeniu. Dominująca w przypadku większości prawa ręka była wolna i nie trzeba było przejmować się ryzykiem zniszczenia zegarka – a jak z czasem odkryto, w wielu sytuacjach był on niezastąpiony, dlatego warto było o niego dbać. Dodatkowo także dostęp do koronki, znajdującej się po prawej stronie, był w pełni wygodny, czego nie można byłoby powiedzieć w przypadku założenia czasomierza na prawą rękę.
Warto wspomnieć jeszcze o tym, że w poprzednim wieku noszenie dodatku w postaci zegarka było dla mężczyzn czymś stosunkowo nowym. Dlatego chciano zachować równowagę i zegarek znalazł swoje miejsce na innej dłoni niż obrączka, noszona na palcu prawej ręki. W ten sposób nowy rodzaj biżuterii prezentował się delikatniej, a dodatki nie dominowały w pełni jednej ręki.
Wśród kwestii związanych z historią warto wymienić także szeroko znane zasady savoir-vivre’u. To, na której ręce nosi się zegarek, przez długi czas było dyktowane właśnie tymi regułami. Według nich czasomierz powinien stanowić swego rodzaju „tło” stylizacji. Zdecydowanie nie powinien grać pierwszych skrzypiec. A właśnie tak mogłoby się stać, gdyby noszony był na dominującej ręce. W końcu to ona jest wykorzystywana do witania się poprzez podawanie ręki, gestykulowanie czy wskazywanie. W takiej sytuacji nawet ukryty pod mankietem koszuli zegarek może się pokazać.
Z czego wynika ta zasada i czemu nie można było chwalić się zegarkiem? Takie zachowanie traktowane było jako nietakt i było negatywnie odbierane. Kojarzone z chęcią podkreślenia swojego statusu materialnego noszenie czasomierza w taki sposób mogło przekreślić całą stylizację, a do tego zostać wzięte za brak szacunku, szczególnie podczas ważnych i oficjalnych okoliczności.
Historia zdecydowanie ukształtowała to, na której ręce powinno się nosić zegarek. Jednak nie można pominąć tego, jak wiele od poprzedniego wieku się zmieniło. Odpowiadając na tytułowe pytanie, najczęściej wybieraną ręką do noszenia zegarka jest lewa, co pasuje do opisanych powyżej sytuacji sprzed dziesiątek lat.
Wpływ na to ma przede wszystkim to, że większość osób w dzisiejszym świecie jest praworęcznych. Noszenie czasomierza na lewym nadgarstku jest więc wręcz intuicyjnym wyborem. W ten sposób dodatek wolniej się niszczy i jest mniej narażony na uszkodzenia. Nie trzeba obawiać się, że przykładowo podczas korzystania z komputera i poruszania myszką bransoleta czy pasek będzie się za każdym razem ocierać o blat. W taki sposób mogłyby powstać nieestetycznie prezentujące się rysy, mające negatywny wpływ na wygląd zegarka.
Aktualnie nie ma jednak zasady mówiącej o tym, że zegarek koniecznie trzeba nosić na danej ręce. Pozostaje więc dowolność wyboru i każdy może dopasować model do swoich preferencji, tak aby korzystanie z zegarka było wygodne i aby dobrze prezentował się on z pozostałą biżuterią. Jeśli chcesz trzymać się tradycji, lewa ręka będzie najlepszym wyborem. Jednak w dzisiejszych czasach mało kto zwraca uwagę na tę kwestię – szczególnie, że zegarki rzadko kiedy są jedyną noszoną biżuterią, a często towarzyszą im bransoletki czy pierścionki. Dlatego warto przemyśleć tę kwestię, biorąc pod uwagę całą stylizację i inne wykorzystane w niej dodatki.
Bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest także budowa zegarka. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku jest dostosowana do noszenia na lewej ręce. Co to oznacza? W ich przypadku koronka znajduje się po prawej stronie koperty, dzięki czemu prawą ręką można w wygodny sposób nią sterować. A co w sytuacji, gdy taki czasomierz zostanie założony na prawy nadgarstek? Sięganie do koronki lewą ręką będzie po prostu trudne i zdecydowanie niezbyt komfortowe, a szybka zmiana godziny stanie się po prostu niemożliwa.
Czy osoby leworęczne są więc skazane na zupełnie nieintuicyjne dla nich noszenie zegarka na lewej ręce lub wybór prawej i niewygodne sterowanie funkcjami czasomierza? Nie do końca! Z biegiem czasu producenci zaczęli wychodzić naprzeciw potrzebom osób z dominującą lewą ręką, tworząc modele, dostosowane do ich preferencji. Posiadają one koronkę po przeciwnej stronie niż w klasycznych czasomierzach. Wybierając taki dodatek, nie trzeba dłużej zastanawiać się, na której ręce nosić zegarek. Modele dla leworęcznych proponują najbardziej znane marki, np. Casio, Diesel, Timex czy Citizen.
Większość wspomnianych powyżej zasad dotyczyła mężczyzn – w końcu to oni najczęściej w poprzednim wieku korzystali z zegarków kieszonkowych, a dziś chętniej wybierają koszule i łączą je z czasomierzami. Czy kobiety także mają pełną dowolność, jeśli chodzi o to, na której ręce nosić zegarek? Zdecydowanie tak!
W przypadku pań może zdarzyć się, że zegarek będzie pełnił rolę wyłącznie dekoracyjną, a nie będzie służył do sprawdzania godziny. W takiej sytuacji czasomierz może znaleźć się na prawym nadgarstku u kobiet praworęcznych, jeśli przykładowo łączony jest w biżuterią w postaci bransoletek i najczęściej noszone są one na lewej ręce. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko prezencję takiego zestawienia, ale także kwestie praktyczne – czasomierz może się wycierać i szybciej niszczyć. Jeśli jednak nie będzie zakładany codziennie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na takie połączenie!
Bardzo ciekawą kwestią jest to, na której ręce nosi się zegarek sportowy. Oczywiście obowiązują tutaj wspomniane już podstawowe zasady dowolności i wyboru według swoich preferencji. Ma to jednak szczególne znaczenie właśnie w przypadku sportowców, np. kolarzy, dla których szybkie skorzystanie z zegarka musi być zawsze możliwe.
Dlatego powinny znaleźć się na odpowiednim nadgarstku – a czasami osoby zajmujące się profesjonalnie sportem zakładają zegarek nieco inaczej. Koperta znajduje się na wewnętrznej części nadgarstka, dzięki czemu nie trzeba poruszać ręką, aby sprawdzić godzinę, jeśli znajduje się ona przykładowo na kierownicy roweru. Warto więc wykorzystywać dowolność w noszeniu czasomierzy i w pełni dostosowywać ją do swoich preferencji.
Ostatecznie, to, na której ręce nosi się zegarek, jest indywidualnym wyborem każdej osoby. Nie ma ściśle określonych zasad, a jedynym ograniczeniem jest własny gust i wygoda. Ważne jest, aby czuć się dobrze nosząc czasomierz, bez względu na to, na którą rękę się go zakłada – to w końcu osobisty akcent, który dopełnia styl i podkreśla charakter stroju.
10.12.2024 RTV i AGD
Frytkownica beztłuszczowa, jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdza się do przygotowania chrupiących frytek. Musisz jednak wiedzieć, że to urządzenie ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Z jego pomocą możesz upiec czy ugotować wiele innych pysznych dań. Jakich? Co można zrobić we frytkownicy […]
Czytaj dalej03.12.2024 Wnętrza
01.12.2024 Moda
01.12.2024 Moda
31.10.2024 Moda